وضعیت قیمت برنج، گوشت و شكر در خرداد

وضعیت قیمت برنج، گوشت و شكر در خرداد نت واش: آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که از بین انواع برنج، گوشت و شکر که وضعیت قیمت آنها در خرداد ماه امسال پخش شده، قیمت تمام کالاها بین 37 تا 105 درصد نسبت به خرداد سال قبل افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت مربوط به مرغ بوده که قیمت آن بیش از دو برابر شده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار بیشترین افزایش قیمت در خرداد سال جاری در ارتباط با گوشت مرغ تازه بوده که قیمت آن با ۱۰۵.۶ درصد افزایش از حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در خرداد سال ۱۳۹۹ به نزدیک ۲۶ هزار تومان در ماه مشابه سالجاری رسیده است. البته به تازگی قیمت این محصول به بیشتر از ۳۵ هزار تومان هم رسیده و این در شرایطی است که نرخ مصوب مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.
اواخر سال قبل نیز وضعیت نابسامانی در بازار مرغ حاد بود که موجب ایجاد صف های طولانی برای دریافت مرغ به قیمت تنظیم بازار در شرایط کرونایی شد. این در شرایطی است که نهاده های دام و طیورهمچنان ارز دولتی دریافت می کنند و مرغ به قیمت مصوب باید در دسترس عموم مردم باشد. اما در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی می گوید تولید مرغ به اندازه نیاز کشور بوده و هیچ کمبودی در این حوزه وجود ندارد و تقصیر را به گردن وزارت صمت انداخته که وظیفه نظارت بر بازار و برخورد با گرانفروشی را دارد، مسؤلان وزارت صنعت معدن تجارت (صمت) می گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تأمین و توزیع این کالاست؛ ازاین رو این وزارت خانه مسوولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند. از سوی دیگر گزارش هایی از کمبود مرغ در بازار نیز انتشار یافته است.
افزایش قیمت برنج ایرانی نصف برنج خارجی
پس از مرغ، قیمت برنج تایلندی بیشترین افزایش را داشته که قیمت آن در این زمان با ۹۰.۹ درصد افزایش به حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. قیمت برنج پاکستانی نیز با ۵۱.۴ درصد افزایش به ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.
اما افزایش قیمت در برنج های داخلی کمتر بوده است؛ به صورتی که قیمت برنج طارم اعلا و داخلی هاشمی درجه یک در این زمان به ترتیب ۴۰.۷ و ۳۹.۹ درصد افزایش داشته و در خرداد سال جاری به حدود ۳۶ هزار تومان و ۳۵ هزار تومان رسیده است.
البته آینده بازار برنج در هاله ای از ابهام قرار دارد چونکه اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از طرح موضوع کاهش حذف دوره ممنوعیت واردات فصلی برنج اطلاع داده بود و گفته بود که علت طرح آن ذخیره کم برنج خارجی است و با عنایت به این که واردکنندگان نیز علاقه ای به واردات برنج برای دوره ممنوعیت ندارند، امکان دارد کشور با کمبود برنج خارجی مواجه شود.
سال جاری ممنوعیت فصلی از آغاز مردادماه تا آخر آبان ماه اعمال خواهد شد و طبق اعلام وزارت صمت، تنها برنج هایی که پیش از ۳۱ تیرماه دارای قبض انبار و اعلامیه ورود و همینطور ثبت سفارش باشند امکان اظهار و ترخیص دارند و خارج از آن به پس از ممنوعیت می رسد. اما در تازه ترین مکاتبه گمرک ایران با وزارت صمت وضعیت واردات برنج و ذخایر آن با عنایت به اعمال ممنوعیت فصلی واردات و بلاتکلیفی کشتی های حامل برنج برای ورود به ایران مورد تاکید قرار گرفته و خواهان بازبینی در تاریخ ممنوعیت فصلی واردات این کالا جهت پیشگیری از کمبود برنج یا افزایش قیمت آن در ماه های آتی شده است.
شکر سومین کالا با بیشترین گرانی
اما در اصل رتبه سوم بیشترین افزایش قیمت به شکر می رسد که قیمت آن در خردادامسال ۸۴.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است؛ به صورتی که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از ۷۰۰۰ تومان در خرداد سال قبل به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان در ماه مشابه سال جاری رسیده است.
البته مشاهدات میدانی نشان داده است قیمت شکر نیز در بسته های ۹۰۰ گرمی در مغازه ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به تازگی علت افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان نمود و اظهار داشت که با عنایت به این که شکر هم اکنون با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.
در این میان قیمت هرکیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۵۱.۷ و ۳۷.۴ درصدافزایش در خرداد سال جاری به حدود ۱۱۶ هزار تومان و ۱۲۸ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۷۷ و ۹۳ هزار تومان بوده است.
بر این اساس کمترین کاهش قیمت در خرداد سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل در ارتباط با گوشت گوسفندی بوده است.
کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان داده است قیمت همه اقلام یاد شده در خرداد سال جاری نسبت به ماه قبلش به جز برنج پاکستانی و گوشت گوسفندی با ۰.۴ و ۲.۱ درصد کاهش، افزایش پیدا کرده و میزان افزایش قیمت ها طی یک ماه هم بین ۱.۲ درصد (گوشت گوساله) تا ۳.۵ درصد (شکر) بوده است.


منبع:

1400/04/31
14:15:34
5.0 / 5
304
تگهای خبر: آب , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است