تركیه باردیگر از ایران نفت می خرد؟

تركیه باردیگر از ایران نفت می خرد؟ رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید که دولت آنکارا همیشه به خرید نفت و گاز از ایران علاقه داشته اما محدودیت های تحریمی در سالهای قبل این کار را دشوار کرده است.


جلال ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ایران و ترکیه در طول تمام دهه های گذشته بعنوان شرکای اصلی تجاری و اقتصادی یکدیگر کار کرده اند و امروز نیز باتوجه به جمعیت حدودا ۱۷۰ میلیون نفری دو کشور، بازار مشترک قابل توجهی برای دو طرف وجود دارد. ترکیه در سالهای قبل استراتژی اصلی اقتصادی خودرا بر افزایش صادرات استوار کرده و ایران نیز امکان صادرات قابل توجه کالا به ترکیه را دارد.
وی با اعلان اینکه ترکیه از گذشته مشتری نفت و گاز ایران بوده است، بیان کرد: هرچند در سالهای اخیر و تحت تاثیر تحریم های آمریکا میزان این صادرات کم شد اما در صورت فراهم شدن مقدمات، اساسا می توان بر روی بازار نفت و گاز ترکیه حساب باز کرد.
بگفته رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه، دولت آنکارا به دنبال تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین بازیگران انرژی و گاز در منطقه است و در طول سالهای قبل چه در زمینه سرمایه گذاری در استخراج و چه در حوزه خطوط انتقال اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
ابراهیمی با اعلان اینکه صادرات در زمینه کشاورزی و نساجی بخش مهمی از اقتصاد ترکیه را اختیار داشته، بیان کرد: بخش کشاورزی حدود ۳۵ درصد از اشتغال ترکیه را در اختیار دارد و این کشور در زمینه هایی مانند توتون و تنباکو و دانه های روغنی و غلات اقدامات قابل توجهی انجام داده و قسمتی از این محصولات را نیز صادر می کند. در کنار آن ۱۸ درصد از شاغلان نیز در زمینه نساجی فعال می باشند و لباس، پارچه و کفش ترکیه به کشورهای مختلف صادر می شود.
وی افزود: ترکیه از این محل سالانه ۲۸ میلیارد دلار صادرات دارد و در کنار آن تلاش نموده در زمینه هایی مانند صنعت خودرو نیز با همکاری شرکت های خارجی اقداماتی برای بسط بازار صادراتی خود انجام دهد که می تواند با ایران نیز تبادلات تجاری خودرا پیگیری کند.
ابراهیمی اشاره کرد: ایران باتوجه به ظرفیت صادراتی خود در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی، صادرات کالاهای کشاورزی و صنعتی و همین طور ترانزیت شریک مهمی برای ترکیه است و می توان این مساله را دید که دولت آنکارا نیز برای افزایش همکاریهای دو جانبه برنامه مهمی دارد.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای ارائه شده از طرف گمرک، ایران در سه ماه ابتدایی امسال، توانسته میزان صادرات خودرا بیش از ۶۰ درصد افزایش دهد.
در طول این زمان ترکیه یکی از اصلی ترین مقاصد صادراتی ایران و البته یکی از اصلی ترین واردکنندگان کالا به ایران نیز بوده است.1400/04/10
13:00:23
5.0 / 5
329
تگهای خبر: بازار , تجاری , خودرو , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است