در جلسه پارلمان بخش خصوصی مطرح شد

آخرین جزئیات از تدوین برنامه هفتم توسعه

آخرین جزئیات از تدوین برنامه هفتم توسعه به گزارش نت واش، رئیس مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی ایران می گوید که در فرآیند نهایی شدن قانون هفتم توسعه، نمایندگان بخش خصوصی نظرات خویش را به دولت عرضه کرده اند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، محمد قاسمی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، ضمن اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه و حضور نماینده اتاق ایران در ستاد تدوین این برنامه، اظهار داشت: این سطح از عجله در تدوین و تهیه برنامه توسعه ضرورتی ندارد؛ اما متناسب با درخواست های موجود از جانب دولت، تلاش می نماییم که انتظارات و پیشنهادهای موجود از جانب اتاق را بموقع در اختیار این ستاد قرار دهیم.
او همینطور در رابطه با قانون اتاق ایران و تلاش از فاصله گرفتن طرح موجود از نگاه های سیاست زده ابتدایی و رسیدن به موضوعات کارشناسی در پیش نویس نهایی، از همکاریهای رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این عرصه و تاکید او بر تقویت جایگاه بخش خصوصی، تقدیر نمود.
رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران اضافه کرد: اقدام دیگری که در روند تدوین پیش نویس طرح قانون اتاق ایران صورت گرفته، تلاش در جهت حفظ ماهیت خصوصی آن و بهره گیری از تجربیات گذشته اتاق در طول سالیان گذشته و درعین حال تجربیات کشورهای موفق در این عرصه بوده است.
قاسمی در رابطه با مهم ترین تغییرات اعمال شده در این طرح، اظهار داشت: ترکیب اعضای هیات نمایندگان، فرایند ایجاد اتاق های جدید، وظایف و اختیارات اتاق همچون مواردی هستند که دستخوش تغییر شدند.
بر مبنای اظهارات او، ترکیب اعضای هیات نمایندگان هنوز نهایی نشده و سناریوهای گوناگونی در این رابطه وجود دارد. در رابطه با ترکیب اعضای شورایعالی نظارت هم بحث های گوناگونی انجام شده و خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته ترکیب انجمن مرکزی نظارت بر انتخابات هم نسبت به طرح اولیه تغییر نمود.
رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران، سرنوشت این قانون را به اجماع نظرات در داخل اتاق منوط دانست و تاکید کرد: همه اعضای هیات نمایندگان باید در این رابطه نظرات خویش را عرضه کنند تا با یک انسجام مشخص جلو برویم و فراموش نکنیم که با پراکنده گویی، اتاق ایران متضرر خواهد شد.
همینطور در این جلسه، معاون امور مجلس سازمان برنامه وبودجه، ضمن اشاره به بررسی برنامه هفتم توسعه در سازمان برنامه و مقدم بودن این مورد نسبت به لایحه بودجه برای تصویب در مجلس، گزارشی در رابطه با مبانی تدوین این برنامه در جمع اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران، عرضه داد.
بابک افقهی، در ابتدا به ترکیب ستاد بررسی برنامه هفتم توسعه اشاره نمود و از مطالعات صورت گرفته در این عرصه، صدمه شناسی برنامه های گذشته، برآوردهای کلان اقتصادی و در نهایت تهیه سیاست های کلان برنامه سخن گفت.
معاون امور مجلس سازمان برنامه وبودجه همینطور هدف این برنامه توسعه ای را پیشرفت اقتصاد بر پایه عدالت عنوان نمود و برنامه محوری و توجه به بحث های کلیدی را اصل مورد توجه در آن دانست.
پرهیز از کلی گویی، اصلاحات نظام بودجه و بانک، امنیت غذایی، آب، صندوق های بازنشستگی همچون مسائلی است که بر مبنای اظهارات افقهی در این برنامه توسعه ملاک عمل قرار گرفته است.
او اظهار نمود: در برنامه توسعه، دولت را تنها یک نهاد تنظیم گر در نظر گرفته ایم که باید از اجرا بیرون برود و اجازه حضور به بخش خصوصی را در حوزه های مختلف بدهد.
افقهی رویکرد برنامه هفتم توسعه را در بحث های استانی، هزینه - درآمدی توصیف کرد، به این معنا که هر استان باید از مواهب حاصل از استان خود بهره ببرد.
منبع:

1401/08/30
10:49:59
5.0 / 5
416
تگهای خبر: آب , بازرگانی , بودجه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است