بلاتكلیفی ۲۲۴۹ خودرو در گمرك

بلاتكلیفی ۲۲۴۹ خودرو در گمرك از بیش از 12 هزار دستگاه خودرویی که در سالهای اخیر در گمرک دپو و بصورت مرحله ای تعیین تکلیف شده بود همچنان  2249 دستگاه بلاتکلیف مانده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو طی چند سال اخیر وارد گمرک و بنادر شد ولی باتوجه به تغییر سیاست های ارزی و همین طور برخی تصمیم گیری ها در زمینه خودرو که به ممنوعیت ثبت سفارش واردات این کالا منتهی شد، خودرو های وارد شده بلاتکلیف باقی ماند.
به هر صورت عمده این خودرو ها پیش از ممنوعیت و با انجام ثبت سفارش که مجوز وزارت صمت بود به گمرک و بنادر رسیده و حقوقی را برای وارد کننده ایجاد می کرد که با خود حواشی بسیاری به همراه داشت و به دنبال رایزنی های صورت گرفته بین دستگاه های ذیربط و درخواست صاحبان کالا، هیات دولت طی چند مرحله با ترخیص این خودرو ها موافقت نمود که آخرین مرحله در سال قبل بود و در ۲۶ شهریورماه به انتها رسید ولی همچنان قسمتی از آنها بلاتکلیف باقی ماند.
این در حالیست که دریافت تازه ترین گزارش در ارتباط با آخرین وضعیت خودرو های دپو شده در گمرک از ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- از این حکایت دارد که همچنان خودرو های ورود ممنوع مانند امریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی سی، فاقد ثبت سفارش و یا برخی که دارای پرونده قضایی هستند در گمرک مانده و خاک می خورند.


حدود ۱۰ هزار خودرو ترخیص شد

بر اساس گزارش معاون فنی گمرک ایران از ۱۲هزار و ۲۶۱ خودرو وارداتی، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه در چند مرحله ترخیص شده و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است.
این در حالیست که در مرحله اول و با مجوز هیات دولت از نیمه دی ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ مهلتی تعیین شد تا صاحبان کالا طبق شرایط تعیین شده نسبت به تعیین تکلیف خودرو ها اقدام نمایند که باز دیگر تا تیرماه تمدید گردید و در آخر مهلت تعیین شده ۶۶۵۳ دستگاه خودرو به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس در این فاصله مرخص شد.
پس از آن دیگر زمانی تمدید نشد تا این که در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸بار دیگر این مجوز از طرف هیات دولت صادر و در فرصت سه ماهه تا اختتام اردیبهشت ماه۱۳۹۹ امکان ترخیص وجود داشت که اعلام معاون فنی گمرک حاکی آنست که ۲۸۵۹ دستگاه خودرو نیز در طول این مدت مرخص شد که ۱۰۰۰ دستگاه مربوط به کرمان موتور، ۳۴۰ دستگاه برای سایر اشخاص که قبلا آنها را اظهار کرده بودند، ۱۷۰ دستگاه اظهار و ترخیص، ۱۴۵ دستگاه مربوط به خودرو های منطقه آزاد اروند، چهار دستگاه سهمیه جانبازان و ۱۲۰۰ دستگاه هم با حکم مرجع قضایی ترخیص شدند.

اما مابقی خودرو ها باقی مانند تا این که بار دیگر مصوبه در خرداد ماه ۱۳۹۹ به مدت سه ماه تمدید و در آخر شهریور این زمان به پایان رسید ولی در نهایت باز هم قسمتی از خودرو ها که تعداد آن به ۲۲۴۹ دستگاه می رسد از گمرک و بنادر ترخیص نشده است.
طبق اعلام ارونقی، از خودرو های دپو مانده در گمرک، ۵۱ دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود، ۷۳ دستگاه خودروی سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همین طور ۱۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی که در سال ۱۳۹۳ وارد و قسمتی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای قسمتی از متهمان پرونده دادنامه در خصوص ترخیص خودرو صادر گردیده است.


۹۲۷ خودرو منتظر ثبت سفارش است

در میان خودرو های باقی مانده، ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت.
اما در مورد خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی نیز باتوجه به ممنوعیت ورود این خودرو ها امکان وارد شدن به کشور و یا حتی مناطق آزاد را ندارند که تعداد آنها در مجموع به ۱۸۲ دستگاه می رسد.
در یک سال اخیر بحث تعیین تکلیف این خودرو های باقی مانده بسیار مطرح بوده و رایزنی هایی بین دستگاه های مربوطه همچون گمرک ایران، سازمان اموال تملیکی، سازمان ملی استاندارد و البته ریاست جمهوری صورت گرفت ولی همچنان تکلیف این خودرو ها معلوم نیست.1400/04/12
16:36:04
5.0 / 5
520
تگهای خبر: خودرو , دستگاه , دولت , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است