ستاری در مراسم رونمایی از ۹ طرح كلان ملی:

با الگوی تجاری سازی به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل گشته ایم

با الگوی تجاری سازی به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل گشته ایم به گزارش نت واش معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم رونمایی از 9 طرح کلان ملی فناوری اظهار داشت: کشور با الگوی موفق تجاری سازی به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل گشته است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری امروز در این مراسم که در خانه نوآوری و فناوری ایران (ihit) برگزار شد، با اشاره به تلاش در راه رفع نیاز کشور به محصولات راهبردی و فناور با کمک فعالان زیست بوم فناوری نوآوری اظهار داشت: اتفاق بزرگی در طول چند سال اخیر رخ داد و در زمینه هایی که روزهای نخست حرف چندانی برای گفتن نداشتیم، امروز به یکی از کشورهای توانمند تبدیل شدیم.
ستاری از دانشگاه ها و مراکزی که حامی محصولات ایران ساخت بودند، قدردانی کرد و اضافه کرد: امروز شرکت های دانش بنیان تولیدکننده تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته ایران ساخت، توانسته اند دستگاه هایی بسازند که تعدادی از آنها صدها هزار دلار قیمت دارند و ضمن تامین نیاز فناورانه کشور، یکی از ستون های صادراتی کشور در زمینه محصولات فناورانه به شمار می روند.

فرهنگ سازی و ترویج توانمندی ها میان دانش آموزان
ستاری، حمایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت از ورود تولیدات داخلی به مدارس را اقدامی برای فرهنگ سازی و ترویج این توانمندی میان دانش آموزان دانست و اضافه کرد: تجهیزاتی که نشان ایران ساخت دارد، امروز مقابل چشمان دانش آموزان قرار گرفته و از آنها برای پیاده سازی خلاقیت هایشان استفاده می نمایند. اتفاق بزرگی که زمینه آشنایی فرزندان کشور با توانمندی فناوران کشورشان و باور به توانستن است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، راهبرد پیاده شده در مرکز طرح های کلان ملی را الگویی موفق برای سایر بخش ها در حمایت و تجاری سازی فناوری های پیچیده و خودکفایی در محصولات راهبردی دانست و اظهار داشت: نحوه تعامل میان سرمایه گذار، بهره بردار و نقشی که دولت می باید در تحقق یک طرح فناورانه تا رفع نیازی از کشور ایفا کند، به خوبی در طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نتیجه داد و ماحصل آن تولید و تجاری سازی خیلی از محصولات و تجهیزات راهبردی است که تا قبل از این میلیونها دلار صرف واردات آنها می شد.
وی استفاده از اشعه ایکس کامیونی ایران ساخت در گمرک را نمونه ای موفق از این تعامل میان طرف عرضه و تقاضای فناوری با تسهیل گری و بسترسازی دولت دانست و اظهار داشت: رویکرد مثبت و سازنده گمرک به توانمندی فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری، زمینه ای فراهم نمود تا یک محصول راهبردی و پیشرفته که توسط جوانان خلاق شرکت های دانش بنیان تولید شده، در یکی از بخش های حساس کشور مورد استفاده قرار بگیرد.
رییس بنیاد ملی نخبگان پشتیبانی از طرح های کلان ملی فناوری و تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت را گامی باارزش و رونق دهنده اشتغال و اقتصاد دانش‎بنیان دانست و ابراز امیدواری کرد با ادامه این روند، شرکت های دانش بنیان در راه رفع نیازهای راهبردی و فناورانه کشور به توفیق برسند.
راهبرد پویا در پشتیبانی از طرح های کلان ملی فناوری
در بخش دیگری از این جلسه پیمان صالحی، معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نقشه راه پویا و روزآمد طرح های کلان فناورانه دارای اولویت کشور اظهار داشت: راهبردهای حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبتنی بر همین نقشه راه است که بصورت مستمر بروزرسانی می شود. در این راستا، طرح هایی که برای اولین بار در کشور تولید می شود و به آنها نیاز جدی و راهبردی وجود دارد، مورد حمایت قرار گرفته و توسط بهره بردار بخش خصوصی یا دولتی به مرحله نهایی می رسد.
صالحی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با راهبردهای مختلفی از طرح های کلان ملی فناوری حمایت می کند، افزود: کاهش ریسک پروژه برای بهره برداران، حمایت مالی از تولید، کمک به دریافت استانداردها و مجوزها و معافیت های مالی و گمرکی تنها قسمتی از راهبردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پشتیبانی از این طرح ها بشمار می رود.
به گفته ی ایشان، هم اکنون بیش از ۶۰ طرح کلان ملی در زمینه سلامت، ۳۷ طرح در زمینه کشاورزی، ۲۰ طرح در حمل و نقل پیشرفته و ۱۳ طرح در زمینه انرژی در حال اجراست.
فروش یک هزار میلیارد تومانی نمایشگاه «ایران ساخت»
معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد خط حمایتی ویژه از محصولات دانش بنیان ایران ساخت اضافه کرد: در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، بیش از یک هزار میلیارد تومان تجهیزات ایران ساخت خریداری شده که سهم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیش از سایر بخش ها است؛ وزارت آموزش و پرورش نیز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیش از ۹۳۰ میلیاردریال تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت خریداری نموده است که ترویج فرهنگ استفاده از این تجهیزات و باور دانش آموزان به تولید داخلی و فناوری بومی را به همراه خواهد داشت.
صالحی افزود: نمایشگاه امسال نیز همچون سالهای پیش با رویکرد پویایی و تغییر، پکیج های ویژه ای را برای بخش های مختلف در نظر گرفت که برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دو پکیج شبیه ساز پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی با حمایت ۵۰درصدی خرید معاونت در نظر گرفته شده است.
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حرکت مرکز طرح های کلان ملی در راه خودکفایی و توانمندی اظهار داشت: سالانه بیش از ۵۰۰میلیون عدد بذر هیبرید، نیاز صنعت کشاورزی کشورمان است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری جهاد کشاورزی، قسمتی از این نیاز در کشور تولید می شود.
وی از تامین ۲۰درصد از نیاز کشور به بذرهای هیبرید تا آخر سال جاری به دست شرکت های دانش بنیان آگاهی داد و اضافه کرد: هر عدد از این بذرها با قیمتی حداقل ۱۱ هزار تومان خریداری می شود، در صورتیکه نمونه ایران ساخت با هزینه ای کم تر از یک دهم نمونه وارداتی، نیاز کشور را تامین می کند. با تامین ۲۰درصد از نیاز کشور به واردات تا اختتام امسال، در راه خودکفایی این محصول گام برمی داریم.
این ۹ طرح کلان ملی در زمینه تجهیزات پزشکی، کشاورزی و انرژی که توسط مرکز طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته اند، عبارتند از:
مدیریت هوشمند سیلوهای گندم
یکی از چالش های مدیریت منابع راهبردی گندم کشور، مانیتورینگ و ارزیابی دقیق و برخط میزان گندم موجود در سیلوهای کشور بود و از آن جایی که اندازه گیری سیلوها با روش های سنتی و غیر دقیق صورت می گرفت، ارزیابی دقیقی از منابع در دسترس وجود نداشت.
یکی از شرکت های دانش بنیان توانسته با بهره گیری از فناوری لیزر، نرم افزار بومی و حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سامانه مدیریت هوشمند موجودی شبکه سیلوهای گندم را طراحی و تولید و به شرکت تجاری دولتی ایران بعنوان بهره بردار این طرح کلان ملی فناورانه ارائه کند.
نبض بیماران در گوشیهای پزشکی ایران ساخت
گوشیهای پزشکی که کاربردهای گسترده بسیاری دارند و بیش از یک سده است که در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، در سالهای اخیر دستخوش تحولات فناورانه شده و نمونه دیجیتال آنها مورد استفاده صنعت سلامت قرار می گیرد.
با این وجود نیاز حوزه سلامت کشور به این تجهیز پزشکی تا قبل از این عمدتاً از مسیر واردات و قاچاق تامین می شد؛ در صورتیکه نمونه های معمولی تا ۵۰ میلیون ریال و نمونه های دیجیتال تا ۱۳۰ میلیون ریال هزینه در بردارند، کی از شرکت های دانش بنیان موفق شد با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گوشی پزشکی هوشمند را با قابلیت پردازش و تحلیل اطلاعات، تجاری سازی و نیاز کشور به این تجهیز را تامین کند.
طیف سنجی و رفع نیاز پژوهشگران
طیف سنج نانودراپ که کاربردهای گسترده ای در زیست فناوری، سلول های بنیادی و پزشکی دارد، نام دستگاهی پیشرفته و فناورانه است که یکی از شرکت های دانش بنیان توانسته آنرا با حمایت پنج میلیاردریالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران ساخت کند.
از این دستگاه عمدتاً برای آنالیز اسیدهای آمینه و اندازه گیری دی ان ای، شناسایی و تشخیص ویروس هایی چون کرونا استفاده می شود که تا قبل از این نمونه های آمریکایی آن با هزینه های گزاف وارد کشور می شد، نمونه ایران ساخت آن با پشتیبانی و هزینه های پایین تر از نمونه وارداتی در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است.
نظارت بر تجارت خارجی با پهپادهای ایران ساخت
یکی از دغدغه های اصلی گمرک در شناسایی و ارزیابی محموله های وارداتی، ارزیابی بدون دخالت کاربر و در سریع ترین زمان امکان دارد. استفاده از پهپادهای پیشرفته و بهره گیری از هوش مصنوعی توسط یکی از شرکت های دانش بنیان، این دغدغه را برطرف کرده، بطوریکه سیستم هوشمند نظارت بر تجارت خارجی گمرک با بهره گیری از پرنده بدون سرنشین، امکان ارزیابی و بازرسی محموله را محقق کرد. این طرح کلان ملی فناورانه با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط این شرکت دانش بنیان تجاری سازی شده و توسط گمرک به بهره برداری رسیده است.
جراحی هوشمند با دستگاه ایران ساخت
سامانه هدایت فرآیند های درمانی ستون فقرات، محصول دانش بنیانی در زمینه تجهیزات پزشکی است که می تواند با بهره بردن از ابزارهای رهیابی پیشرفته و شناسایی موقعیت دست جراح، وی را در دسترسی به اندام نیازمند جراحی یاری کند. یکی از شرکت های دانش بنیان، کار تولید و تجاری سازی این محصول دانش بنیان را با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موفقیت به انتها رسانده است.
پایان عمر مگس های آفت با محصول ایران ساخت
تولید آفت کش مگس مدیترانه یک ترکیب نوآورانه به کمک یکی از شرکت های دانش بنیان است که برای پالایش جمعیت و شکار انبوه هر دو جنس نر و ماده مگس های میوه خصوصاً مگس مدیترانه، مگس زیتون، مگس گیلاس و دیگر میوه جات کاربرد دارد.
قیمت مناسب و استفاده کم هزینه و آسان از این محصول دانش بنیان که با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری سازی شده، می تواند نجات بخش محصولات کشاورزی از آفت های مورد اشاره باشد.
ضدعفونی عمقی کاغذ با محصول ایران ساخت
امواج مایکروویو اولین و بهترین روش برای ضدعفونی کردن اشیای کاغذی و قرنطینه کردن آنها بشمار می رود که توسط یکی از شرکت های دانش بنیان با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بهره گیری از فناوری بومی تجاری سازی و تولید شده است.
توانمندی در تولید بذرهای هیبرید
یکی از طرح های کلان ملی فناورانه حمایت شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در این مراسم رونمایی گردید، تولید ۳ گونه بذر هیبرید خیار، گوجه و فلفل گلخانه ای بود که توسط یکی از شرکت های دانش بنیان به مرحله تجاری سازی رسید. این بذرها برای صنعت کشاورزی کشور اهمیتی راهبردی دارند و تنها برمبنای آمار سال گذشته، ۹۵ درصد این بذرها وارداتی هستند و بذر هیبرید یکی از گرانقیمت ترین بذرهایی است که کشاورزان از آن استفاده می نمایند و از نظر عملکرد و کیفیت نسبت به سایر بذرها کارایی بالاتری دارد.
اشتغال مستقیم برای ۵۰ نفر و تامین نیاز کشور به بذرهای گلخانه ای با ارزش ریالی هر عدد بذر تا ۱۱۰ هزار ریال از دستاوردهای این طرح کلان ملی فناوری است
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همین طور یکی از شرکت های دانش بنیان توانسته است ۶ رقم ابتدایی بذر هیبرید جدید فلفل دلمه ای را تولید و تجاری سازی کند. این طرح کلان ملی فناوری نیز از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت مالی قرار گرفت.1400/05/11
22:15:27
5.0 / 5
3723
تگهای خبر: ابزار , بهداشت , تجاری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است