تشخیص و شناسایی همزمان جهش های كرونا در كشور ممكن شد

تشخیص و شناسایی همزمان جهش های كرونا در كشور ممكن شد نت واش: پژوهشگران با اجرای پروژه تحقیقاتی موفق به عرضه نسل جدیدی از کیت های تشخیص کرونا شدند که برمبنای تایید سازمان غذا و دارو دقت آن دو برابر نمونه های خارجی است و بگفته آنها خط تولید این کیت با ظرفیت یک میلیون کیت در ماه به راه افتاده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، از سال ۹۸ که کرونا ویروس در کشور شیوع یافت، با انتشار فراخوانی شرکت های دانش بنیان مبادرت به طراحی و ساخت کیت های تشخیص کرونا کردند.
دکتر چوبین، فارغ التحصیل مقطع دکترای ویروس شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و از پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان موفق شد که نخستین کیت تشخیص کرونا را در کشور طراحی کند و به مرحله تولید برساند.
وی همین طور در مطالعات اخیر خود نیز به نسل جدیدی از کیت های جدید دست یافته است که علاوه بر آنکه مثبت یا منفی بودن تست PCR را مشخص می کند، قادر می باشد نوع واریانت آنرا نیز شناسایی کند.
به گفته وی نخستین واریانت افریقای جنوبی که در کشور شناسایی شد، با بهره بردن از این کیت بوده است. نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا نوع افریقایی در بندرعباس بوده است.
دکتر حمزه چوبین، مدیر پروژه "ژنوا" در یکی از شرکت های دانش بنیان و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به محصول جدید این شرکت، اظهار داشت: ما تولید کیت جدید برای تشخیص کرونا را در دستور کار قرار دادیم که بعنوان نسل جدید کیت های کرونا بشمار می رود.
وی افزود: در نسل جدید کیت های تشخیص کرونا توانستیم کیت هایی را عرضه نماییم که علاوه بر این که در نمونه گرفته شده از فرد مبتلا تشخیص می دهد که فرد مبتلا به کرونا شده است یا خیر، نوع ویروس کرونا را نیز اعلام خواهدنمود.
چوبین افزود: این کیت قادر می باشد تشخیص دهد که ویروس موجود در نمونه فرد مبتلا از نوع انگلیسی (آلفا ویروس)، نوع افریقایی (بتا ویروس) و یا از نوع ویروس هندی (دلتا ویروس) است.
این محقق با اشاره به اهمیت قابلیت های این کیت، توضیح داد: از داده های این کیت می توان برای برنامه ریزی های کلان در زمینه های پیشگیری بهره برداری نمود. بعنوان نمونه اگر در پیک پنجم نوع جدیدی از ویروس کرونا با شیوع بالا تایید شد، باید محدودیت های تردد سخت گیرانه تر اعمال شود.
چوبین اشاره کرد: در کیت نسل قبل دو ناحیه از ویروس مورد آنالیز قرار می گیرد تا تشخیص داده شود که فرد مبتلا به کرونا شده است یا خیر، ولی در نسل جدید، ما ۳ ناحیه از ژن را مورد بررسی قرار می دهیم تا تشخیص دهیم که اولا تست فرد مثبت است یا منفی و در مرحله بعد در صورت مثبت بودن، فرد به کدام یک از انواع ویروس های جهش یافته کرونا مبتلا شده است.
به گفته وی، این نخستین کیت تشخیص کرونای ایرانی است که بجای دو ناحیه، ۳ ناحیه از ویروس کرونا را مورد آنالیز قرار می دهد.
مجری طرح درباب میزان حساسیت این کیت، اظهار داشت: برمبنای تاییدیه سازمان غذا و دارو، حساسیت این کیت دو برابر کیت های خارجی است، ضمن آنکه زمان اعلام نتایج آن هم نسبت به کیت های موجود در بازار کمتر است.
چوبین، با تاکید بر این که زمان آنالیز با این کیت تشخیصی تولید شده در این شرکت دانش بنیان نیم ساعت کمتر از سایر کیت ها است، اشاره کرد: کیت های تشخیص کرونای موجود در بازار کشور برای آنالیز به یک ساعت و ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارند، ولی این کیت به یک ساعت و ۱۰ تا یک ساعت و ۱۵ دقیقه زمان برای آنالیز نیاز دارد.
وی با اعلان اینکه این کیت همانند کیت PCR از نمونه گرفته شده از حلق و گلوی بیمار مبادرت به تشخیص می کند، تصریح کرد: در طراحی این کیت یک ناحیه برای تشخیص مثبت یا منفی بودن کرونا از نمونه ها در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن دو ناحیه دیگر که در ویروس های نوع انگلیسی و هندی جهش یافته اند نیز در این کیت در نظر گرفته شد تا تشخیص دهد در صورت مثبت بودن آزمایش، نوع ویروس دریافت شده از کدام نوع است.
چوبین با اعلان اینکه تا حالا ۵۰ هزار تست از این کیت در سراسر کشور انجام دادیم، اظهار نمود: خط تولید نسل جدید کیت تشخیص کرونا با ظرفیت تولید یک میلیون کیت در ماه نیز از طرف این شرکت به راه افتاده است.
وی همین طور به جولان واریانت های مختلف کرونا ویروس در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: تا قبل از پیک پنجم نوع انگلیسی قالب بوده و به تدریج واریانت هندی درحال غالب شدن است. ویروس های جهش یافته کرونا از نظر بالین تفاوتی با یکدیگر ندارند و تفاوت آنها از نظر شیوع آنها است.
چوبین اشاره کرد: در جهش های این ویروس آنچه که مهم می باشد، گیرنده ویروس می باشد. زمانی که گیرنده ویروس جهش می یابد، حاد و خطرناک می شود؛ چونکه اتصال ویروس به گیرنده انسانی بهتر اتفاق می افتد.
این محقق حوزه ویروس شناسی افزود: نوع ویروس هندی سریع تر می تواند شیوع یابد و از آنجایی که به سرعت به گیرنده انسانی اتصال می یابد، احیانا به میزان ویروس کمتری نیاز دارد و در این میان موضوع اصلی این است که در روزهای عید به مردم اجازه داده شد که به مسافرت بروند، ولی نمی دانستند که واریانت انگلیسی در کشور شایع شده است.
به گفته وی در موج پنجم، نوع هندی یا دلتا ویروس درحال غالب شدن است، به شکلی که بطور متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم درگیر شدند، ولی تعدادی از شهرهای کشور از این مقدار بیشتر است.
چوبین با اعلان اینکه بطور معمول ویروس های قوی تر غالب می شوند، در این زمینه توضیح داد: نوع انگلیسی بر نوع چینی و نوع هندی بر نوع انگلیسی غالب شد. همین طور شیوع نوع ویروس هندی دو برابر نوع انگلیسی است.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، برزیل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.
از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت با هدف جلوگیری از دادن نام نامناسب به کشورهایی که انواع جهش یافته ویروس کرونا در آنجا شناسایی شده است، تصمیم گرفت تا بجای اسامی پیشین از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری ویروس ها استفاده نماید.
براین اساس نام ویروس (B. ۱. ۱. ۷) که برای اولین بار در انگلیس شناسایی شد، "آلفا"، ویروس (B. ۱. ۳۵۱) که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی دیده شد به نام "بتا" نامگذاری شد.
نوع (B. ۱. ۶۱۷. ۲) هند هم "دلتا" نامگذاری می شود. دیگر سویه های شناسایی شده به همین ترتیب و برمبنای حروف الفبای یونانی نامگذاری می شود.
منبع:

1400/04/15
13:10:15
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است