گزارش نت واش؛

پول پاشی هم بزرگترین وعده محیط زیستی دولت روحانی را محقق نكرد

پول پاشی هم بزرگترین وعده محیط زیستی دولت روحانی را محقق نكرد نت واش: مقصران خشک شدن دریاچه ارومیه با همان تفکر سازه محورانه قبل، با خرج کردن میلیاردها تومان از بودجه کشور نه فقط نتوانستند برای این احیای دریاچه کاری کنند که گره های اجتماعی را هم کورتر کردند.گروه جامعه: عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و رییس سازمان محیط زیست روزهای گذشته در حالی از هزینه کرد ۱۱ هزار میلیارد تومانی ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای این دریاچه طی ۷ سال اخیر دفاع کرده است که همزمان وعده احیای این دریاچه از سال ۱۴۰۱ داده شده اما حالا به سال ۱۴۰۶ موکول و به گردن دولت بعدی انداخته است، آن هم در شرایطی که اخیراً اعلام شده است اگر حقابه مورد نظر دریاچه به آن نرسد تمام برنامه هایی که برای احیای آن تنظیم شده است برباد رفته و این دریاچه احیا نخواهد شد.

سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات کلانتری به خبرنگار مهر گفته است، احیای دریاچه ارومیه قربانی سیاست بازی و شعارهای انتخاباتی دولت روحانی شد، پول کشور هم به تبع آن قربانی شده و مسئولان ستاد احیای دریاچه باید پاسخگو باشند که با میلیاردها سرمایه کشور به بهانه احیای دریاچه را چه کرده اند.
این نماینده مجلس از قاطعیت مجلس برای تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه و نظارت بر عملکرد آن آگاهی داد و اظهار داشت: حرف و ادعای مسئولان ستاد را بدون ادله منطقی نمی پذیریم، چون ناظر فنی درحال پیگیری واقعیت است و مسئولان ستاد احیا نمی توانند با ارائه گزارش هایی مثبت همچون گزارش هایی که به رییس جمهوری می دهند ما را اقناع کنند.
پس از اعلام خبر کلید خوردن این طرح تحقیق تفحص از طرف رییس فراکسیون محیط زیست، عیسی کلانتری با انکار اشتباهات ستاد احیا، طرح تحقیق و تفحص را زیر سوال برده و آنرا حاصل اجماع نمایندگان آذربایجان غربی دانست که به دنبال کشت چغندر قند در حوضه آبریز ارومیه هستند، و اظهار داشت: این کار نه فقط به قیمت خشک شدن دریاچه و از دست رفتن آب نیست بلکه به لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نبود.
وی افزود: هیچ احمقی در دنیا چنین کاری نمی کند!
رویگردانی ستاد احیای دریاچه ارومیه از حاکمیت نظریه های کارشناسی
برای احیای دریاچه ارومیه، ستاد ملی احیا ۱۹ پروژه کلان را تعریف کرده بود که تنها بر سه محور کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، آوردن آب جدید از حوضه های آبریز ارومیه (انتقال بین حوضه ای)، و استفاده از آب های رود که قبلاً در حوضه آبریز مورد استفاده قرار می گرفته است تمرکز شده و طبق گزارش مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری، با تمرکز پروژه ها بر مسائل سازه ای، احیای دریاچه ارومیه از یک مساله اجتماعی به یک اقدام سیاسی از طرف دولت تبدیل گشته و بنا بر این احتمال حاکمیت نظریه های کارشناسی در آن از همان سالهای ابتدایی به حداقل رسید. این رویکرد موجب شد، تمرکز برای طرح های انتقال آب با اشکال سازه ای نسبت به اقناع افکار مردم (به ویژه کشاورزان و باغداران دو استان درگیر با مساله) برای تغییر الگوی کشت بیشتر باشد در صورتیکه تمرکز برای تقاضای تالاب چالش های هیدروپلیتیکی را به همراه دارد که از همان ابتدا از طرف کارشناسان محیط زیست مورد انتقاد قرار گرفت.حجت میان آبادی پژوهشگر دیپلماسی آب در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اظهارات رییس سازمان محیط زیست اظهار داشت: در زمان صدارت کلانتری در وزارت جهاد کشاورزی این مشکلات برای دریاچه ارومیه به وجود آمده و وی اهتمام دارد با بهره گیری از کلمات غیر علمی و اغراق آمیز که فقط جنبه ژورنالیستی دارد از بیان عملکرد خود فرار کنند.
افزایش سطح تراز عمومی به مفهوم احیای دریاچه نیست، اکوسیستم ارومیه گرفتار مشکل شده است، تنها با تزریق آب این مشکل حل نمی شود

وی کلانتری را جز ۳ شخصیت اصلی در ۴ دهه گذشته دانست که بیشترین نقش را در به وجود آوردن بحران آب در ایران داشته اند، و هم اکنون بجای این که پاسخگوی عملکردش باشد که چرا امنیت آبی حوضه دریاچه ارومیه را فدای امنیت غذایی کرده است در این دوره به مقام دبیری ستاد احیای دریاچه ارومیه منصوب شده و باز هم همان راه اشتباه گذشته را دنبال می کند.
میان آبادی با اشاره به گزارش مفصل مرکز راهبردی ریاست جمهوری درباره روند اشتباه احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: در کجای دنیا راهی که موجب بیماری یک اکوسیستم شده را بعنوان راه حل احیا باردیگر به کار می گیرند. همین مدیریت سازه محورانه دریاچه را به این روز انداخته است و باز هم با تزریق آب می خواهند دریاچه را احیا کنند، وقتی از احیا صحبت می نماییم باید بدانیم منظورمان از احیا چیست؟ آیا به سطح تراز عمودی رسیدن به مدلول احیاست؟ خیر، در نظام تخصصی، احیا به مفهوم احیای اکوسیستم است و اکوسیستم باید به حدی برسد که بتواند بدون دستگاه های مصنوعی به حیات خود ادامه دهد.
وی به فراموشی سپرده شدن مسائل زیست محیطی و اجتماعی در روند احیای هزاران میلیاردی این دریاچه اصرار کرد و گفت: به اسم احیای یک دریاچه، مسائل زیست محیطی کنار گذاشته شده و با پول پاشی و ادامه رویکرد و سازه ای کمر به نابودی این اکوسیستم بسته اند.


بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی احیای دریاچه ارومیه بی نظیرترین حجم کمک های زیست محیطی در طول ۵ دهه گذشته بوده است که به درستی از آن استفاده نشد، در صورتیکه دریاچه ارومیه به حالت خشکسالی طبیعی اقلیم خود بعد از ۲ سال پربارشی بازگشته و وزارت نیرو اعلام نموده است که بیشتر از حقابه مورد نیاز دریاچه در طول این مدت آب را به سمت آن رها کرده است، اما باز هم شاهدیم که دریاچه احیا نشده است.
با شکست احیای سازه محور دریاچه ارومیه مناقشات اجتماعی تا ۵ سال دیگر در این عرصه اوج می گیرد
میان آبادی روش احیای سازه ای دریاچه ارومیه را محکوم به شکست دانست و پیش بینی کرد: مناقشات اجتماعی تا ۵ سال دیگر در این عرصه آبریز به وجود می آید و مردم و دستگاه های نظارتی باید بپرسند این ۱۱ هزار میلیارد کدام چالش اجتماعی را در این چند ساله در حوضه ارومیه حل کرده است؟
به نظر می رسد دیدگاه های سازه محورانه حاکم بر ستاد احیای دریاچه ارومیه، سبب شده مسئولان بجای همراه کردن ذی نفعان دریاچه و تغییر الگوی مصرفشان، طی این سالهای ارزشمند، اهتمام کنند با کمک طرح هایی همچون انتقال آب و رهاسازی آب سدها، فاضلاب شهرهای اقماری بصورت موقتی عملکرد مثبتی از خود به نمایش بگذارند و حال با وجود حساس شدن دستگاه های نظارتی و مجلس به نحوه هزینه کرد این حجم از بودجه عمومی کشور باید پاسخگو باشند که چرا بجای تغییر گفتمان حاکم آبی در این منطقه اهتمام کردند صورت مساله را با روش های تکنوکراتی پاک کنند.


منبع:

1400/03/28
23:24:24
5.0 / 5
3358
تگهای خبر: آب , بحران , بحران آب , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است