مالیات رانندگان اسنپ و تپسی

مالیات رانندگان اسنپ و تپسی نت واش: پس از شكل گیری مباحث متعددی درباره وضعیت مالیات ستانی از رانندگان اسنپ و تپسی اكنون رئیس سازمان امور مالیاتی بیان داشته است رانندگانی كه دارای یك خودرو می باشند كه در اسنپ و تپ‏سی فعال است، همانند دارندگان یك تاكسی، برای عملكرد سال ۱۳۹۵ از پرداخت مالیات بر درآمد خودرو معاف می باشند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته مباحثی مربوط به مالیات صاحبان خودرو در اسنپ و تپسی مطرح شده بود. بسیاری معتقد بودند این دو مركز به ارایه خدمات حمل و نقل در سطح شهر می پردازند باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام كنند، عمدتا با این استدلال كه هر فعالیتی كه درآمدزایی داشته باشد، چه درفضای مجازی و چه حقیقی، جزو پرداخت مالیات به حساب می آید.
البته این نكته نیز مطرح می شد كه طبق قانون شركت هایی كه به صورت الكترونیكی و مجازی هستند، شرایطشان با ابهام مواجه بوده و در اجرا با مشكلاتی روبه رو هستند.
نكته مهم در مسائل مربوط به مالیات دو شركت اسنپ و تپسی این است كه این دو شركت موفق به ارایه خدمات ارزان حمل ونقل به ساكنان تهران شده اند در حالی كه پیش تر یكی از معضلات حمل و نقل شهری در تهران گران و بی كیفیت بودن آن بود.
با این حال با توجه به اینكه دو شركت تپسی و اسنپ توانسته بودند بازار رقیبان خود یعنی آژانس های مسافربری كه به شكل سنتی كار می كردند را تصرف كنند، مباحث مربوط به مالیات آن ها جدی تر مطرح شد. موضوعی كه با واكنش اسنپ و تبسی رو به رو شد. متولیان این دو شركت معتقد بودند كه اغلب كاركنان آن ها به صورت نیمه وقت كار می كنند و نباید همانند تاكسیرانان كه تمام وقت كار می كنند، باید پرداخت مالیات داشته باشند.
در این زمینه سیدكامل تقوی نژاد، تكلیف را روشن كرده و با اشاره به بندهای قانونی مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل، خاطرنشان كرد: شركت ها و صاحبان مشاغل، فارغ از بستر ارائه خدمت و عرضه كالا اعم از دنیای واقعی یا فضای مجازی در صورت كسب درآمد و سود و پس از كسر معافیت های مقرر باید براساس نرخ های مقرر در قانون مالیات پرداخت كنند و تفاوتی میان بستر فروش و ارائه خدمات از نظر مالیاتی نیست.
وی با اشاره به شتاب روزافزون تكنولوژی و استفاده از آن در زندگی روزمره افراد كه باعث شكل گیری كسب وكارهای مختلف در فضای مجازی با استفاده از فناوری نوین اطلاعاتی شده، عنوان كرد: قطعا در آینده نزدیك ماهیت كسب وكارهای موجود دچار تغییر و تحولات بیشتری خواهد شد، بنابراین سازمان امور مالیاتی كشور برای شناسایی این نوع كسب وكارها و وصول مالیات عادلانه از آن برنامه ریزی مناسبی انجام داده است.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور، درخصوص بحث های پیرامون پرداخت مالیات از سوی شركت های نوپای اسنپ و تپسی خاطرنشان كرد: نكته حائز اهمیت آن است كه برخلاف مواردی كه در رسانه ها رواج یافته میزان مالیات صاحبان یك تاكسی و صاحبان یك وسیله نقلیه (مثل پراید، پژو و...) كه با آن به فعالیت شغلی حمل ونقل مسافر می پردازند برای سال ۱۳۹۵ صفر ریال تعیین شده كه دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شده است. بنابراین در صورتی كه یك راننده دارای یك تاكسی است یا در یك آژانس كرایه یا از طریق اسنپ و تپ سی به ارائه خدمت حمل ونقل مسافر می پردازد نباید مالیات پرداخت كند.
تقوی نژاد ادامه داد: اما در صورتیكه یك راننده دارای بیش از یك تاكسی یا وسیله نقلیه باشد، تنها یك تاكسی معاف از مالیات بوده و در ازای بقیه تاكسی ها یا خودروها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد است.
وی در خصوص مالیات شركت اسنپ و تپ سی نیز گفت: شركت اسنپ و تپ سی همانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند و البته مالیات بر ارزش افزوده این شركت ها نیز برابر قانون و مقررات مربوطه اخذ خواهد شد.

 

1396/05/29
18:41:30
5.0 / 5
6017
تگهای خبر: خودرو , تاكسی , اسنپ , تپسی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است