رئیس انجمن صنفی گاوداران پیشنهاد داد

خریداری گوشت از منابع داخلی به جای واردات

خریداری گوشت از منابع داخلی به جای واردات به گزارش نت واش رئیس انجمن صنفی گاوداران به دولت پیشنهاد کرد که به جای واردات گوشت برای تأمین ذخایر استراتژیک، از منابع داخلی با همان قیمت وارداتی گوشت خریداری کند که علاوه بر رونق تولید داخل و ساماندهی بازار، دست دلالان در این بازار کوتاه شود.احمد مقدسی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به چرایی افزایش قیمت گوشت از تولید تا مصرف اظهار نمود: هم اکنون هر کیلو دام زنده با قیمت ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان فروخته می شود و اگر گوشت گران به دست مصرف کنندگان می رسد به دلیل حضور واسطه ها و گپ بین تولید تا مصرف است.

وی افزود: قیمت کلش از کیلویی ۸۰۰ تومان به کیلویی۳۵۰۰ تومان، یونجه هم از کیلویی ۲۵۰۰ تومان به ۵۷۰۰ تومان و ذرت علوفه ای هم از کیلویی ۹۰۰ به ۱۵۰۰ تومان رسیده و به صورت کل هزینه های تولید بالا رفته است؛ به صورتی که قیمت تمام شده تولید برای گاوداران با نهاده دولتی ۵۲ هزار تومان و بدون نهاده دولتی ۵۷ هزارتومان است اما دامداران دام هایشان را با ضرر و کمتر از قیمت های ذکر شده می فروشند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران در پاسخ به این سؤال که قرار بود برای کاهش واسطه ها در عرضه گوشت گوساله مراکز عرضه مستقیم ایجاد شود ولی چرا خبری از این مراکز نیست؟ اظهار داشت: متاسفانه عده ای اجازه ندادند که این طرح اجرایی شود و با وجود درخواست های مکرر ما، ولی این طرح ادامه دار نشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که آیا نهاده دولتی به دامداری ها تعلق می گیرد یا خیر؟ اظهار داشت: حدودا همه دامداری های صنعتی نهاده دولتی دریافت می کنند اما به دامداری های روستایی و پرواربندان نهاده بسیاری کمی داده می شود.

به گفته وی اگر دامدار دامش را با قیمت هرکیلو ۵۲ هزارتومان(قیمت تمام شده تولید با دریافت نهاده دولتی) بفروشند گوشت گوساله مخلوط نباید بیشتر از ۱۲۰ هزارتومان به دست مصرف کننده برسد.

مقدسی در انتها به عرضه راه کار برای ساماندهی بازار گوشت و حذف واسطه ها پرداخت و اظهار داشت: دولت می تواند به جای واردات، از منابع داخلی با همان قیمت وارداتی گوشت خریداری کند که هم تولید داخل رونق یابد و هم بازار قابل کنترل باشد. همینطور شرکت پشتیبانی امور دام هم می تواند برای تأمین ذخایر استراتژیک خود از منابع داخلی گوشت تهیه نماید و با این اقدام بطور قطع دلالان حذف خواهند شد. ما هم آمادگی این را داریم که گوشت گوساله گرم درجه یک را کیلویی ۱۲۰ هزارتومان در اختیار آنها قرار دهیم.

منبع:

1400/03/19
23:52:09
5.0 / 5
385
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , صنعت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است