رئیس مركز پیش بینی اداره كل هواشناسی اصفهان:

باد و باران اصفهان را فرا می گیرد

باد و باران اصفهان را فرا می گیرد به گزارش نت واش، رییس مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اظهار داشت: وزش باد شدید و بارش رگبارهای بهاری در سراسر این استان فردا جمعه پیش بینی می شود.لیلا امینی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که امروز جوی پایدار و آرام در استان حاکم است و پدیده خاصی انتظار نداریم، گفت: از فردا جمعه با نفوذ سامانه ناپایدار بارش زا، در بیشتر مناطق استان افزایش ابر، وزش باد به نسبت شدید تا شدید و رگبارهای بهاری همراه با رعدوبرق و احتمال تگرگ پیش بینی می شود.
وی افزود: وقوع بارش های پراکنده را در مناطق مرکزی همچون کلان شهر اصفهان، نواحی جنوب، غرب و شرق و شمال استان انتظار داریم و شدت بارش ها در مناطق غرب و جنوب و به طور رگباری است.
وزش باد پدیده غالب استان اصفهان در روز طبیعت
رئیس مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اعلان اینکه وزش باد در سطح استان تا روز یکشنبه ۱۳ فروردین ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: شدت وزش باد طی روز شنبه است که گاهی بصورت تندباد لحظه ای نیز خواهد بود.
امینی اشاره کرد: وزش باد شدید و تندباد لحظه ای در مناطق مستعد خصوصاً نیمه ی شرقی استان با خیزش گردوخاک محلی هم راه است.
وی با اشاره به این که دمای هوای استان از روز شنبه تا یکشنبه بین ۶ تا ۹ درجه کاسته می شود، اضافه کرد: وقوع خسارات ناشی از وزش باد شدید و تنش دمایی برای محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.
رئیس مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اعلان اینکه دمای هوای استان در ۲۴ ساعت آینده تغییر محسوسی ندارد، اظهار داشت: بیشینه دمای هوای کلان شهر اصفهان در گرم ترین ساعات امروز به ۲۶ درجه سلسیوس بالای صفر و کمینه آن بامدادان فردا به ۹ درجه سلسیوس بالای صفر می رسد.
امینی افزود: بوئین میاندشت با دمای چهار درجه سلسیوس زیر صفر و خور و بیابانک با دمای ۲۹ درجه سلسیوس بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم ترین نقاط استان پیش بینی می شود.
۲ هشدار سطح نارنجی درباره ی کاهش محسوس دما و باد و باران در اصفهان
به گزارش نت واش به نقل از مهر، اداره کل هواشناسی استان اصفهان روز چهارشنبه نهم فروردین ماه نسبت به وقوع ناپایداری های جوی و کاهش محسوس دما طی چهار روز پیش رو ۲ هشدار سطح نارنجی صادر کرد.
هشدار سطح نارنجی زمانی صادر می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و سبب خسارت های احتمالی شود. هشدار نارنجی رنگ، جهت آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.
بر همین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه نخست اعلام نموده که فعالیت سامانه ناپایدار از پس از ظهر جمعه ۱۱ فروردین ماه تا شامگاه شنبه ۱۲ فروردین و به طور وقوع طوفان لحظه ای و خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی در مناطقی از استان خواهد بود.
بر اساس اعلام هواشناسی، فعالیت این سامانه ناپایدار در غرب و جنوب استان به طور بارش رگبار بهاری و در مناطق کوهستانی بارش برف خواهد بود و در سایر مناطق وزش باد و گردوخاک بدنبال دارد.
در اطلاعیه روز چهارشنبه هواشناسی استان اصفهان آمده است که طوفان و گردوخاک مناطقی چون شهرستان های نائین، کاشان، خوانسار، دهاقان، شهرضا، گلپایگان، شهرستان اصفهان، نجف آباد، جنوب اردستان، میمه، آران و بیدگل و ورزنه را در می نوردد.
افراد در صورت تردد بین شهری تجهیزات و سوخت کافی همراه داشته باشند
هواشناسی استان اصفهان در این اطلاعیه نسبت به اختلال و کاهش دید در جاده های شمال، شمال شرق و شرق استان اصفهان بدلیل خیزش گردو خاک محلی و احتمال اختلال در سفرهای بین شهری به ویژه در عبور از گذرگاه های کوهستانی برف گیر به سبب کولاک برف طی این مدت هشدار داده و افزوده است که احتمال لطمه به سازه های شهری و روستایی، شکستن درختان فرسوده و اختلال در راه تردد محورهای مواصلاتی استان اصفهان به استانهای یزد قم و سمنان به سبب گرد و خاک وجود دارد.
هواشناسی استان اصفهان به هم وطنان سفارش کرده که در صورت انجام سفرهای برون شهری طی این مدت تجهیزات زمستانی و سوخت کافی همراه داشته باشند و فعالیت ها در فضای باز متوقف شود.
لزوم آماده باش نیروهای امدادی و راهداری در مناطق برف گیر
همچنین هواشناسی بر لزوم آماده باش نیروهای امدادی و راهداری استان در مناطق برف گیر و انجام تدابیر پیشگیرانه بمنظور کاهش خسارات احتمالی ناشی از وزش باد شدید تاکید کرده است.
هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه دوم نسبت به کاهش محسوس بین پنج تا ۱۰ درجه ای دما از پس از ظهر جمعه ۱۲ فروردین و ماندگاری هوای سرد تا اواسط روز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه و احتمال ایجاد سرمازدگی و یخبندان هشدار داده است.
احتمال تنش دمایی محصولات کشاورزی
بر اساس این اطلاعیه اوج فعالیت این توده هوای سرد از ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه ۱۳ فروردین ماه خواهد بود و احتمال تنش دمایی و سرمازدگی محصولات کشاورزی وجود دارد.
در این اطلاعیه کاهش محسوس دما برای تمامی مناطق استان اصفهان پیش بینی شده و هواشناسی استان بر لزوم مدیریت مصرف حامل های انرژی، کنترل دمای گلخانه ها و مراغداری ها، پیش گیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا تاکید کرده است.

1402/01/11
13:19:23
5.0 / 5
204
تگهای خبر: آب , برق , دستگاه , سفر
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است