گزارش نت واش؛

40 مدرسه اصفهان در کام فرونشست

40 مدرسه اصفهان در کام فرونشست به گزارش نت واش، پیشروی فرونشست زمین در اصفهان، سازه های مسکونی و مدارس را درگیر کرده است وبیش از ۴۰ مدرسه در این استان باید تخلیه شوند.خبرگزاری مهر- گروه استان ها- ندا سپاهی: زمین زیر پای مدارس اصفهان خالی است، ترک بر سقف و دیوارهای کلاس های درس، آزمایشگاه، نمازخانه، آبخوری و راه پله ها نقش بسته و شکاف های عمیق بر دیوارهای حیاط و آسفالت زمین مدرسه خودنمایی می کند.
فرونشست زمین حالا دامن گیر آموزش و پرورش اصفهان شده است؛ دامنگیر اصلی ترین نهاد اجتماعی که سال هاست با کمبود فضای آموزشی برای تعلیم و تربیت یک میلیون دانش آموز در این استان دست و پنجه نرم می کند. استانی که از ۳۰ هزار کلاس درس فعال آن ۱۰ هزار کلاس قدمت بالای ۴۰ سال دارند و با روش های سنتی و بدون درنظر گرفتن آیین نامه های خاص ساخته شدند و از این ۱۰ هزار کلاس فرسوده به قول مسؤلان اصفهانی، سه هزار کلاس نیازمند تخریب است.
اگر چه سازمان نوسازی مدارس اعلام نموده که درحال تدوین برنامه ای بلندمدت برای بازسازی این تعداد مدارس فرسوده در استان است اما سرعت پیشروی فرونشست زمین در شهر تاریخی اصفهان، گوی سبقت را از برنامه های مدون مسؤلان ربوده و احتمال ریزش فضاهای آموزشی در بعضی مناطق اصفهان بر اثر این پدیده حالا سبب شده برخی مدارس به صورت کلی تخریب و برخی دیگر هم بازسازی و بهسازی شوند.
فرونشست ۶ مدرسه را در شهر اصفهان تخلیه کرد
مجید نسیمی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان به خبرنگار مهر می گوید: مدارس نواحی چهار- پنج و ۶ آموزش و پرورش شهر اصفهان بیشتر درگیر فرونشست زمین شدند و فضاهای آموزشی سایر نواحی آموزش و پرورش این کلان شهر هم متأثر از این پدیده هستند. همینطور مدارس برخوار، پیربکران، کاشان و آران و بیدگل هم تا حدودی درگیر این پدیده بودند.
وی ضمن اشاره به این که ۲ سال است کمیته فنی و کارشناسی فرونشست زمین اصفهان تشکیل شده است، می افزاید: اعداد و ارقام مختلفی که متأسفانه اخیرا از شمار مدارس درگیر فرونشست در اصفهان به نقل از مسؤلان در رسانه ها اعلام گردید آمار دقیقی نبود چونکه برپایه اطلاعاتی که ما هم اکنون داریم ۴۰ مدرسه در سطح استان اصفهان بر اثر فرونشست زمین صدمه دیدند که از این تعداد، وضعیت ۶ مدرسه از حد و حدود خطرآفرین رد کرده بود و ما مجبور به صدور دستور تخلیه آنها شدیم.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان اضافه می کند: از ۶ مدرسه ای که بر اثر فرونشست تخلیه شده پنج مدرسه در شهر اصفهان و یک مدرسه در برخوار بوده که سال قبل با هماهنگی هایی که صورت گرفت دانش آموزان آنها به مدارس دیگری منتقل شدند.
نسیمی می افزاید: سال قبل ۳۴ مدرسه استان درگیر فرونشست بود که همزمان با سفر رئیس جمهوری به اصفهان، این مورد را جزو مصوبات پیگیری کردیم و تأمین اعتبار برای این بخش مصوب شد.
وی با اشاره به اینکه تابحال از محل مصوبات سفر رئیس جمهوری ۶۵ میلیارد تومان برای مدارس درگیر فرونشست در استان داده شده است، خاطرنشان می کند: با تأمین اعتبار از این محل بازسازی و نوسازی حدود ۲۰ مدرسه را در دستور کار گذاشتیم که تابحال ۱۵ پروژه را با اعتباری که تخصیص یافته آغاز کردیم و بخشی از آنها درحال تکمیل است.
مهر سال جاری ۵ مدرسه در نواحی ۴ و ۵ تحویل دانش آموزان می شود
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان می گوید: در ناحیه پنج آموزش و پرورش شهر اصفهان سه پروژه و در ناحیه چهار آموزش و پرورش ۲ پروژه آموزشی تکمیل شده و برای مهر ماه سال جاری تحویل دانش آموزان می شود؛ همینطور در پیربکران یک پروژه آموزشی تا آخر سال تکمیل و تحویل خواهد شد.
نسیمی می افزاید: امید است با تأمین اعتبارات دولتی و کمک خیران مدرسه ساز به مرور پروژه ها جایگزین شود و تعداد مدارس گسترش یابد.
وی اضافه می کند: گزارشی را هم به کمک ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان درمورد وضعیت فرونشست مدارس استان تهیه و به وزارت کشور ارسال کردیم که از آن محل هم با پیگیری های انجام شده امید است سال جاری رقم اعتباری برای پروژه های باقی مانده اختصاص پیدا کند که فضاهای آموزشی را یا در محلی مطمئن یا در محل خود به مرور بسازیم و جایگزین نماییم.
نیاز ۵۰۰ میلیارد تومانی برای بازسازی مدارس درگیر فرونشست
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان ضمن اشاره به این که نیاز اعتباری برای بازسازی مدارس درگیر فرونشست در استان به تعداد کلاس و زیربنا بستگی دارد، می گوید: رقمی که برای مجموع مدارس تحت تاثیر فرونشست پیشبینی و اعلام نیاز کردیم بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارزیابی شده که بخشی از آن از محل اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس درحال تأمین است. هم اینک برخی از پروژه های آموزشی در برخوار با کمک خیران انجام شده و از چهار مسیر همچون مولد سازی اموال دولتی تلاش می نماییم که اعتبار برای ساخت پروژه ها و بازسازی مدارس تأمین شود.

همچنین بهرام نادی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد و متخصص عمران و ژئوتکنیک هم به خبرنگار مهر می گوید: مدارس ناحیه پنج آموزش و پرورش که محدوده مناطق هفت و هشت شهرداری اصفهان است فرونشستی بین ۸ تا ۱۰ سانتیمتر در سال دارد که این عدد قابل توجهی است.
فرونشست مدارس ناحیه ۵ اصفهان چهار برابر نرخ مجاز است
وی می افزاید: سازه های مصالح و بناهای مدارس قدیمی حداکثر نشستی که می توانند داشته باشند ۲.۵ سانتیمتر است در حالیکه سالانه چهار برابر نرخ مجاز نشست به این سازه ها وارد می شود.
این استاد دانشگاه و عضو کارگروه تخصصی فرونشست زمین در اصفهان خاطرنشان می کند: هر چه به سمت منطقه شمال شهر اصفهان بروید فرونشست زمین بیشتر است؛ میزان فرونشست در خیابان امام خمینی، محله خانه اصفهان، خیابان رزمندگان، شهرک کاوه و خوراسگان بالاست چونکه ضخامت آبرفت مناطق شمال شهر اصفهان بیشتر است بطوری که در کمشچه برخوار میزان نرخ فرونشست به ۱۵ سانتیمتر در سال می رسد.
نادی تصریح می کند: مبحث هفتم مقررات ایمنی ساختمان که وزارت راه و شهرسازی تدوین کرده و اجرای آن الزامی است، عنوان می کند سازه های مصالح و بنایی برای حداکثر ۲.۵ سانتیمتر در طول عمر خود طراحی شود و زمانیکه ۱۰ سانتیمتر زمین نشست می کند یعنی چهار برابر حد مجاز به سازه طی یکسال نشست وارد می نماییم.
وی با اشاره به اینکه سال قبل ۶ مدرسه در منطقه خانه اصفهان تعطیل شد که تنها در یک مدرسه ۹۲۰ نفر دانش آموز تحصیل می کردند، می گوید: سال جاری هم مسؤلان اصفهانی عنوان کردند که ۴۵ مدرسه باید تخلیه شود و جایی هم برای انتقال دانش آموزان نداریم.
آئین نامه ای برای ساخت و ساز در مناطق درگیر فرونشست وجود ندارد
عضو کارگروه تخصصی فرونشست زمین اصفهان اظهار می کند: فرض کنید می خواهند مدرسه ای جدید بسازند در حالیکه وزارت راه و شهرسازی آیین نامه و مقرراتی برای طراحی مدرسه یا سازه دیگری در منطقه ای که ۱۰ سانتیمتر در سال نشست می کند، ندارد که به چه صورت سازه ای بسازیم که در مقابل این نشست زمین مقاومت کند.
نادی اعتقاد دارد که نبود آیین نامه و مقرراتی برای این مساله، خود خواسته است.
وی اضافه می کند: منابع آب زیرزمینی را برداشت می نماییم ما به ازای آن فرونشست ایجاد می شود؛ آیین نامه ای تدوین نمی کنند چون معتقدند راحت ترین و کم هزینه ترین راه کنترل منابع آب زیرزمینی است.
فرونشست زمین اصفهان، مبحث جدیدی نیست؛ دشت اصفهان- برخوار از سال ۱۳۴۵ ممنوعه اعلام گردید و از آن زمان باید جلوی برداشت های بی رویه از منابع زیرزمینی گرفته می شد اما بدلایل مختلف سیاسی و اقتصادی، حفر چاه های مجاز و غیرمجاز ادامه پیدا کرد.
براساس آمار در استان اصفهان ۶۱ هزار و ۴۲۲ حلقه چاه مجاز و غیرمجاز حفر شده که این تعداد چاه سالانه به طور متوسط ۲ میلیارد و ۵۲ میلیون مترمکعب آب از منابع زیرزمینی تخلیه می کنند.
استان اصفهان ۳۵ محدوده مطالعاتی (دشت) دارد که از این تعداد ۶ دشت آزاد و ۲۹ دشت ممنوعه است و از این تعداد ۱۰ دشت ممنوعه بحرانی است که یکی از آنها دشت اصفهان- برخوار بوده که شهر اصفهان در آن واقع است.
طی سالهای اخیر اما بدلیل خشکی زاینده رود و برداشت های غیر مجاز و تغذیه نشدن سفره های آب زیرزمینی، فرونشست زمین نتایج خویش را آشکار کرده و به بحرانی پیچیده در این استان تبدیل گشته است.
سازمان زمین شناسی کشور، نرخ فرونشست زمین در اصفهان را سالانه بین ۱۵ تا ۱۸ سانتی متر اعلام نموده درحالی که فرونشست بیشتر از چهار میلیمتر در دنیا بحران آب تلقی می شود. کارشناسان فرونشست زمین در دشت اصفهان- برخوار را از این حیث خطرناک می دانند که به درون شهر کشیده شده و تأسیسات و زیرساخت ها و مراکز جمعیتی همچون ساختمان های مسکونی و مدارس را تهدید می کند.
طی دو سال قبل برای فرونشست زمین در اصفهان برغم اخطار کارشناسان اقدام عاجلی نشده و کنترل این پدیده به مصوبات و جلساتی ختم شده که در عمل تاثیر مشهودی بر کاهش سرعت نشست زمین نداشته و به تخلیه و تخریب بعضی از مراکز آموزشی هم منجر گردیده است.


منبع:

1402/07/02
20:24:48
5.0 / 5
248
تگهای خبر: آب , بحران , بحران آب , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است