معاون سازمان امور اراضی اعلام كرد

قرارگیری یك چهارم از اراضی شالی در طرح های هادی

قرارگیری یك چهارم از اراضی شالی در طرح های هادی به گزارش نت واش معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی اظهار داشت: کل اراضی شالی در کشور 400هزارهکتار است که 100هزارهکتار آن در طرح های هادی قرار گرفته است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا صفدر نیازی در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی انجام شد با اعلان اینکه درسال ۱۳۹۹، ۱۲ هزار و ۵۷۰ مجوز تغییر کاربری صادر گردیده است، اظهار داشت: از این تعداد مجوز صادر شده ۶۳۹۴مورد آن تغییر کاربری در بخش کشاورزی، ۵۵۶۹ مورد آن تغییر کاربری اراضی کشاورزی و غیرکشاورزی مشمول عوارض و ۶۰۷مورد آن تغییر کاربری اراضی کشاورزی و غیر کشاورزی معافیت از عوارض(طرح های عمومی مانند پمپ بنزین، اقامتگاه، ...) بود.
وی افزود: در سال ۱۳۹۹، ۶۰ هزار و ۳۰۰ مورد تغییر کاربری بدون مجوز شناسایی کردیم که ۲۷ هزار مورد آن در حین اجرای این تغییر با آنها برخورد شد و زمین به کاربری اول بازگشت و ۱۹۰۰ مورد هم احکام قضایی گرفت.
معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور افزود: در حفظ اراضی کشاورزی با چالش های بسیاری مواجه هستیم. همچون این چالش ها می توان به خرد شدن اراضی و کاهش راندمان تولید، استفاده از شیوه های غیر رسمی معاملات در کشور، نبود پشتوانه مالی مناسب جهت اجرای قانون حفظ اراضی، تعارض منافع، مغایرت برخی آرا با قانون، توسعه بی رویه شهرها، قرارگیری اراضی در طرح های هادی وخارج بودن اراضی مناطق آزاد از دسترس سازمان امور اراضی کشور اشاره نمود.
وی در تشریح قرارگیری اراضی در طرح های عمرانی اظهار داشت: برای مثال کل اراضی شالی در کشور ۴۰۰ هزار هکتار است ولی ۱۰۰ هزار هکتار از آن در طرح های هادی قرار گرفته که همین موضوع چالش های بسیاری را به وجود آورده است.
نیازی همین طور به محدودیت منابع و نیروی انسانی در زمینه حفظ اراضی اشاره نمود و اظهار داشت: اعتبار سال قبل حفظ کاربری اراضی ۵۵ میلیارد تومان بود که ۴۰ میلیارد تومان هزینه پرسنل شد و تنها ۱۰ میلیارد تومان برای دیگر امور باقی ماند که این رقم بطور قطع جوابگوی کار بزرگ حفظ اراضی نیست.
معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی در بخش دیگری از صحبت هایش به گسترش بی رویه شهرها که از چالش های پیش و روی حفظ اراضی است اشاره نمود و اظهار داشت: ۵۷ درصد شهرها زیر ۱۰ هزار نفر هستند و تبدیل روستا به شهر برای بخش کشاورزی بار دارد. همچنین۱۲۵۰ شهر درکشور داریم و چهار میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار حریم شهرها و توسعه آتی آنهاست که عدد کمی نیست.

وزارت نیرو به ۸۰۰هزار واحد بدون مجوز انشعاب آب داده
وی در بخش دیگری از صحبت هایش به اختصاص قسمتی از آب کشاورزی به شرب اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت نیرو به ۸۰۰ هزار واحد بدون مجوز انشعاب داده است. اگر با مشکل آب مواجه هستیم چرا به این تعداد واحدهایی که بصورت بدون مجوز کاربری کشاورزی را تغییر داده اند انشعاب آب داده شده است؟

بنیاد مسکن محدوده طرح ها را مشخص و اعلام کند
نیازی با بیان با ساخت و سازهای بدون مجوز و عدم شفافیت در این بخش مشکل داریم، اظهار داشت: بنیاد مسکن اجازه دسترسی به محدوده های طرح هادی را نمی دهد. اگر محدوده مجاز و بدون مجوز مشخص شود ۵۰ درصد ساخت و سازها کم می شود. بدین سبب این محدوده ها باید در اختیار سازمان امور اراضی و مردم قرار گیرد.
در ادامه این جلسه حسین میررجبی _ معاون ساماندهی و توسعه اراضی سازمان امور اراضی کشور با اشاره به این که دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی را بررسی کردیم و این اراضی دارای اختلاف با سایر اقدامات موازی بود، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم ۱۲ میلیون هکتار از اراضی را مورد بررسی قرار داده و موجبات اطمینان خاطر بخش کشاورزی را فراهم نماییم.
وی افزود: اولویت ما در سازمان امور اراضی تعیین و تکلیف اراضی واگذار شده است، برای اینکه ممکنست تعدادی از اراضی واگذار شده به هدفی که مدنظر بوده نرسیده باشند. بدین سبب وظیفه ما در سالهای اخیر و همین طور سالهای آتی تعیین و تکلیف و نظارت جامع بر این اراضی است.
میررجبی استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی را دراین زمینه حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: می توانیم با برون سپاری فعالیتها به بخش خصوصی از ظرفیت آنها در رفع تداخلات، نظارت بر واگذاری و... استفاده نمائیم. اگر دولت می خواهد در اقدامات خود موفق باشد باید برون سپاری را در اولویت اول خود قرار دهد.
معاون ساماندهی و توسعه اراضی به الکترونیکی کردن فعالیت ها اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۵ سال است سامانه ای تحت عنوان سامانه جامع واگذاری اراضی طراحی نموده ایم و کلیه مراحل از واگذاری تا انتقال در داخل آن انجام می شود.
او در آخر همین طور به اهمیت آمایش سرزمین نیز اشاره نمود و اظهار داشت: درخواست اول ما در زمینه واگذاری زمین آمایش سرزمین است و سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا آمایش سرزمین به درستی انجام شده و اگر کار درست و اساسی است چونکه ملاک عمل دستگاه اجرائی قرار نمی گیرد؟
منبع:

1400/03/25
22:21:02
5.0 / 5
581
تگهای خبر: آب , اقامتگاه , تولید , دستگاه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است