گزارش نت واش؛

زمزمه حیات در گاوخونی

زمزمه حیات در گاوخونی زاینده رود که از نهم اردیبهشت ماه سال جاری به سمت تالاب جاری شد در آغوش گاوخونی آرام گرفت.به گزارش نت واش به نقل از مهر، دریچه های کانال رودشت جنوبی بعد از اتمام نوبت سوم توزیع آب برای اراضی کشاورزی شرق اصفهان، از صبح نهم اردیبهشت ماه با هدف رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی باز شد.
آنطور که منابع موثق محلی به خبرنگار مهر اطلاع داده اند آب با گذر از بند شاخ کنار در ۱۰ کیلومتری گاوخونی، اکنون به تالاب رسیده و بخش هایی از ضلع شمالی تالاب به صورت لکه ای مرطوب شده است و در ایام آتی اگر جریان آب ادامه دار باشد بخش های بیشتری از پهنه تالاب آبگیری خواهد شد.
آبی که به سمت گاوخونی در جریان است، پساب تصفیه خانه شرق اصفهان است که به سمت سد رودشتین جاری می شود و سپس از راه کانال های کشاورزی در پنج کیلومتری ورزنه و در نهایت به بند شاخ کنار و تالاب می رسد و الان زهاب های کشاورزی به سمت گاوخونی هدایت می شود.
در همین پیوند حسن ساسانی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بعد از اتمام نوبت سوم توزیع آب کشاورزی شرق، با تمهیدی که اندیشیده شد و همکاری خود کشاورزان منطقه، خوشبختانه مقدار آبی که تجمیع شده بود و حجم آن بیشتر از یک میلیون مترمکعب بود به سمت تالاب گاوخونی هدایت شود.
وی با اعلان اینکه آب در بند شاخ کنار اکنون با دبی بین یک تا ۲ متر مکعب بر ثانیه در جریان است، اضافه کرد: طبیعتاً در زمانی که توزیع آب برای اراضی کشاورزی شرق انجام می شود به مدت ۲ ماه زهاب های کشاورزی به منطقه هدایت می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان اشاره کرد: فرایند توزیع آب برای تالاب بعد از اتمام ۱۰ روزه نوبت چهارم توزیع آب کشاورزی هم ادامه خواهد یافت.
ساسانی اظهار داشت: همه آب موجود در سد آبشار و سد رودشتین برای هدایت به سمت گاوخونی تخلیه شده و بعد از اتمام توزیع نوبت چهارم آبیاری اراضی کشاورزی شرق نیز، رهاسازی آب به سمت تالاب ادامه خواهد داشت.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان در پاسخ به این که چه مقدار آب به گاوخونی اختصاص می یابد؟ اشاره کرد: آبی که رها می شود مسیر طولانی را طی می کند تا به تالاب برسد و بعضاً برداشت های بدون مجوز صورت می گیرد، بدین جهت متولی اعلام میزان آبی که به تالاب رسیده محیط زیست است.
تماس های خبرنگار مهر با مسؤلان اداره کل محیط زیست استان اصفهان برای اعلام جرئیات رسیدن آب به تالاب گاوخونی بی پاسخ ماند. بند شاخ کنار در ۱۰ کیلومتری گاوخونی
رهاسازی آب زاینده رود به سمت گاوخونی بعد از حدود ۱۷ ماه انجام می شود. از پاییز سال ۱۳۹۹ عملاً آبی برای گاوخونی رهاسازی نشده بود و سهم گاوخونی از حقابه در سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ صفر بود.
با توجه به میانگین بارش های سال آبی جاری ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ در سرشاخه های زاینده رود که به یکهزار و ۲۰۹ میلیمتر می رسد و حدود ۵۰ درصد نسبت به سال آبی گذشته افزایش داشته، انتظار می رود بخشی از حقابه تالاب گاوخونی سال جاری عادلانه تأمین شود.
پیش از این مهران زینلیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان به خبرنگار مهر گفته بود که تلاش می نماییم در بهار ۱۴۰۱ بخشی از حقابه گاوخونی تأمین شود.
کم آبی و خشکی رودخانه زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی بعد از گذشت ۲۳ سال، سال هاست که این حوضه آبریز واقع در یکصد کیلومتری شرق اصفهان را گرفتار بحران های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی کرده است.
تالاب بین المللی گاوخونی، عروس تالاب های ایران یکی از پُراهمیت ترین تالاب های کشور است که در تیر ۱۳۵۲ در کنوانسیون رامسر ثبت جهانی شد.
گاوخونی با وسعت ۴۷ هزار هکتار در نقطه پایانی زاینده رود در جنوب شرقی استان اصفهان و ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.
روند خشکی تالاب گاوخونی از سال ۱۳۷۸ شروع آغاز شد و در ۲ دهه اخیر بدلیل نبود آب، خیلی از زیستمندان این تالاب از بین رفته اند.
کارشناسان همواره در باره تبعات خطرناک خشکی تالاب گاوخونی اخطار داده اند چونکه اگر این تالاب به صورت کامل خشک شود به کانون خطرناک ریزگردهای سمی تبدیل خواهد شد که تا شعاع یکهزار کیلومتری و ۱۰ استان کشور را درگیر خواهدنمود.
حقابه قانونی محیط زیست، زاینده رود و تالاب گاوخونی ۳۱۳ میلیون مترمکعب آب در سال است که سهم گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب در سالهای خشکی زاینده رود تعیین شده و تأمین این میزان حقابه می تواند کارکرد اکولوژیک آنرا حفظ کند. این در حالیست که تا ۲ دهه پیش، تالاب گاوخونی سالانه با حدود یک تا دو میلیارد مترمکعب آب زاینده رود سیراب می شد.
طبق قانون، بعد از آب شرب، تأمین حقابه محیط زیست در اولویت دوم قرار دارد با این وجود، گاوخونی در سالهای اخیر مورد بی مهری قرار گرفته و الان به بیابان و محلی برای جولان آفرودسواران تبدیل گشته است.
تأمین آب استان اصفهان، اجرای مصوبات شورای عالی آب کشور، جریان یافتن دائمی زاینده رود و احیای تالاب گاوخونی، همواره مطالبات جدی مردم اصفهان در سالهای قبل بوده است.


منبع:

1401/02/20
12:22:20
5.0 / 5
362
تگهای خبر: آب , بحران , كشاورزی , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است