آخرین فرصت برای صادركنندگانی كه به جای دلار، ریال می آورند

آخرین فرصت برای صادركنندگانی كه به جای دلار، ریال می آورند به گزارش نت واش سازمان توسعه تجارت آخرین فرصت تعیین شده برای ثبت اطلاعات صادرکنندگانی که محصولات خویش را به شکل ریالی به فروش رسانده اند را اعلام نمود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، از اردیبهشت ۱۳۹۷ و همزمان با از سرگیری تحریم های اقتصادی امریکا ضد ایران، دولت دو سیاست ارزی را برای مدیریت منابع و مصارف کشور در این عرصه اجرایی کرد.
از سویی اعلام گردید که واردات بیشتر از ۱۰۰۰ قلم کالا به کشور ممنوع خواهد بود و البته این لیست در طول سه سال به بیشتر از ۲۵۰۰ قلم کالا افزایش پیدا کرد. در قالب این سیاست، واردات کالاهایی که مشابه داخلی داشتند یا جزو کالاهای ضروری و مواد اولیه تولید نبودند به کشور ممنوع گردید.
از طرفی دولت برای تأمین ارز مورد نیاز کالاهای وارداتی اعلام نمود که صادرکنندگان باید بخش مهمی از ارز حاصل از فروش کالاهای خود به کشور را از راه سامانه نیما یا واردات در ازای صادرات به کشور بازگردانند. در طول این سه سال با وجود اختلاف نظرهای فراوانی که میان بانک مرکزی و فعالان اقتصادی وجود داشته، روند بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور ادامه پیدا کرده است.
در کنار صادرات با ارزهای خارجی، برخی صادرکنندگان محصولات خویش را در بعضی کشورهای همسایه به شکل ریالی به فروش رسانده اند که بحث درباره نحوه ایفای تعهدات آنها و بازگشت پول حاصل از فروش محصولاتشان در سالهای گذشته بحثی طولانی بوده است. حالا سازمان توسعه تجارت، آخرین فرصت برای برای تعیین تکلیف این صادرات را اعلام نموده و آخرین فرصت ثبت فروش ریالی کالاهای صادراتی به عراق، افغانستان و همینطور سایر کشورها در بازه زمانی ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ نهایی شده است.
برپایه این اطلاعیه، آخرین فرصت ثبت فروش ریالی صادرات به عراق و افغانستان ۳۱ خردادماه سالجاری بوده و بر مبنای ثبت کوتاژهای صادراتی در سامانه جامع تجارت، نسبت به رفع تعهدات ارزی این دسته از صادرکنندگان و اطلاع رسانی از راه سامانه جامع تجارت اقدام خواهد شد.
صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی به سایر کشورها غیر از عراق و افغانستان در فاصله زمانی ۲۲ فروردین تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ اقدام نموده اند، هم صرفاً تا آخر تیرماه سالجاری فرصت دارند تا بعد از ثبت کوتاژهای خود در سامانه جامع تجارت نسبت به تحویل مدارک و مستندات لازم به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی (دفتر توسعه خدمات بازرگانی) اقدام نمایند تا بعد از بررسی در مورد رفع تعهدات ارزی این دسته از صادرکنندگان تصمیم گیری شود.
منبع:

1400/03/29
19:22:49
5.0 / 5
421
تگهای خبر: بازرگانی , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است