مشکل تأمین ارز واردات خودرو یک شبه حل شد؟

مشکل تأمین ارز واردات خودرو یک شبه حل شد؟ به گزارش نت واش روز گذشته مجلس در حالی برای واردات ۶۰ هزار خودرو (۵۰ هزار دستگاه سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین)، به صورت محدود و از محل ارز غیرصادراتی مجوز داد که دبیر انجمن واردکنندگان خودرو امیدی به تصویب نهایی و در واقع اجرایی شدن آن ندارد و تأمین منابع ارزی مورد نیاز آن در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بعد از آنکه روز گذشته (چهارشنبه)، یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ از مصوبه این کمیسیون برای واردات خودرو بدون انتقال ارز که برپایه آن به دولت اجازه داده می شود به منظور پوشش بخش خاص، نسبت به واردات ۵۰ هزار خودرو سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد، اقدام نمایند، مهدی دادفر- دبیر انجمن واردکنندگان خودرو- در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر این که بعید است این پیشنهاد به تصویب هیات وزیران برسد، اظهار نمود: این مورد هنوز به تصویب نرسیده و نهایی نشده است؛ بلکه مجلس، قانون بودجه ۱۴۰۱ را به چشم بخش درآمدی برای دولت دیده است که از راه واردات بتوان برای دولت، کسب درآمد کرد.
وی درباره این که به شرط تصویب، آیا ارز مورد نیاز برای واردات این تعداد خودرو تأمین خواهد شد، خاطرنشان کرد: نکته اصلی همین جاست؛ دولت و بانک مرکزی که تا پیش از این ارز نداشته است و واردات را به صادرات خودرو و قطعات و خدمات مرتبط منوط کرده است، چطور یک شبه تصمیم گرفتند واردات این تعداد آزاد شود؟ تمام کسانی که مخالف جدید واردات خودرو بودند، اعلام می کردند کشور در شرایط سخت ارزی است و با کمبود منابع ارزی روبروست.
او اضافه کرد: آیا یک شبه کشور از شرایط بحرانی و سخت ارزی خارج شد؟ ما بخاطر مردم و برای آنکه از زیر تیغ استثمار خودروسازان بیرون بروند که به آرزو برای تمام مردم تبدیل گشته، از آزادسازی واردات استقبال می نماییم اما سوال اینجاست که چگونه یک دفعه مشکلات حل شده است؟ درصورتیکه واردات آزاد شود، انحصار مطلق بازار خودرو خواهد شکست؛ فناوری های نوین وارد می شود، در حوادثی شبیه به تصادف اخیر، احتمال اتفاقات اینچنینی بسیار کاهش خواهد یافت. اما بعید است که به تصویب هیات وزیران برسد و در صحن مجلس هم به تصویب نهایی نخواهد رسید.
دادفر خاطرنشان کرد: از طرح و قانونی ابتدایی برای واردات خودرو که در سال ۱۳۹۷ به مجلس رفت و توسط شورای نگهبان برگشت خورد تا آخرین طرح آن که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام با مخالفت مواجه گردید، با اصول اصلی و کلیات واردات مخالفت وجود دارد. حتی اگر به فرض این که تصویب شود، دولت آنرا اجرا نخواهد کرد. اگر ارز وجود ندارد، چگونه می خواهند ارز این تعداد را تأمین کنند؟
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، طبق اعلام حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی- عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱- پیشنهاد وی در جلسه کمیسیون تلفیق برای واردات خودرو جهت الحاق به تبصره ۶ رای آورده و برپایه آن به دولت مجوز واردات محدود خودرو، البته از محل ارز غیرصادراتی داده شده است.
در متن پیشنهادی مصوب شده در کمیسیون تلفیق آمده است: "به دولت اجازه داده می شود به منظور تأمین مالی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز شامل قطار عادی و برقی و سریع الاسیر و قطار شهری، تکمیل پروژه های نیمه تمام در خطوط ریلی و بخش راه سازی، توسعه فرهنگ حمل و نقل با اولویت مناطق محروم و روستایی، اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده ها و ارتقاء مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل و نقل، نسبت به واردات خودرو سواری با رعایت سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی، از محل ارز غیرصادراتی (خود یا دیگران) با نظارت بانک مرکزی، توسط بخش خصوصی شامل اشخاص حقیقی و حقوقی در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راه آهن، کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال دار، واگن، واگن یخچال دار با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد اقدام نماید. سقف درآمدی این بند تا ۶۰۰ هزار میلیاردریال تعیین می شود."
منبع:

1400/10/30
23:16:17
5.0 / 5
278
تگهای خبر: اتوبوس , بازار , بحران , برق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است