بررسی افزایش ۱۲ درصدی نرخ سیمان فله بر بازار مسكن

خوش به حال مافیای سیمان!

خوش به حال مافیای سیمان! به گزارش نت واش در شرایطی که بازار سیمان به ثبات رسیده و قیمت هر کیسه از حدود ۵۰ به ۳۶ هزار تومان کاهش یافته، اواسط ماه گذشته افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان فله به شکل قانونی با هدف حذف واسطه ها و رسیدن محصول به دست مصرف کننده نهایی به تصویب رسید؛ با این وجود کارشناسان معتقدند این تصمیم تاثیری در حذف مافیای سیمان ندارد و فقط منجر به افزایش قیمتها می شود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، پس از کش و قوسهایی که از اواخر سال قبل بر سر کمبود عرضه سیمان نسبت به تقاضا بوجود آمده و تا اردیبهشت سال جاری ادامه پیدا کرد، حالا این بازار حدودا به ثبات قیمتی رسیده و هر پاکت که تا اردیبهشت سال جاری ۵۰ هزار تومان بالا رفته بود به حدود ۳۶ هزار تومان کاهش یافته است. با این وجود روز ۱۸ خردادماه با یک مجوز قانونی از سوی انجمن سیمان خطاب به مدیران عامل شرکتهای تولیدکننده نرخ سیمان فله ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد. این مجوز در جهت توافق انجمن سیمان با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صادر شد.
طبق این بخشنامه به شرکتهای تولیدکننده سیمان اجازه داده شد در صورت فروش سیمان فله به مصرف کننده نهایی می توانند قیمت محصول را حداکثر ۱۲ درصد قیمت مصوب بابت هزینه های فروش مستقیم بالا برند.

اذعان به فامیل بازی در صنعت سیمان و فولاد
رشد قیمت نهاده های ساختمانی و قیمت زمین بعنوان مولفه های درونی بخش مسکن در کنار متغیرهای بیرونی مثل جهش نرخ ارز، در حالی منجر به کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان مسکن شده است. نمایندگان مجلس از فامیل ها و مافیای قدرت و ثروت در صنعت سیمان و فولاد سخن می گویند. اواخر اردیبهشت سال جاری هم علیرضا رزم حسینی ـ وزیر صمت ـ در جمع نمایندگان مجلس، وجود مافیای سیمان و فولاد را تایید نمود.
افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان در حالی صورت گرفت که ۳۰ فروردین ماه سال جاری هم انجمن سیمان قیمت سیمان پاکتی را ۲۵ تا ۲۶ درصد افزایش داد. بدین ترتیب قیمت هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی تیپ ۵ با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده باید ۲۳ هزار و ۷۰۷ تومان می بود اما تا به دست سازندگان می رسید ۵۰ هزار تومان می شد. یعنی بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت که عموما به جیب واسطه ها و دلالان می رفت. در این شرایط به نظر نمی رسد افزایش ۱۲ درصدی نرخ سیمان فله درب کارخانه منجر به حذف واسطه ها شود.
کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس معتقدند که تولیدکنندگان سیمان برای کسب منفعت خود به ایجاد واسطه می پردازند.

انبوه سازان: نیمی از سازندگان، صنعت ساختمان را ترک کرده اند
دبیر کانون انبوه سازان می گوید: نرخ سیمان هر روز به یک بهانه بالا می رود؛ یک روز به علت قطع برق کارخانجات، یک مرتبه به بهانه قطع گاز، یک مرتبه با هدف حذف واسطه ها، یک روز با توجیه کمک به تولیدکننده. تنها چیزی که در این فرایند دیده نمی گردد ضربه خوردن حوزه ساخت و ساز است. اگر تولید مسکن ضربه بخورد که خورده، باید در آینده منتظر افزایش قیمت مسکن در بازار باشیم. همین حالا هم حدود ۵۰ درصد سازندگان، این حوزه را ترک کرده و به فکر شغل دیگری هستند.
فرشید پورحاجت با بیان این ادعا که مافیای مصالح ساختمانی، صنعت ساختمان را به ورطه نابودی کشانده اند اظهار داشت: مجوزهای رنگارنگ با رانت و امضاهای طلایی به شرکتهای تولیدکننده داده اند فارغ از این که در پایین دست چه اتفاقی می افتد. ظرفیت تولید کارخانجات سیمان نشان داده است مشکل از کمبود تولید نیست. مشکل اساسی در ساز و کار ایجاد واسطه و دلال در بازار مصالح ساختمانی است. در دو سال قبل کارخانجات، دولت، مردم را بازیچه گرفته اند. یک شبه برقشان قطع شد، یک شبه توزیع نشد، یک شبه قیمت را بالا بردند. این رفتارها شایسته نظام اقتصادی ما نیست.
وی تصریح کرد: ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده سیمان جهان است اما عرضه سیمان را به قدری کاهش دادند تا قیمتها را پاکتی ۵۰ هزار تومان بالا بردند. بعد که خیالشان از رشد قیمت راحت شد تولید را بالا بردند تا نرخ سیمان به پاکتی ۳۶ هزار تومان رسید اما با این رقمها راضی نیستند.
پورحاجت مدعی است که کارخانجات بزرگ سیمان در کنار خود آدمهای بزرگ اقتصادی را گذاشته اند و آنها تصمیم می گیرند که ظرفیت بالا برود یا پایین بیاید تا بتوانند برای افزایش نرخها توجیه داشته باشند.

واسطه ها با تولیدکنندگان یکی هستند؟
یکی از نمایندگان مجلس هم بیان کرده است: برخی تولیدکنندگان و مدیران حوزه تولید با ایجاد واسطه، به دنبال کسب سود و منفعت هستند.
علی جدی ـ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ـ می گوید: با افزایش ۱۲ درصد قیمت سیمان با هدف حذف واسطه نه تنها دلالان از میان برداشته نمی شوند بلکه قیمت تمام شده این کالا افزایش می یابد. اگر تولیدکننده به دنبال پشتیبانی از مصرف کننده است باید زمینه حذف واسطه ها و رساندن کالا به دست مصرف کننده را فراهم آورد تا قیمت ها کاهشی شود.
به هر ترتیب در بخشنامه روز ۱۸ خردادماه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خطاب به مدیران عامل شرکتهای سیمان آمده است: «به منظور رعایت منافع مصرف کنندگان نهایی سیمان فله و کاهش التهاب در بازار مصرف سیمان فله و با توجه به موافقت هیات مدیره انجمن در خصوص فروش سیمان فله به مصرف کننده نهایی وبا در نظر گرفتن هزینه های در رابطه با فروش مستقیم، بدین وسیله اعلام می گردد که کارخانجات سیمان با عنایت به نامه مورخ ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بر مبنای قوانین مرتبط، مجوز می باشند در صورت درخواست برای خرید مستقیم سیمان فله توسط مصرف کنندگان نهایی (پروژه های عمرانی ـ صنایع سیمان بر ـ انبوه سازان) ضمن راه اندازی مکانیزم توزیع سیمان مستقیم، نسبت به فروش و تحویل سیمان فله با قیمت مصوب مصرف کننده با رعایت دستورالعمل ضمیمه نامه مورخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ انجمن و بر مبنای فرمول ذیل اقدام نمایند:
(ارزش افزوده) * ۱.۰۹ [(حداکثر ۱۲ درصد قیمت مصوب بابت هزینه های فروش مستقیم) + (قیمت مصوب هر تن سیمان فله)]
قیمت هر پاکت سیمان در تیرماه سال قبل حدودا ۱۸ هزار تومان بود که الان به ۳۶ هزار تومان رسیده و دو برابر شده است. البته وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید که افزایش نرخ دلار از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در اوایل سال قبل به ۲۲ هزار تومان تا آخر همان سال در رشد قیمت سیمان تردید ناپذیر است.
از سال قبل تا کنون برای کنترل بازارهای سیمان و فولاد، بارها جلسات کارشناسی بین مسؤلان دولتی و نمایندگان مجلس برگزار شده است. کمیسیون عمران و کمیسیون صنایع مجلس هم گاها تصمیماتی درمورد نرخ گذاری اتخاذ نموده اند که ظاهرا اثرگذار نبوده است. در این شرایط دلالان کماکان میدان دار بازار مصالح ساختمانی هستند.
منبع:

1400/04/06
20:25:57
5.0 / 5
571
تگهای خبر: بازار , برق , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است