در نامه وزارت صمت به خودروسازان

حداقل عرضه خودرو در بورس

حداقل عرضه خودرو در بورس به گزارش نت واش، طبق ابلاغیه وزارت صمت حداقل عرضه هر محصول در بورس کالا در هر دوره به تعداد ۲۰۰۰ دستگاه برای دو خودروساز بزرگ و برای سایر شرکتهای خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه تعیین شد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در نامه ای به شرکتهای ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین پارس موتور اعلام نمود: نظر به عرضه محصولات آن شرکت در بورس کالا، لازم است در جهت تنظیم بازار، اقدامات ذیل برای هر گونه عرضه محصولات در بورس کالا رعایت شود:
۱. حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد ۲۰۰۰ دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکتهای خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه است.
۲. شرکتهای خودروساز مکلفند فهرست خریداران محصولات طی ۴۸ ماه گذشته را قبل از هر عرضه به بورس کالا اعلام کنند تا کلیه افراد فهرست تجمیع شده مذکور و همینطور خریداران دوره های پیش در بورس کالا (که اطلاعات آنها نزد سازمان بورس محفوظ است) از شمول خرید در هر عرضه جدید بیرون بروند.
۳. خودروسازان مکلفند تعهدات قانونی ابلاغی (نظیر طرح جوانی و …) را متناظر با عرضه ها در بورس کالا انجام دهند.
۴. خودروسازان مکلفند برنامه ریزی لازم در مورد عرضه در بورس را مطابق مجوزهای فروش اعطا شده بگونه ای انجام دهند که خدشه ای در تعهدات پیشین ایشان ایجاد نشود و یا تعهدات معوق جدید ایجاد نشود.
۵. هر گونه عرضه خودرو فراتر از مجوز دریافت شده و یا مشتقات مالی وابسته به خودرو شامل گواهی سپرده، معاملات سلف و سلف موازی استاندارد و یا هر نوع اوراق بهادار و یا پشتوانه دارایی (ABS) مبتنی بر خودرو در بورس کالا با عنایت به آنکه بر تعهدات آتی هر خودروساز تاثیر می گذارد، مستلزم دریافت مجوز از وزارت صمت است.
قابل ذکر است با این تصمیم حداقل کف عرضه برای خودروسازها در نظر گرفته می شود که منجر به افزایش میزان عرضه و پیشگیری از عرضه محدود و قطره چکانی خودرو در بورس کالا خواهد شد. کاهش قیمت خودرو در بورس کالا و تعادل بیشتر در معاملات از دیگر نتایج این مصوبه خواهد بود. همینطور پاسخگویی به تقاضای بیشتر خریداران و و کاهش سفته بازی و واسطه گری در بازار آزاد هم از دیگر نتایج افزایش کف عرضه خودرو در بورس کالا خواهد بود.

منبع:

1401/09/22
12:55:44
5.0 / 5
452
تگهای خبر: بازار , خودرو , دستگاه , فروش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است