تحلیل شامخ مهر ماه

کدام صنعت ایران، بیشترین رونق را دارد؟

کدام صنعت ایران، بیشترین رونق را دارد؟ نت واش: اتاق تجاری ایران بعد از اعلام شامخ مهر ماه در ایام گذشته، حالا تحلیلی جزئی تر از وضعیت صنایع کشور در ماه گذشته داده و وضعیت آنها در رونق و رکود را نشان میدهد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، عدد شامخ کل به دست آمده برای اقتصاد ایران در مهرماه ۱۴۰۱ حکایت از آن دارد که شرایط عمومی محیط کسب وکار در مهرماه نسبت به ماه گذشته تغییر محسوسی نداشته است (۵۰.۱۹). البته این عدد نسبت به ماه قبل کاهش حدوداً دو واحدی را نشان میدهد. به عبارت دیگر از نظر مدیران خرید بعد از بهبود اندک در وضعیت عمومی محیط کسب وکار در شهریور ماه نسبت به مردادماه، هیچ تغییری در وضعیت عمومی کسب وکارها طی مهرماه رخ نداده است.
از نگاهی دیگر، اعداد شامخ کل به دست آمده برای مهرماه و تیرماه، کمترین اعداد شامخ کل اقتصاد از شروع سال جاری (به جز فروردین) است و بطور کلی اعداد شامخ کل به دست آمده از شروع سال، بهبود قابل توجهی را در محیط کسب وکار نشان نمی دهند. ادامه این وضعیت می تواند اثرات نامطلوب زیادی بر متغیرهای کلان اقتصاد به همراه داشته باشد.
در بین بخش های مختلف اقتصاد، وضعیت صنعت بیشترین اهمیت را در عبور از رکود و ورود به رونق دارد اما شامخ مهر ماه نشان میدهد که فاصله وضعیت میان بخش های مختلف صنعت ایران زیاد است.
در پیمایش مهرماه شامخ، در بین صنایع مورد بررسی صنایع فلزی بیشترین عدد را به خود مختص کرده است (۶۰.۹). در شامخ شهریورماه نیز بیشترین عدد متعلق به این گروه بود. (۵۹.۴) شامخ مهرماه گروه صنایع فلزی نسبت به ماه گذشته افزایش نشان میدهد که به مدلول ادامه رشد کارهای این صنعت طی سه ماه گذشته است.
بعد از صنایع فلزی، شامخ گروه وسایل نقلیه و قطعات وابسته (۵۶.۸) و گروه فرآورده های نفت و گاز (۵۶) در جایگاه های بعدی قرار می گیرند. در بررسی شامخ گروه فرآورده های نفت و گاز یک افزایش ۹ واحدی نسبت به شهریورماه مشاهده می شود که به مفهوم این است که بدنبال افت اندک فعالیت ها در شهریورماه در مهرماه یک افزایش قابل توجه در کسب وکار این گروه گزارش شده است.
شامخ به دست آمده برای گروههای ماشین سازی و لوازم خانگی (۵۳) و لاستیک و پلاستیک (۵۲.۵) حاکی از بهبود جزئی در مهرماه نسبت به ماه قبل است. گروه چوب، کاغذ و مبلمان نیز با عدد (۵۴.۸) نسبت به ماه گذشته (۴۳) افزایش چشمگیری را تجربه کرده است. شامخ صنایع پوشاک و چرم (۴۱.۶)، مانند ماه گذشته پایین ترین میزان در بین صنایع مختلف را به خود مختص کرده است که نشان از افت شایان توجه در فعالیت اقتصادی این گروه ها دارد. مدیران خرید گروه شیمیایی نیز افت اندک در کارهای خودرا گزارش کرده اند. (۴۶.۷) عدد شامخ گروه صنایع غذایی نیز حاکی از عدم تغییر وضعیت این گروه نسبت به ماه گذشته است (۴۹.۹).
بخش خدمات و کشاورزی سهم زیادی در تعیین شامخ کل دارد. عدد شامخ به دست آمده از نظر سنجی مدیران خرید در مهر ماه حاکی از بهبود ناچیز تولید نسبت به ماه قبل است (۵۱.۲۲). افزایش شدید قیمت مواد اولیه (۷۶.۸۳)، افت شایان توجه در میزان فروش (۴۲.۶۸) و افزایش شدید قیمت محصولات تولیدی (۶۳.۴۱) از مهم ترین مطالبی است که از طرف فعالان اقتصادی این بخش گزارش شده است. افت سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی و کاهش نقدینگی این واحدها در نتیجه افزایش قیمت مواد اولیه و افت فروش و صادرات از مهم ترین چالش های پیش روی فعالان این بخش است.
همانطور که قبل تر گفته شد در مهرماه ۱۴۰۱ بالاترین عدد شامخ به دست آمده مربوط به گروه صنایع فلزی بوده است. (۶۰.۹). این گروه در شهریورماه نیز در میان صنایع مورد بررسی پیشگام بوده است. مقدار تولید محصولات بهبود چشمگیری داشته است (۶۶.۷) و میزان سفارشات جدید نیز با ثبت عدد ۵۷.۳ حاکی از رشد شایان توجه سفارشات ثبت شده در مهرماه نسبت به شهریور ماه است. سرعت انجام و تحویل سفارشات نیز بالا رفته (۶۳.۵) و موجودی مواد اولیه نیز رشد داشته است. (۵۶.۳). میزان استخدام و به کارگیری نیروی کار هم افزایش قابل توجهی را نشان میدهد (۵۹.۴).
بمنظور بررسی دلیلهای این رشد قابل توجه در صنایع فلزی باید وضعیت این صنعت را در بازارهای داخلی و صادراتی مورد بررسی قرار داد. در بازارهای خارجی گزارش فاکتورهای تولیدی و خدمات در چین، با یک غافلگیری برای بازارها همراه بود و شاخص مدیران خرید بخش تولید چین در ماه اکتبر با ۰.۹ واحد کاهش از ۵۰.۱ به ۴۹.۲ افت کرد تا باردیگر در دامنهٔ رکودی قرار بگیرد. شکسته شدن این سطح مهم سبب افزایش فشار بر قیمت کامودیتی ها خواهد شد.1401/08/22
23:44:33
5.0 / 5
180
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است