ستاد اعلام نماید چگونه قاچاق را كم كرده

ستاد اعلام نماید چگونه قاچاق را كم كرده نت واش: در صورتیکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بتازگی اعلام نموده که قاچاق پوشاک به یک سوم رسیده، تولیدکنندگان پوشاک معتقدند اقدامات ستاد و آمارهای موجود چنین چیزی را نشان نمی دهد و امروز در نشستی خبری از این ارگان خواستند اقداماتی که منجر به کاهش قاچاق شده و همین طور مدل اقتصادی خود برای محاسبه قاچاق پوشاک را اعلام کنند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، مجید افتخاری، نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک امروز در نشست خبری، از تولید ۳۸۵ هزار تن پوشاک و مصرف حدود ۵۱۰ هزار تن پوشاک در سال آگاهی داد و اظهار داشت: گردش مالی این صنعت باتوجه به تغییرات نرخ ارز، سبد کالای مصرفی و کاهش قدرت خرید مردم خانوار به سبب تورم بین ۶ تا ۸ میلیارد دلار برآورد شده است.
وی اضافه کرد: در سالهای اخیر با ممنوعیت واردات، تولید پوشاک در کشور رونق گرفت، اما مشکل بزرگ امروز تولید این است که مزیت نسبی تولید پوشاک در کشور درحال از میان رفتن است و دلیل آن افزایش شدید قیمت مواد اولیه و مشکل تامین قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه به سبب تحریم هاست. موانعی که در حوزه مواد اولیه تولید داخل وجود دارد نیز شرایطی به وجود آورده که در مجموع قیمت تمام شده پوشاک بسیار بالاتر از کشورهای رقیب مثل ترکیه است.
افتخاری با اعلان اینکه هم اکنون قیمت پوشاک ۲۰ تا ۳۰ درصد در ترکیه ارزان تر از ایران تمام می شود، اشاره کرد: در این شرایط باردیگر قاچاق پارچه، مواد اولیه و همین طور کالاهای نهایی مقرون به صرفه و دارای مزیت شده است.
با واردات قانونی مخالف نیستیم
مجید افتخاری، عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، نیز در این جلسه در پاسخ به سوال ایسنا درباره نظر تولیدکنندگان نسبت به واردات قانونی پوشاک اظهار داشت: ما از واردات ناراحت نیستیم چونکه در برهه هایی به افزایش تولید و کیفیت برندهای داخلی نیز منجر می شود اما این شیوه واردات درست نیست. ضمن این که در زمان مجاز بودن واردات نیز ۹۸ درصد واردات بصورت قاچاق انجام می شود.
آسیب جدی قطعی برق به تولیدکنندگان
وی با اشاره به قطعی برق واحدهای تولیدی در هفته های گذشته اظهار داشت: قطعی برق، راندمان تولید را پایین می آورد و امروز دولت حتی حرفی از پشتیبانی از تولید هم نمی زند. بعنوان نمونه بااینکه تولید به سبب قطعی برق کاهش پیدا می کند اما بیمه تامین اجتماعی حتی یک روز هم به ما تخفیف نمی دهد.
این مقام صنفی اضافه کرد: در ماه گذشته خیلی از واحدهای صنعتی پنج تا شش روز مشکل برق داشتند. از سال قبل می دانستیم که در موضوع برق به میزان ۱۵ هزار مگاوات مشکل داریم ولی وقتی در مورد آن فکری نکردیم به همین جا هم باید می رسیدیم، کدام کشور پیشرو در زمینه پوشاک مشکل برق دارد؟ اگر حتی برای خاموشی ها هم مدیریت صحیحی وجود داشت امکان برنامه ریزی بود. خیلی از این مشکلات با تعامل قابل حل است.
افتخاری درباره اظهارات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ارتباط با این که قاچاق پوشاک از ۱.۸ میلیارد دلار به ۶۰۰ میلیون دلار رسیده نیز اظهار داشت: شناسایی و ردگیری کالاها در سطح عرضه باید پیگیری شود، آمار دقیقی از تولید و مصرف پوشاک نداریم و وزارت صمت نیز برمبنای تُن آمار استخراج می کند. همین طور تا حالا نهادهای ذیربط در این مورد کار تخصصی انجام نداده و از داده های قدیمی استفاده می نمایند، بدین سبب در مورد قاچاق نمی توان عدد دقیقی را اعلام نمود.
روش محاسبه قاچاق پوشاک کارشناسی نیست
به گفته وی ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز توضیح دهد بر چه اساس رقم ۶۰۰ میلیون را استخراج کرده و چه اقداماتی انجام داده که قاچاق کاهش پیدا کرده است. در شرایطی که تعداد مناطق آزاد بالا رفته، واردات مسافری و ته لنجی به راه است و برای مقابله با فروش کالای قاچاق در سطح عرضه نیز اقدامی انجام نشده، چگونه قاچاق کاهش یافته است. اگر شکاف عرضه و تقاضا را مبنای محاسبه قاچاق قرار دهیم، باید آمار دقیقی از عرضه و تقاضا وجود داشته باشد اما چنین آماری وجود ندارد حتی دیده می شود که برای اندازه گیری لباس برمبنای تُن آمار می دهند که این امر در زمینه پوشاک معمول نیست.
او همین طور درباره روش استاندارد محاسبه قاچاق پوشاک در دنیا اظهار داشت: در روش استاندارد با استفاه از تغییرات تعداد اشتغال در بخش پوشاک و در نظر گرفتن هزینه ایجاد هر شغل در این صنعت، مشخص می شود که آیا قاچاق کاهش یافته یا نه. بدین سبب ستاد باید پاسخ دهد که اگر قاچاق یک سوم شده است چرا اشتغال در این صنعت افزایش نیافته است. این مسئله از وزارت کار قابل استعلام است. ستاد همچنان با بهره گیری از شکاف تولید و تقاضا قاچاق را محاسبه می کند که در بخش پوشاک درست نیست.
او با اشاره به این که رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نشست خبری خود برای اثبات قاچاق پوشاک با رییس اتحادیه پوشاک تهران تماس گرفته، اشاره کرد: معین نیست بر چه مبنای علمی و مدل اقتصادی قاچاق پوشاک را بوسیله یک اتحادیه صنفی یک شهر بررسی می کنند. آقای مویدی (رئیس ستاد مبارزه با قاچاق) خود غیرعلمی صحبت می کنند برای مثال می گویند ببینید پوشاک های خیابان جردن چگونه است در صورتیکه خیابان جردن ۲۰ سال پیش بورس پوشاک بود و امروز کل واحدهای فروش پوشاک در این خیابان به قدر یک طبقه یک مال نیز نیست. اگر قاچاق یک سوم شده چرا آنرا در اشتغال نمی بینیم هر کسی که در مقابل این صحبت ها می ایستد، می گویند اینها کارشناس نیستند. بنظر می رسد دولت به دنبال خوب نشان دادن عملکرد خود در آخر دولت می باشد.
اختلاف فاحش در آمار قاچاق طی ۴ سال
وی با اعلان اینکه آقای ربیعی میزان قاچاق در پوشاک را در جلسه ای که با رهبر داشتند هشت میلیارد دلار اعلام نمودند اما شخص دیگری از دولت این رقم را یک میلیارد دلار اعلام نمود یعنی اجماعی حتی روی این اعداد وجود ندارد علت این امر آنست که آماری ندارند، اشاره کرد: برخی بجای برداشتن موانع تولید، آنها را پنهان کردند. واقعاً غیر از این که به چند مغازه اخطار دهیم چه کاری کرده ایم؟ برآورد من این است که امسال نسبت به چهار سال اخیر با میزان قاچاق بیشتری نیز مواجه باشیم.
افتخاری با اشاره به مشکل مواد اولیه در این صنعت بیان کرد: وزارت صمت محدودیت های غیرکارشناسانه ای برای مواد اولیه اعمال کرد که موجب شد حتی مواد اولیه ایرانی هم ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شوند. از جانب دیگر با شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی کالاهایی که روی دست کشورهایی مانند چین و بنگلادش مانده بود، آماده عرضه شدند. بدین سبب افزایش قیمت کالای داخلی و ارزان شدن کالای خارجی قاچاق را به صرفه کرده و احیانا امسال قاچاق پوشاک بی سابقه خواهد بود.
خبری از شهرک صنعتی پوشاک نیست
وی با اعلان اینکه پنج سال پیش رییس جمهوری شهر پوشاک را کلنگ زنی کرد، اظهار داشت: شهر پوشاک منطقه ویژه مخصوص پوشاک بود که مسئولیت آن به شهرک های صنعتی سپرده شده بود اما تا حالا این پروژه پیش نرفته است. در کرونا نیز بخش خصوصی به تامین ماسک، لباس بیمارستان و … پرداخت ولی در مقابل جنس درجه دو و سه از چین وارد کردند و همه این شبکه را از بین بردند. موانع تولید هر روز رو به افزایش است اگر حمایتی هم وجود داشته، ناخواسته و به خاطر شرایط حاصل از تحریم ها بوده است.

منبع:

1400/04/21
18:52:01
5.0 / 5
226
تگهای خبر: برق , بیمه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است