وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد:

برنامه ریزی واردات خودرو های زیر ۱۰ هزار دلار

برنامه ریزی واردات خودرو های زیر ۱۰ هزار دلار وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وضعیت صنعت خودرو امروز آن چیزی نیست که بعنوان وزیر آنرا تایید کنم، اظهار داشت: آئین نامه واردات خودرو در نوبت بررسی در هیأت دولت می باشد اما، تاکید بر واردات خودرو های اقتصادی، یعنی زیر ۱۰ هزار دلار است تا جایگزین خودرو های ارزان داخلی که حذف شده، مثل تیبا و سمند شود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: مسائل حوزه خودرو بیشتر از ۴۰ سال است وجود دارد، اما یک مرتبه باید حل شود. رئیس جمهور در هشت محور دستوراتی داشتند یکی از آنها افزایش ضمانت خودرو به سه سال بود که اجرا شد. دوم افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو امسال است که برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: برنامه چهارساله صمت سه مرحله دارد. تا آخر ۱۴۰۱ به دنبال اصلاح ساختار و ثبات بخشی به تولید هستیم و از نیمه دوم سال جاری تمرکز روی کیفیت است که هنوز ملموس نیست.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تعداد خودرو های تحویل شده، اظهار داشت: از آغاز سال جاری تا ۱۸ خرداد، ۲۲۳ هزار دستگاه خودرو تحویل شده است در حالیکه در مدت مشابه سال قبل ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو تحویل شده بود، یعنی تحویل خودرو ۳۱ درصد رشد داشته است. همینطور از آغاز سال جاری تا ۱۸ خرداد تعداد خودرو های ناقص کف ۱۴۷ هزار دستگاه بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۳۷ هزار دستگاه بوده است، یعنی ۶۵ درصد کاهش خودرو های کف را شاهد بودیم و کاهش تولید خودرو های کف به مفهوم نظم یافتن تولید و زنجیره تولید است. سال جاری در این مقطع تولید ۱۴۴ هزار دستگاه خودرو کامل شده است درحالی که سال قبل به آمار به ۳۸ هزار دستگاه خودرو رسید.
فاطمی امین با بیان اینکه وزارت صمت ۲۵ درصد اقتصاد را مدیریت می کند که سه درصد آن به خودرو اختصاص دارد، اظهار نمود: مسائل صنعت خودروی کشور در ارتباط با امروز و روز گذشته نیست و شاید بیشتر از پنجاه سال است که این مسائل وجود دارد، اما این موارد یک مرتبه برای همیشه باید حل وفصل شوند. صنعت خودرو نه آنقدر کوچک و بی اهمیت است که آنرا پنهان و صورت مساله آنرا پاک نماییم، نه آن قدر حالا بالنده است که بتوان از آن دفاع کرد؛ پس باید مسائل در ارتباط با آنرا حل کرده و در یک دوره زمانی اجرا نماییم که ما این دوره زمانی را دو سال در نظر گرفته ایم و برای اجرا کردن آن، برنامه لازم تهیه شده است.

***تغییر کیفیت ملموس خودرو از آذر و دی امسال
به قول وزیر صنعت، معدن و تجارت این برنامه دوساله تا اواخر سال ۱۴۰۴ ادامه دارد، یعنی از سال ۱۴۰۲ این مورد تغییر پیدا خواهد نمود و در واقع نقطه عطف همین بازه زمانی است. نمودارهای کیفیت رو به رشد هستند، اما نمی توان آنرا بیان کرد چونکه قابل لمس نیست؛ اما از آذر و دی سال جاری این تغییر کیفیت برای مردم ملموس تر خواهد بود. سال ۱۴۰۲ به سمت تنوع محصولات، کنار گذاشتن محصولات قدیمی و آغاز جهش صادراتی حرکت خواهیم کرد و سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ هم تمرکز بر تولید خواهد بود.

***وضعیت خودرو های ناقص
فاطمی امین در ادامه ضمن اشاره به بازدید رئیس جمهوری از شرکتهای خودروسازی در اواخر اسفند سال گذشته(۱۴۰۰)، توضیح داد: رئیس جمهوری در این بازدید در هشت محور دستوراتی را ابلاغ کردند که تمامی آن دستورات یا مقطعی بوده که اعمال شده یا برای اجرا نیازمند زمان بوده است. برای مثال یکی از دستورات ایشان افزایش گارانتی خودرو و از دو سال به سه سال بوده است که این مهم ابلاغ و اجرا شده است. دستور دیگر رئیس جمهور افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو نسبت به سال قبل بود. بر این اساس سال قبل کمتر از ۹۰۰ هزار دستگاه تولید شد و سال جاری یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید خواهد شد.
وزیر صمت با بیان اینکه شاخصی به نام عبور مستقیم خودرو وجود دارد، خاطرنشان کرد: این شاخص یعنی از خودروهایی که وارد خط می شوند، چند مورد به صورت کامل از خط خارج شده و چند مورد بعنوان خودروی ناقص وارد پارکینگ می شوند؛ امروز هم ایران خودرو و هم سایپا هر دو صد درصد عبور مستقیم خودرو دارند، یعنی خودرو در خط کامل بیرون آمده و وارد پارکینگ نمی گردد در حالیکه در یک زمانی این رقم به ۱۸ درصد کل تولیدات هم رسیده بود؛ البته به صورت دقیق میانگین تولید خودروی کامل سایپا بالای ۹۰ درصد و ایران خودرو از اوایل خرداد به بالای ۹۵ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه عبارتی که گفته می شود خودروسازها در اختیار دولت هستند، هم درست است و هم غلط، اظهار داشت: قوه قضاییه از سال قبل همه اموال ایران خودرو و سایپا را قیمت گذاری کرده است. سهام مدیریتی واگذار خواهد شد اما با اصلاح ساختار مدیریتی.
فاطمی امین با بیان اینکه حالا ظرفیت سه میلیون مونتاژ خودرو در کشور وجود دارد که البته در قسمت پرس و موتور کم است و تقاضا وجود ندارد، اظهار نمود: حال این پرسش وجود دارد که سرمایه گذاری ها کجاست؟ نزدیک به ۲ میلیون ظرفیت رنگ وجود دارد که سال قبل کمتر از ۵۰۰ هزار عدد تولید شد، چونکه سیستم های مدیریتی و ساختار شرکتهای خودروسازی و مالکیت آنها در بحث های مالی و نقدینگی نتوانسته این ظرفیت را بالفعل کند.
وی ادامه داد: باید بررسی شود که چرا در یک قسمت سه میلیون ظرفیت وجود دارد، اما در قسمتی مانند پرس یک میلیون ظرفیت بیشتر نیست، چونکه این ها مسائلی نیست که یک شبه ایجادشده باشند.

*** آخرین اخبار از واگذاری ایران خودرو و سایپا
وزیر صمت در ادامه این برنامه اعلام نمود: صحبت مردم در مورد تعلق خودروسازان به دولت هم می تواند درست باشد و هم میتوان اظهار داشت که این طور نیست، اما برای از بین رفتن این شائبه از اسفند سال گذشته(۱۴۰۰) اقدامی انجام شد که بر مبنای آن مرکز کانون وکلا و کارشناس رسمی قوه قضاییه تمام اموال در ارتباط با ایران خودرو و سایپا را قیمت گذاری کردند و نزدیک به ۷۰۰ ابلاغ در سایپا و ۶۰۰ ابلاغ در ایران خودرو برای کارهای مختلف صادر شد. امیدواریم در هفته آینده قیمت گذاری تمام اموال این دو شرکت به پایان برسد تا بلافاصله واگذاری را آغاز نماییم، به صورتی که در اولین مرحله شرکتهای پارس خودرو، موندرو، سایپا سیترون و ایران خودرو خراسان خواهند بود و سهام مدیریتی واگذار خواهد شد. در اصل به سمتی خواهیم رفت تا اصلاح ساختار مدیریتی در صنعت خودرو محقق شود.
وی با بیان اینکه وضعیت صنعت خودرو امروز آن چیزی نیست که بعنوان وزیر تایید کنم، خاطرنشان کرد: اما حرکتی که شروع شده قابل ملاحظه است. برای مثال در بحث قرعه کشی سامانه یکپارچه شد و بر مراحل کار نظارت کردیم.


***راه حذف قرعه کشی

فاطمی امین با بیان اینکه برای حذف قرعه کشی باید عرضه و تقاضا نزدیک شود، اظهار داشت: هم اکنون یک و نیم میلیون تقاضا وجود دارد، اما تولید زیر یک میلیون است. این فاصله باید با واردات و افزایش تولید جبران شود.

***جزئیات جدید از واردات خودرو

این مقام مسئول در ادامه ضمن اشاره به تهیه آئین نامه ۱۰ بندی واردات خودرو، اظهار نمود: یکی از این بندها ابهام داشت که اصلاح شده و در نوبت بررسی در دولت می باشد. دو تا سه ماه پس از تصویب، این آئین نامه عملیاتی خواهد شد.
وی با بیان اینکه تاکید بر واردات خودرو های اقتصادی، یعنی زیر ۱۰ هزار دلار است، اظهار داشت: تیبا، سمند و پژو که از رده خارج می شوند، ارزان تر هستند و شاهین، تارا و غیره که می مانند، گران تر؛ پس باید برای قشری که خودروی ارزان می خواهد محصول داشته باشیم و به تدریج بتوانیم به سمت تولید داخل خودرو های ارزان با کیفیت هم برویم تا سبد محصولات کامل شود. این خودرو های ارزان هم لزوما چینی نیستند، بلکه اروپایی هم هست.

***توافق با روسیه برای ساخت خودرو به کجا رسید؟
فاطمی امین در ادامه درباره وضعیت توافق با روسیه برای تولید خودرو، اظهار داشت: پس از مشکلات ناشی از جنگ با اوکراین در روسیه، آنها علاقمند به همکاری با ایران هستند، بخصوص در بخش قطعه سازی. هم اکنون مذاکرات بین شرکت ها درحال انجام و نقش وزارت صمت فقط تسهیل گری است.

*** لوازم خانگی قاچاق گران شد
این مقام مسئول همینطور از افزایش قیمت لوازم خانگی قاچاق اطلاع داد و اظهار داشت: از زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد، قیمت لوازم خانگی قاچاق افزایش پیدا کرد. چون قبل از آن مواد غذایی یارانه ای قاچاق و با درآمد آن، لوازم خانگی وارد می شد. سود آن هم به قدری بود که قیمت ها پایین باشد. هم اکنون واردات ممنوع می باشد. تنها رویه مجاز ته لنجی است که آن هم بیشتر از مقدار مجاز وارد می شود.
همینطور به قول وی از مهر سال گذشته(۱۴۰۰) تابحال قیمت لوازم خانگی از جانب تولیدکننده افزایش نداشته، اما کف بازار داشته که در ارتباط با نارسایی نظام توزیع است.
فاطمی امین در بخش دیگری از صحبت های خود از تولید سالانه بیشتر از ۱۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی اطلاع داد و اظهار داشت: با راه اندازی خطوط تولید جدید، احتیاج به واردات تلویزیون نخواهیم داشت.
او همینطور در پاسخ به سوالی درباره علل افزایش قیمت لوازم خانگی اظهار داشت: افزایش قیمت های جهانی مواد اولیه مثل پنبه، روغن و پنل تلویزیون و همینطور افزایش نرخ پایه حقوق گمرکی که این عوارض را حدودا ۶ برابر می کند، از علل افزایش قیمت است. البته سال گذشته هم تورم لوازم خانگی نصف تورم میانگین کشور بود.

***آیا واردات کالاهای مشابه داخل متوقف می شود؟
وی با بیان اینکه سال قبل ۲۰۰ میلیون دلار واردات کالای مشابه به کشور انجام شده که البته در مقابل ۵۲ میلیارد دلار کل واردات درصد کمی است، خاطرنشان کرد: شناسه کالا درحال اتصال به گمرک است. در اصل اتصال سامانه مشکلات را تا حدودی حل می کند. هم اکنون روزانه ۵ میلیون تراکنش در سامانه جامع تجارت ثبت می شود و همه بجز گمرک به آن متصل هستند.
فاطمی امین همینطور با بیان اینکه طی ماه های گذشته تراز تجاری بدون نفت مثبت شد، اظهار نمود: در کنار کارهای جاری، ساز و کارها را به صورت اساسی بازنگری می نماییم و گزارش تغییرات تابحال هم انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/30
07:55:25
5.0 / 5
169
تگهای خبر: بازار , تجاری , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است