گزارش نت واش؛

هورالعظیم گورستانی برای جانداران

هورالعظیم گورستانی برای جانداران به گزارش نت واش این روزها با تأمین نشدن حقابه تالاب هورالعظیم، بخش اعظمی از این تالاب پرارزش خشک و جانداران بسیاری در این تالاب تلف شده اند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها - کوثر کریمی: تالاب هورالعظیم بزرگ ترین تالاب مرزی کشور است که البته دو سوم مساحت آن در کشور عراق واقع شده است. هورالعظیم دارای پوشش گیاهی نیلوفر آبی، جگن و نی و همینطور گونه های مختلف جانوری مختلف است.
شغل اصلی روستاییان ساکن در اطراف تالاب ماهیگیری، حوضچه های پرورش ماهی، کشاورزی و از همه مهم تر پرورش گاومیش است ولی این روزها که تالاب حال و روز خوبی ندارد، حیات تالاب و جانداران به مخاطره افتاده و تن بی جان ماهیان، مار، لاک پشت و حتی گاومیش ها که در خشکی تالاب به شکل تاکسیدرمی دیده می شوند؛ دل هر انسانی را به درد می آورد.
ماجرای وقوع فاجعه در تالاب هورالعظیم با انتشار تصاویر و فیلم هایی از تلفات گسترده ماهیان در تالاب آغاز و تا آب تنی گاومیش ها در لجنزارها ادامه داشت؛ عمق فاجعه اما در بازدیدهای میدانی بیشتر به چشم آمد، مرگ جانوران مختلف، خشک شدن نهرها و انشعابات مختلف چند رودخانه که قبلاً به تالاب منتهی می شد که از آن فقط چند لوله خشک باقی مانده است.

به گفته اهالی، خیلی از گاومیش ها در راه پیدا کردن آب برای آب تنی در تالاب راهی شده و با گذشت چند روز هنوز به خانه برنگشته اند؛ گاومیش داران تابحال تلفات زیادی را شاهد بوده اند و مرگ ومیری که ناشی از نبود آب در تالاب است، اهالی را خیلی غمگین کرده و خواهان تأمین حق آبه تالاب هستند.
قایق های اهالی روستا این روزها به سان الک آویخته، زانوی غم بغل کرده و با تاکید بر دیوارهای خشت و گلی خانه ها خاطرات روزهای پرآبی هور را نظاره گر شده یا به محل آبخوری گاومیش ها تبدیل گشته اند.
تالاب هورالعظیم این روزها با مرگ دست و پنجه نرم می کند، عوامل گوناگونی دست به دست هم داده تا هورالعظیمی که یکی از تالاب های منحصر به فرد در دنیا به علت تنوع گونه های جانوری و گیاهی است، کم آب و رو به خشکی پیش برود.
تنوعی که کمتر نظیر آنرا میتوان در جهان یافت؛ هور به واسطه وجود ماهیان، منبع غذایی و زندگی هورنشینان است و وجود آب سبب همزیستی بسیاری شده که از سویی گاومیش ها در دل هور تنی خنک می کنند و از طرفی در فصل زمستان خیلی از پرندگان از سایر نقاط دنیا به علت هوای مناسب زمستانی هزاران کیلومتر را می پیمایند تا چند وقتی را میهمان هور باشند.
مطالبه تأمین آب ِ هور
اما امروزه به علت ندادن حق آبه قانونی هیچ خبری از این همه جذابیت نیست و تنها شاهد مرگ ماهیان، گاومیش ها و سایر جانداران پرارزش این اکوسیستم طبیعی خدادادی هستیم؛ رونق و آبادانی و روزهای پرآب امروز جای خویش را به صحنه های جان گداز، تلخ و دردآور مرگ جانوران داده است.
خشکی هور هم تبعات اجتماعی و زیست محیطی دارد؛ بیکاری هورنشینان یعنی مهاجرت و حاشیه نشینی به شهرهای بزرگ تر و خشکی هور یعنی ریزگرد که در صورت تداوم این وضعیت آینده خوبی برای تالاب پیشبینی نمی گردد.

اهالی با تقدیر از همکاری سپاه پاسداران از ارسال تانکرهای آب رسان ولی از مسئولانی که حق آبه تالاب را تأمین نمی کنند، گلایه دارند و می گویند: احتیاج به کمک مسؤلان نداریم فقط حق قانونی تالاب را بدهند چون گاومیش ها در این قایق های آبخوری گویی چای داغ می نوشند.
یکی از اهالی که خانه خویش را رها و با راه اندازی کپر موقت در خشکی تالاب بدون آب و برق روزگار می گذراند با گلایه از گرانی علف بعنوان خوراک گاومیش ها ادامه می دهد: از آن روزی که با مشکل کم آبی در تالاب هورالعظیم مواجه شدیم تا حالا بیشتر از ۱۵ گاومیش از من تلف شده و دیگر اهالی هم دست کمی از من ندارند.
یکی دیگر از اهالی هم با گلایه از مسؤلان می گوید: وقتی موقع سیلاب قول پرداخت خسارت اراضی کشاورزی را داده بودند، راضی شدیم تا سیل بندها شکسته و محصولات ما نابود شود تا خسارت انسانی نداشته باشیم ولی این وعده محقق نشد و اراضی کشاورزی هم تخریب شد؛ حالا از مسؤلان به غیر از تأمین آب برای هور هیچ انتظاری نداریم چون اقتصاد و معیشت همه اهالی به هور وابسته است.
نابودی کارون مقدمه نابودی کرخه است
فعال زیست محیطی خوزستان به خبرنگار مهر می گوید: کارون بعنوان رودخانه بسیار مهم جلگه خوزستان مهد نخستین تمدن های بشری در جهان است که در گذشته تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران بود؛ سرشاخه های شیرین کارون به صورت عمده برای مصارف غیرشرب به فلات مرکزی منتقل و فاضلاب بسیاری هم به رودخانه کارون سرازیر می شود.

کرامت حافظی با انتقاد از چندین پروژه انتقال آب از سرچشمه های کارون و همینطور بلعیده شدن آب یخچال ها و برف چال های زردکوه توسط صنایع آب بر فلات مرکزی ادامه می دهد: کارون از نفس افتاده و دیگر حتی توان تأمین آب آشامیدنی کارون نشینان را ندارد و خود در مرحله اول سبب نابودی کرخه می شود چون وظیفه تأمین آب آشامیدنی اهواز، آبادان، خرمشهر و دیگر شهرهای ساحل کارون در چارچوب طرح غدیر بر عهده کرخه قرار گرفته است.
وی عنوان می کند: در نهایت با این تغییر مسئولیت برای کرخه بعنوان تأمین کننده آب آشامیدنی و یا برق خوزستان به صورت غیرمستقیم به زیست بوم کرخه و تالاب هورالعظیم فشار وارد می شود؛ مطالبه حق آبه هورالعظیم هم نه فقط از سد کرخه بلکه باید از سدهای کرخه و حوضه آبریز کرخه باشد.
تبعات منفی سوءمدیریت های منابع آب
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر بیان می کند: سه روز قبل نامه ای به رئیس جمهور منتخب ارسال و در آن وضعیت این روزهای خوزستان را تشریح کردم؛ این که مردم خوزستان بخصوص ساکنان مناطق پایین دست رودخانه کرخه این روزها شرایط سختی را به علت سیاست های بخشی نگرانه و جزیره ای مدیران وزارت نیرو و سوءمدیریت های منابع آب در بالادست سپری می کنند و در سایه تخصیص نیافتن حق آبه رودخانه کرخه و تالاب هورالعظیم این تالاب خشک، احشام دامداران و کشاورزی کشاورزان مرزدار بعنوان مهم ترین اجزای پیشرفت و توسعه درون زا به مخاطره جدی افتاده است.
سید کریم حسینی اضافه می کند: از سالیان گذشته تابحال خوزستان به علت ادامه طرح های غیرقانونی و ظالمانه انتقال آب از سرشاخه های رودخانه ها، سدسازی های بی رویه در راه رودخانه ها و رعایت نکردن پیوست های محیط زیستی در اجرای طرح های کلان صنعتی همچون نفت گرفتار عقب افتادگی فراوان، مهاجرت مردم روستا به حاشیه شهرها و در نهایت خسارت و به یغما رفتن ثروت ملی شده است.

وی یادآور می شود: اساسا استمرار این شرایط و کاستی های فراوان سبب شده تا فشارهای سنگینی به طبقات محروم و مستضعف وارد شود که تداوم آن می تواند به تعمیق نارضایتی عمومی، کاهش سرمایه های اجتماعی و خیلی از ناهنجاری های دیگر منتهی شود.
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس ضمن اشاره به این که از رئیس جمهور منتخب درخواست شده تا کارگروهی را برای رسیدگی به وضعیت بحران به خوزستان اعزام کند، می گوید: بیشتر کار ما با رئیس جمهور منتخب است نه دولتی که ۱۰ روز به پایان آن باقیمانده است؛ البته کشاورزان باید در نظر داشته باشند که محدودیت کشت برنج امسال برای همه استان ها به غیر از دو استان شمالی اعمال شده و اجرای این مصوبه برای همه الزامی است.
تشکیل کارگروه رسیدگی به بحران آب خوزستان
حسینی ادامه می دهد: خوزستان با ظرفیت های بالای اراضی حاصلخیز آمادگی مصرف آب را دارد ولی وقتی چهار سال منابع آبی برای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری تخصیص داده نمی گردد یعنی زمینه را برای تأمین آب کشاورزی فراهم ننموده و فقط بحث انتقال آب را مطرح می کنند.
وی با انتقاد از اعلام نظر برخی نمایندگان مجلس خوزستان برای اجرایی شدن طرح بهشت آباد عنوان می کند: نامه سازمان محیط زیست موجود است که در آن قید شده طرح انتقال آب از راه تونل منتفی شده و فقط پیشنهادی برای اجرا به شکل دیگری عرضه شده که آن هم الزاماً قابل اجرا نیست که در این بین اساسا بحث اجرای طرح بهشت آباد به صورت تونل برای همیشه منتفی شده است.
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس با بیان این مطلب که باز هم بر مساله اجرایی شدن فاز دوم طرح تسطیح اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری اصرار داریم و تا زمانی که وزارت نیرو برای مصرف آب و اختصاص منابع آبی به آن تعریفی نداشته باشد بی گمان مشکل داریم، می افزاید: این مساله ثابت شده که در ۱۵ سال گذشته انتقال آب را با بروز سیلاب در خوزستان توجیه می کنند و این توجیه برای طرح های آینده هم مطرح شده که قابل قبول نیست.

حسینی ضمن اشاره به این که سد به اندازه کافی وجود دارد که جلوی سیلاب را بگیرد، می گوید: مدیریت آب پشت سدها و نحوه رهاسازی آب ذخایر سدها همچون دلایلی است که در بروز سیلاب های گذشته دخیل بودند ولی باید این بهانه بروز سیلاب را برای توجیه اجرای طرح های انتقال آب از مسؤلان تصمیم ساز و تصمیم گیر بگیریم.
وی خبر می دهد: تشکیل کارگروه رسیدگی به وضعیت بحران آب در خوزستان و اعزام آن به منطقه جهت بررسی میدانی، برآورد میزان خسارت زیان دیدگان و استیفای حق آنها و دلجویی و تفقد از مردم بعنوان مهم ترین سرمایه های نظام توسط هیئت اعزامی، در نظر گرفتن حق نمایندگی خوزستان در شورایعالی آب کشور و همینطور بازبینی در عرضه پست های کلیدی و تعیین کننده در مساله آب همچون وزارت نیرو و جهاد کشاورزی (چون نمی گردد که فقط استانهای کویرنشین و خاص حق عضویت داشته باشند) همچون درخواست های عرضه شده به رئیس جمهور منتخب در چارچوب نامه مذکور بود.
درخواست از رئیس جمهور منتخب
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که هر طرح درحال مطالعه یا اجرای انتقال آب باید منتفی و متوقف شود، می گوید: متوقف ساختن روند غیرقانونی انتقال بی رویه آب از سرچشمه های کارون، کرخه و دیگر رودخانه ها و همینطور تسریع در تخصیص آب برای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و کوشش برای اجرایی شدن ایده مقام معظم رهبری در زمینه احیای دو میلیون هکتار زمین زراعی در استان خوزستان هم از دیگر درخواست های عرضه شده به رئیس جمهور منتخب در چارچوب نامه بود.
به گزارش نت واش به نقل از مهر، برخی از فعالان محیط زیست بر این باورند که اگر انتقال آب از سرشاخه های کارون متوقف شود، آن وقت فشار وارد شده به رودخانه کرخه برای تأمین آب آشامیدنی کاهش و حق آبه تالاب هورالعظیم راحتتر از راه سد کرخه تأمین می شود.

با تمام این تفاسیر و پرداخت نشدن معوض کشت به شلتوک کاران از جانب جهاد کشاورزی، تأمین نشدن حق آبه تالاب هورالعظیم و بزرگنمایی نقش شلتوک کاری در خشک شدن تالاب از جانب سازمان آب و برق و فعالیتهای نفتی در تالاب هر سه ضلع مثلث نابودی تالاب را با درصدهای مختلف تشکیل داده اند.
شاید این مثلث متساوی الاضلاع نباشد ولی نباید نسبت به میزان نقش آفرینی هر کدام بی تفاوت بود؛ کمترین حق مرزنشینان ساکن در رُفَیِع و هویزه احیای هورالعظیم برای بازگشت رونق به این تالاب بین المللی است اهمیت بالایی برای تمام کشور ایران دارد.

1400/04/29
12:32:04
5.0 / 5
182
تگهای خبر: آب , بحران , بحران آب , برق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است