بخش خصوصی برای رمزارزها برق تولید می كند؟

بخش خصوصی برای رمزارزها برق تولید می كند؟ هر چند هنوز در ایران رمزارزها متولی مشخصی ندارند و میزان تاثیر استخراج کنندگان رمزارز بر خاموشی های اخیر معین نمی باشد، اما بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید برق آمادگی دارد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، از شروع خرداد امسال و همزمان با افزایش میزان مصرف برق در کشور تحت تاثیر گرمای هوا، وزارت نیرو اعلام نمود که چاره ای جز خاموشی های برنامه ریزی شده ندارد.
هر چند در ایام بعد با مدیریت میزان مصرف، میزان خاموشی ها کم شد اما همچنان مسئولان وزارت نیرو از بالا بودن میزان مصرف در قیاس ظرفیت تولیدی شبکه سخن می گویند و معتقدند در خطر خاموشی همچنان وجود دارد.
با وجود آنکه باتوجه به افزایش اقبال به رمزارزها در ماه های گذشته، بعد از اعلام خاموشی های امسال، انگشت بهتان به سمت آنها رفت اما کارشناسان این عرصه معتقدند علت اصلی خاموشی ها کاهش سرمایه گذاری در این عرصه و کمبود ظرفیت تولید برق است.
از طرف دیگر با توجه به این که رمزارزها هنوز در ایران متولی خاصی ندارند، آمار دقیقی از میزان فشار آنها بر شبکه برق نیز ارائه نشده و در کنار مجازها، آمار دقیق استخراج کنندگان بدون مجوز نیز همچنان نامعلوم است. در چنین شرایطی فرزین فردیس – عضو اتاق تجاری تهران – می گوید در کنار لزوم تعیین تکلیف قانونی رمزارزها در ایران، بخش خصوصی می تواند در عرصه تولید برق نیز سرمایه گذاری کند.
او با اعلان اینکه ارکان تصمیم گیری و تصمیم سازی با ضعف دانش تخصصی خصوصاً در زمینه تکنولوژیهای جدید مواجهند به سایت اتاق تجاری تهران گفته: بواسطه شتاب تغییرات فناورانه و تکنولوژیک، افراد تصمیم ساز فرصتی برای بروزرسانی خود نداشته و نتیجه آن می شود که به سبب عدم تصمیم گیری بموقع، فرصت و پنجره طلایی این پدیده های نوین از دست رفته و بسته می شود. نکته حائز اهمیت دیگر آنکه، برخی افراد در لایه های تصمیم سازی و تصمیم گیری، غرض ورزانه با موضوعات تکنولوژیکی برخورد کرده و منافع شخصی را به منافع ملی ترجیح می دهند.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اضافه کرد: مساله این است که در این سال ها به هر دلیل، سرمایه گذاری کافی در تولید برق صورت نگرفته و پروژه های نیروگاهی یا نیمه کاره مانده یا شروع نشده است. نتیجه آنکه با افزایش دما، شکاف میان تولید و مصرف آشکار شده و وزارت نیرو با توجیه همه کاستی ها، سستی ها و سیاستگذاری های غلط، مساله استخراج رمز ارزها را ریشه اصلی خاموشی ها عنوان می کند. بااینکه گفته می شود که در حدود یک هزار مگاوات از برق کشور به استخراج رمز ارزها اختصاص می یابد، اما اگر اجازه داده می شد سرمایه گذاران، برق تولید کنند و برق خودرا برمبنای چارچوب قانونی مصرف کنند، قسمتی از این کمبودها نیز جبران می شد.
او سپس به الزامات ضابطه مند کردن پدیده ارزهای دیجیتال در کشور پرداخت و اظهار داشت: وقتی با پدیده جدیدی در زمینه فناوری مواجه می شویم باید ببینیم تجربه بشر در برخورد با این فناوری ها چه بوده است. سال هاست که روشی از تنظیم گری در بعضی دولت ها مورد پیگیری قرار گرفته و توفیقاتی برای این دولت ها حاصل کرده است. یکی از مواردی که در زمینه های مالی و پولی مورد استفاده قرار می گیرد و ما هم باید با جدیت آنرا پیاده نماییم، ایجاد سندباکس ( sandbox)است. سندباکس ابزارهایی هستند که کمک می کنند، رگولاتوری هوشمندانه و متناسب با تغییرات سریع فناوری صورت گیرد. البته در وزارت اقتصاد و فرابورس نیز مطالعاتی دراین زمینه انجام شده که مطالعه صرف کافی نیست و باید هر چه زودتر اجرائی شود.
فردیس با اشاره به این که «فعالان بخش خصوصی در استفاده از تکنولوژی های جدید جلوتر از مدیران دولتی هستند» اظهار داشت: قانون نیز بستر مشورت گیری دولت از بخش خصوصی و امکان بهره گیری از این دانش را هم فراهم نموده است و استفاده از نظرات بخش خصوصی نیز باید بوسیله اتاق ها، انجمن ها و تشکل های فعال در این عرصه صورت گیرد. حال آنکه دریافت این مشاوره چندان جدی انگاشته نمی گردد.
او اضافه کرد: نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، آنست که روند تغییرات در زمینه فناوری سریع است و واکنش ها نیز باید متناسب با همین سرعت باشد. در حقیقت، باید خودرا برای سازوکاری آماده نماییم که بتوانیم به تصمیم گیری ها سرعت ببخشیم. اما هر پدیده تکنولوژیکی که وارد کشور می شود، دولتمردان ما در ابتدا به انکار آن برمی خیزند و بعد از مدتی که این پدیده راه خودرا در کشور باز می کند، باید حسرت بخوریم که چرا بموقع تصمیم نگرفتیم و خوب عمل نکردیم. بدین سبب لازم است در ساماندهی رمز ارزها، تجربه جهانی مد نظر قرار گیرد و ضمن آگاهی از تضاد منافع ساختاری در اقتصاد ایران، برمبنای اولویت های ملی تصمیم گیری صورت گیرد.



1400/03/23
22:38:49
5.0 / 5
396
تگهای خبر: ابزار , برق , تجاری , تكنولوژی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است