مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد؛

پاکسازی ۳۵ تن سنبل آبی از تالاب انزلی

پاکسازی ۳۵ تن سنبل آبی از تالاب انزلی به گزارش نت واش، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: حدود ۳۵ تن سنبل آبی از آغاز اجرای طرح جمع آوری این گیاه مهاجم آبزی در تالاب انزلی جمع آوری شده است.به گزارش نت واش به نقل از مهر، حمزه عشوری اظهار نمود: با تأکیدات انجام شده در خصوص حضور مستمر مأموران یگان حفاظت محیط زیست گیلان در تالاب بین المللی انزلی برای جمع آوری گیاه سنبل آبی که شیطان بنفش تالاب لقب گرفته است.
عشوری افزود: محیط بانان پاسگاه های محیط بانی قلم گوده و سرخانکل انزلی با همکاری یگان حفاظت محیط زیست شهرستان های ماسال و صومعه سرا در قسمت غربی تالاب بین المللی انزلی، محدوده های آبکنار و ماهروزه، موفق به خارج کردن حدود ۱۱ تن گیاه مهاجم سنبل آبی در تاریخ ۴ خرداد ماه از این بخش های تالاب شدند.
وی اضافه کرد: از آغاز طرح جمع آوری این گیاه حدود ۳۵ تن از زیست توده این گیاه مهاجم آبزی از تالاب بین المللی انزلی جمع آوری و در مکانهای از پیش مشخص شده برای دپو حمل شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: در سالهای گذشته بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان طی قراردادی با اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با انعقاد قرارداد با عنایت به تلاش این اداره کل برای جذب اعتبار و با جلب همکاری قایقرانان، آببندان داران و دیگر ذیفعان تالاب مبادرت به جمع آوری این گیاه در تالاب کرده بود.
عشوری افزود: امسال این اداره کل باوجود عدم تخصیص بودجه تاکنون، با عنایت به اهمیت مقابله با این گیاه مهاجم در زمان مناسب، با دستگاه دروگر سنبل آبی و تلاش محیط بانان پرکار یگان حفاظت محیط زیست توانسته است تا حدودی جلوی رشد و پیشروی این گیاه در بعضی بخش ها بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: کار جمع آوری سنبل آبی در تالاب انزلی به صورت مداوم تا هفته های آتی تا زمان پاکسازی کامل آن از تالاب ادامه می یابد.
گفتنی است؛ گیاه مهاجم سنبل آبی که به آن اهریمن نیلگون یا شیطان بنفش هم می گویند بومی کشورهای حوزه آمریکای جنوبی است، این گیاه می تواند به سرعت رشد و تکثیر کند و در مدت زمان کوتاه کل پهنه های آبی قسمتهایی از تالاب را بپوشاند، ازاین رو تهدیدی برای اکوسیستم تالاب انزلی به حساب می آید.


منبع:

1402/03/06
14:51:08
5.0 / 5
261
تگهای خبر: آب , بودجه , دستگاه , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است