راهکاری برای پشتیبانی از تقاضاکنندگان فناوری و رفع نیازمندی ها از طرف شرکت های دانش بنیان

راهکاری برای پشتیبانی از تقاضاکنندگان فناوری و رفع نیازمندی ها از طرف شرکت های دانش بنیان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به همکاری چند جانبه برای تامین نیازمندی های کشور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: در این همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی نه برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان بلکه برای ایجاد مشوق هایی برای طرف تقاضا مشارکت دارد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، امیر ناظمی امروز در آیین تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک با هدف پشتیبانی از داخلی سازی مودم های VDSL و محصولات شبکه انتقال (POTN) که بصورت آنلاین در محل ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اشاره به همکاری در انعقاد این تفاهم نامه اضافه کرد: بسیاری از مکانیزم ها و ساز و کارها و نهادهایی که تشکیل می شوند، الزاما برای برآورده کردن یک هدف نیستند، بلکه مجموعه ای از اهداف را با خود به همراه دارند. یکی از نهادهایی که اهتمام شد در طول این مدت ایجاد شود، نهادی است که امروز بعنوان نخستین نمونه تفاهم نامه آن به امضا می رسد.
وی به بیان جزییات این تفاهم نامه چند جانبه پرداخت و تصریح کرد: وام هایی بصورت قانونی به شرکت های دانش بنیان داده می شود، اما این که آیا الزاما فعالیت این شرکت های دانش بنیان در امتداد اولویت ها و نیازهای ملی است، از سوالات مطرح دراین زمینه است و از جانب دیگر بسیاری از وام هایی که اعطا می شود، این سوال را به وجود می آورد که آیا این سرمایه گذاری منجر به ورود به بازار خواهد شد و در این طرح عملا تلاش شده به این سوالات پاسخ داده شود.
ناظمی با تاکید بر این که در این طرح همکاری، یک شرکت دانش بنیان سازنده مودم حضور دارد و از طرف دیگر ما یک نیاز ملی تحت عنوان مودم VDSL داریم که برای دوران گذار به پهن باند است که از نیازهای کسب وکارها و شهروندان محسوب می شود، افزود: این شرکت دانش بنیان به وسیله مکانیزم مالی تشویق خواهد شد که اولا تولید مودم های قبلی خود یعنی ADSL را کنار بگذارد و وارد فناوری جدید شود و این نخستین منفعتی است که در این تفاهم نامه دیده شده است و اتفاق خواهد افتد، چون فناوری جدید همیشه به سرعت اتفاق می افتد، ولی خیلی وقت ها شرکت هایی که تولید کننده یک تکنولوژی قدیمی هستند، زمان این را ندارند که وارد فناوری جدید شوند و زمان را از دست می دهند.
وی افزود: اگر بخواهیم این اتفاق رخ ندهد، ما باید همیشه نگاه ملی داشته باشیم و نهادهای سیاستگذار، مکانیزم هایی را برای تشویق در نظر بگیرند تا شرکت های تولیدکننده قادر به حرکت به سمت فناوریهای جدید باشند.
ناظمی اثر دوم امضای این تفاهم نامه چند جانبه را وجود طرف تقاضا دانست و اضافه کرد: از طرف دیگر تقاضایی در این تفاهم نامه وجود دارد که شرکت مخابرات بزرگترین تامین کننده ارتباطات ثابت در کشور است، اما در بعضی از مواقع کمبود منابع مالی، امکان سرمایه گذاری برای رفتن به سمت فناوری جدید را از بین می برد و در این تفاهم نامه جزء دوم یعنی شرکت مخابرات بعنوان طرف تقاضا وارد شده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به این که محصول تولیدی در این تفاهم نامه یک کالای دانش بنیان است، اظهار داشت: بدین جهت مکانیزم سوم یعنی نهاد سیاستگذاری که وزارت ارتباطات است و جهت بررسی این نیاز و تقاضا وارد پروسه شده است و صحه گذاری بر این مساله که این محصول یک اولویت ملی است، حضور دارد.
وی تصریح کرد: وقتی ما دسترسی به پهن باند داشته باشیم، فقط جهت استفاده کاربر نهایی نیست، بلکه کارکرد واسطه ای دارد و شرکت ها، کسب وکارها و حتی کسب و کارهای خانگی از آن بعنوان یک کالای واسطه ای استفاده می نمایند و تولید بیشتر رقم می خورد.
وی با اشاره به این پروسه اظهار داشت: اما همچنان مسئله اصلی که تامین مالی است، باقی می ماند و در این میان صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان جزء چهارم بعنوان منبع مالی برای شرکت های دانش بنیان ورود کرده و این منبع مالی این دفعه نه برای پشتیبانی از طرف عرضه کننده بلکه برای پشتیبانی از تقاضادهنده فناوری ارائه خواهد شد که تامین نیازهای خودرا بوسیله یک شرکت دانش بنیان برطرف می کند.
ناظمی با اشاره به حضور پست بانک در این تفاهم نامه با اعلان اینکه این بانک بعنوان عامل بانکی حوزه فناوری اطلاعات در این تفاهم نامه ایفای نقش خواهد کرد، افزود: در کنار همه اینها احتیاج به ارزیابی شرکت درباب دانش بنیان بودن و توانایی تولید آنها است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان جزء یکی دیگر از بازیگران این عرصه وارد شده است.
وی اظهار داشت: تدوین چنین سازوکارهایی در نظام بوروکراسی و نظام اداری ایران که یک نظام کند است و بطور معمول غیر انعطاف پذیر است، بسیار کار سختی بود، اما برای مقابله کردن با این نظام اداری سخت فقط همدلی و همکاری می توانست پاسخگو باشد، به هر حال امروز که مصادف است با تغییر دولت، این مساله که در دولت شروع شده بود امروز نیز به انتها رسید.1400/05/13
22:52:16
5.0 / 5
772
تگهای خبر: بازار , تكنولوژی , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است