آخرین قیمت برنج ایرانی و خارجی

آخرین قیمت برنج ایرانی و خارجی به گزارش نت واش افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی همچنان ادامه دارد و برنج ایرانی تا ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم قیمت خورده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، آمارهای رسمی از ادامه افزایش قیمت برنج حکایت دارد؛ به طوری در گزارشی که اخیر مرکز آمار ایران درباره تورم اقلام خوارکی منتشر نموده بررسی وضعیت قیمت برنج نشان داده است هر کیلو برنج ایرانی در تیر ماه سال جاری به صورت متوسط بیشتر از ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده در حالیکه این محصول تا ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم فروش رفته است. این محصول در تیر ماه سال قبل هر کیلو به صورت متوسط ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشته و در خرداد سالجاری به ۳۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.
براین اساس برنج ایرانی در مقایسه با خرداد ۱.۴ و نسبت به تیر ماه سال قبل ۴۰.۸ درصد افزایش قیمت دارد.
برنج خارجی ۵۱ درصد گران شد
اما وضعیت برنج خارجی هم نشان دهنده ادامه روند گرانی آن است، این محصول که پیش از این با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می شد بالغ بر یک سال است که تأمین ارز آن در سامانه نیما انجام می شود و از زمان حذف ارز ۴۲۰۰ افزایش قیمت این کالا قابل توجه بوده است.
هرکیلو برنج خارجی در تیر ماه سال قبل به صورت متوسط ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشته که در همین ماه سالجاری به ۲۴ و ۸۰۰ تومان رسیده، البته آمار رسمی مبین قیمت بیشتر از ۳۱ هزار تومانی است.
براین اساس برنج خارجی نسبت به خرداد سال جاری ۰.۲ درصد و تیر سال گذشته ۵۱.۳ درصد گران شده است.
افت واردات برنج تا ۶۹ درصد
جریان واردات برنج هم امسال به نحوی بوده که این محصول به صورت قابل ملاحظه ای کمتر وارد شده است و تا حدود ۶۹ درصد کاهش واردات دارد، این در شرایطی است که از آغاز سالجاری تا نیمه تیرماه ۸۶.۳ هزار تن برنج به ارزش ۷۸.۱ میلیون دلار وارد شده در حالیکه در مدت مشابه سال قبل میزان واردات ۲۲۷.۶ هزار تن به ارزش ۲۴۹.۷ هزار تن بودهاست.
همینطور آخرین آمار گمرک ایران مبین موجودی کمتر از ۴۰ هزار تنی برنج خارجی در گمرک و بنادر است.
ممنوعیت فصلی هم به تاخیر نیفتاد

با این وجود از آغاز مرداد ماه ممنوعیت فصلی واردات برنج آعاز و تا آخر آبان ادامه دارد که در این زمان هرگونه ترخیص و ورود برنج به بازار ممنوع خواهد بود مگر آن دسته برنج های که قبل ممنوعیت فصلی وارد بنادر شده و ثبت سفارش داشته باشد.
پیش از این رایزنی ها از جانب گمرک د برخی دستگاه ها جهت به تاخیر انداختن ممنوعیت فصلی برای ورود شناورهای حامل برنج به بنادر جهت ممانعت از افزایش قیمت این کالا صورت گرفت ولی ظاهرا به نتیجه نرسیده است.1400/05/13
12:05:56
5.0 / 5
221
تگهای خبر: آب , بازار , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است