واكنش سازمان توسعه تجارت به واردات خودرو

واكنش سازمان توسعه تجارت به واردات خودرو به گزارش نت واش مدیركل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت تاكید نمود كه در حال حاضر واردات خودرو ادامه داشته و تنها برای مدتی تا زمان ابلاغ دستورالعمل جدید واردات، جلوی ثبت سفارش واردات خودرو گرفته شده است.علی علی آبادی در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: از تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۹۵ بر اساس ابلاغیه معاونت اول ریاست جمهوری و ریاست ستاد اقتصاد مقاومتی ثبت سفارش خودرو با شرط دارا بودن نمایندگی مجاز انجام می شد و از آن تاریخ تنها نمایندگان رسمی مجاز بودند در سامانه ثبتارش به درخواست واردات بپردازند.
وی ادامه داد: این روند تا مدتی پیش نیز ادامه داشت تا اینكه از ماه قبل برای مدت كوتاهی به دلیل آمارگیری و پس از آن بارگذاری تعرفه ها از سامانه ثبتارش به سامانه جامع تجارت روند ثبت سفارش با كندی همراه شد و پس از آن دستورالعملی در این حوزه به هیات دولت پیشنهاد شده است كه در صورت تصویب در هیات دولت ضوابط واردات خودرو تغییر خواهد كرد.
مدیركل دفتر مقررات صادرات و واردات همچنین عنوان كرد: تا زمانی كه دستورالعمل جدید هیات دولت برای فعالیت در این بخش ابلاغ نشود، به طور موقت ثبت سفارش متوقف خواهد بود اما باید به این نكته توجه داشت كه توقف ثبت سفارش به معنی متوقف شدن واردات خودرو نیست، چرا كه در پنج ماهه اول امسال تعداد خودروهای وارداتی حدود ۳۴ تا ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
وی افزود: از سوی دیگر ثبت سفارش های پیشین به مدت شش ماه اعتبار دارد و قطعا بعد از ابلاغ مصوبه جدید ثبت سفارش واردات خودرو كماكان ادامه خواهد یافت.
علی آبادی با تاكید بر اینكه با توجه به افزایش حجم واردات و عرضه به طور طبیعی قیمت خودروهای وارداتی كاهش پیدا می كند، گفت: با وجود آنكه عرضه در این قسمت بیشتر شده نوعی افزایش كاذب قیمت را شاهدیم كه بهانه آن بحث قطع بودن سامانه ثبت سفارش است. در حالی كه اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده و واردات خودرو مانند گذشته ادامه دارد.
مدیركل دفتر مقررات صادرات و واردات در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینكه چرا سازمان توسعه تجارت یكباره و در ماه های پایانی فعالیت دولت چنین تصمیماتی را اعمال كرده است؟ توضیح داد: این موضوع از سال قبل از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت پیشنهاد داده شده بود و در دولت در حال بررسی قرار داشت. در هر صورت این تصمیم برای واردات كشور مفید دانسته شده و به منظور بهبود وضعیت، حمایت از تولید و همچنین ساماندهی واردات خودرو تصمیم بر آن گرفته شده است كه در این حوزه شاهد تغییراتی باشیم.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، رییس انجمن واردكنندگان خودرو از شكایت این انجمن از سازمان توسعه تجارت به دلیل توقف ثبت سفارش واردات خودرو و ادعای دریافت ضرر و زیان ۳۵ میلیارد تومانی از این سازمان خبر داده است.

 

1396/06/07
14:55:43
5.0 / 5
5989
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است