افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات در راه است؟

افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات در راه است؟ عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید تصمیم گیران بیش از آنکه خودرا به اعداد و ارقام درگیر کنند، باید در عرصه عمل به سراغ برطرف نمودن مشکلات داخلی در راه توسعه صادرات حرکت کنند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، معاون سازمان توسعه تجارت هفته قبل اعلام نمود که این سازمان برنامه ریزی کرده، صادرات غیر نفتی کشور در شش ماهه دوم امسال، پنج میلیارد دلار افزایش پیدا کند.
این افزایش جدا از جبران آمارها بعد از کاهش محدودیت های کرونائی خواهد بود و بخش مهمی از آن بر روی بازار کشورهای همسایه متمرکز شده است.
بررسی ها نشان میدهد که ایران از شروع سال جاری با رشد قابل توجه صادرات غیرنفتی روبه رو شده، هرچند قسمتی از این افزایش تحت تاثیر کاهش محدودیت های کرونائی و آمار پایینی است که در سال ۱۳۹۹ به ثبت رسید. با این وجود افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات می تواند جهشی جدید در این عرصه به ثبت برساند.
عباس آرگون – عضو اتاق تجاری تهران – در گفت و گو با ایسنا، درباره میزان امکان پذیر بودن طرح سازمان توسعه تجارت برای افزایش صادرات غیرنفتی، بیان کرد: ما برای تحلیل این موضوع، باید میان دو محور مهم تفکیک قائل شویم. در ظرفیت های بالقوه، ایران نه فقط پنج میلیارد دلار که امکان افزایش بسیار بالاتر از این عدد را نیز در اختیار دارد. در دوره قبل از تحریم های اخیر، صادرات غیرنفتی ایران به شکل قابل توجهی بالا رفته بود و امکان تکرار این عملکرد و افزایش آن وجود دارد.
وی افزود: در عرصه عمل اما ما برای برنامه ریزی در این عرصه باید هم مشکلات بین المللی و هم مشکلات داخلی را رصد نماییم. تحریم ها به هر حال بر تجارت ایران تاثیر منفی قابل توجهی داشته اند و چه در افزایش هزینه ها و چه در دسترسی به بازارهای بین المللی مشکل آفرین شده اند. اگر به این محدودیت ها، مشکلات مربوط به اف ای تی اف و کرونا را نیز اضافه نماییم می بینیم که صادرکنندگان ایرانی در سالهای قبل با چه مشکلاتی مواجه بوده اند.
عضو اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه قسمتی از مشکلات صادرکنندگان به تحریم های داخلی باز می گردد، توضیح داد: تصمیمات یک شبه و بدون تحقیق، تغییر مکرر سیاست های ارزی، عدم پشتیبانی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان، طرح هایی دلسرد کننده مانند جرم انگاری صادرکنندگان و خیلی از دیگر مشکلات ساختاری در حکم تحریم های داخلی عمل می کنند که خود نقشی مهم در پایین آمدن آمارهای صادراتی کشور دارند.
آرگون با اعلان اینکه تصمیم گیران دولتی باید بجای تمرکز بر اعداد، شرایط برای حل مشکلات داخلی در راه صادرات فراهم آورند، اشاره کرد: اگر محدودیت های بین المللی کم شود و مشکلاتی که در تمام این سال ها در داخل وجود داشته، برطرف شوند، نه فقط پنج میلیارد که امکان افزایش بیشتر از این عدد نیز وجود دارد اما در غیر این صورت چنین برنامه هایی جز ایجاد یک فشار جدید و دست نیافتن به آن، نتیجه دیگری در بر ندارد.1400/07/30
12:06:34
5.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است