عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور:

كاشت گونه های اشتباه منجر به بیابان زایی می گردد

كاشت گونه های اشتباه منجر به بیابان زایی می گردد نت واش: گرگان- عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور اظهار داشت: كاشت درخت در هر زمان و مكان كار درستی نیست و ممكن است با انتخاب گونه و یا زمان غلط منجر به تشدید بیابان زایی شود.محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ایرانی ها سال هاست كه نشان دادند درخت برای آن ها حرمت دارد.
وی ادامه داد: ما در كشوری زندگی می نماییم كه هفت درصد خاك پهناور آن رویشگاه جنگلی دارد، سقف سرانه هر ایرانی از جنگل چیزی حدود ۰/۱۷ هكتار است این در شرایطی است كه هر شهروند كره زمین هشت دهم سهم دارد.
درویش اضافه كرد: یعنی ما باید چهار برابر متوسط علاقه و توجه مردم جهان به حفظ جنگل ها را داشته باشیم، آیا چنین چیزی اتفاق افتاده است؟ باید ظرفیت سازی بیشتری تابحال اتفاق می افتاد.
نقش رسانه در حفظ محیط زیست
این كنشگر محیط زیست افزود: رسانه ها باید محتواهای جذابی تولید كنند و نشان دهیم كه حفظ و حراست جنگل های هیركانی كه در شمار دیرینه ترین جنگل های موجود در كره زمین است چرا باید در صدر اولویت های راهبردی ما باشد؟ و ده ها چرای دیگر.
وی اظهار داشت: اگر مردم به این اطلاعات به شكل جذاب، مؤثر و ساده آشنا شوند، در برابر آتش سوزی جنگل ها، قطع بی رویه جنگل ها، جانمایی غلط جاده ها و سكونتگاه های شهری و صنعتی بی تفاوت نخواهند بود.
درویش اضافه كرد: هر درختی كه از دست برود یعنی ما آینده تیره تری را برای نسل آینده فراهم می نماییم و این یك گناه نابخشودنی است، امیدوارم نهضت حفظ حرمت درختان بتواند جایگاه بایسته خویش را در كشور پیدا كند.
وی اظهار داشت: همه تلاش ما در موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع این است كه یافته های پژوهشی به زبان ساده منتقل شود، ما هستیم كه باید بگوییم چرا درخت ۵۰۰ ساله تا ۲۰۰ هزار دلار ارزش دارد؟ خدمتی كه یك درخت عرضه می دهد چیست؟ چگونه می توان از این جذابیت ها پول تولید كرد بدون این كه شما قربانی احداث جاده های بیشتر و یا استقرار صنایع آلوده كننده مانند پتروشیمی و نظایر آن شوید.
درویش اظهار داشت: مناطق شمالی ما به خاطر وجود پایه های بالای هزار سال یك منطقه راهبردی و استراتژیك است و نباید بر سر آن معامله شود.
بدتر شدن اوضاع سفره های زمینی با كاشت گونه های اشتباه
عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور اظهار داشت: باید تلاش نماییم كه از گونه هایی استفاده نماییم كه با كمترین میزان آبیاری دستی بتوانند در منطقه مستقر شوند.
درویش خاطرنشان كرد: خیران و تشكل های مردم نهاد باید این نكته را در نظر بگیرند كه كاشت درخت در هر زمان و مكان كار درستی نیست و ممكن است با انتخاب گونه و یا زمان غلط منجر به تشدید بیابان زایی شوند.
وی تاكید كرد: گونه های آب دوست را نباید در جای خشك كاشته شود زیرا سبب بدتر شدن اوضاع سفره های زیرزمینی می شوند.
۲ میلیون هكتار از جنگل های هیركانی در طول ۶۰ سال از بین رفت
این كنشكر محیط زیست اظهار نمود: دو میلیون هكتار از جنگل های هیركانی را در طول ۶۰ سال اخیر از دست دادیم و اولویت ما ترمیم جنگل های هیركانی است.
وی ادامه داد: از دیگر اولویت ها ترمیم جنگل های زاگرس، ارسباران و حرا است، هم وطنان باید كمك كنند تا بودجه لازم در اختیار نهاد تخصصی این حوزه قرار بگیرد.
درویش اظهار داشت: این بودجه هم مادی و هم معنوی است یعنی نیروی انسانی در چنین روزهایی در خدمت نهاد متولی باشد.
وی ادامه داد: آن ها مشخص كرده اند كه چه نقاطی در اولویت كاشت درخت است به مفهوم این كه درخت را بكاریم و نگران آبیاری آن نباشیم زیرا ان درخت بسته به اقلیم منطقه خودش می تواند سازگار باشد.
درویش اظهار نمود: اگر در دو دهه اخیر رصد كنید تعداد درختانی كه شهرداری ها و سازمان های مختلف می كارند اگر سبز می شد اكنون جایی برای سوزن انداختن هم نبود اما به علت مناسب نبودن گونه ها برای اقلیم، رشد نمی كند.
انتخاب كاج برای شمال كشور اشتباه است
عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور اظهار داشت: كاج در بعضی از مناطق كشور اشكالی ندارد، اما در شمال كه مازو، راش، افرا و توسكا داریم نباید كاج كاشته شود و این غلط است، ما نباید گونه های غیربومی را جایگزین بومی ها نماییم.
وی بیان كرد: مهم ترین اقدام برای ممانعت از ورود ریزگردها این است كه جلوی تغییر اراضی گرفته شود، به حریم جنگل ها احترام بگذاریم و تحت هیچ شرایطی مجوز تغییر كاربری را ندهیم.

1396/12/16
18:48:29
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: آب , بودجه , تولید , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است