دپوی ۸۵۰ هزار تنی انواع روغن در گمرك و بنادر بعلاوه قیمت

دپوی ۸۵۰ هزار تنی انواع روغن در گمرك و بنادر بعلاوه قیمت هم اکنون 850 هزار تن انواع دانه های روغنی و روغن خام در گمرک و بنادر دپو شده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، اواخر اردیبهشت ماه خبرهایی در ارتباط با افزایش قیمت روغن منتشر گردید و نشان داد که طی تصمیم وزارت صمت، قیمت این محصول بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش خواهد یافت.
این در حالی بود که واکنش های متفاوتی در ارتباط با افزایش این قیمت وجود داشت، اما آنچه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد چرایی این گرانی اعلام کرد، این بود که به سبب افزایش قیمت جهانی روغن خام و افزایش هزینه های تولید همچون هزینه مواد بسته بندی دستمزد و غیره بوده است.

با توجه به افزایش قیمتی که روغن از سال قبل تا کنون طی کرده، تازه ترین وضعیت قیمت و همین طور میزان واردات و دپوی مواد روغنی در گزارش رسمی گمرک و مرکز آمار مورد بررسی قرار گرفت.

براساس آمار مربوط به گمرک ایران، تا تاریخ ۹ خرداد سال جاری ۴۲۰ هزار تن دانه های روغنی و تا ۴۲۰ هزار تن روغن خام در گمرک و بنادر دپو شده بود که در مجموع نشان دهنده دپوی ۸۴۰ هزار تن از مواد روغنی است.

این در حالی است که در سال قبل نیز دو میلیون و ۳۴۰ هزار و ۱۵۸تن دانه روغنی به ارزش یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۷۶۴ دلار و همین طور روغن خوراکی، نیمه جامد، مایع و خام یک میلیون و ۱۸۴ هزار و ۷۸۹ تن به ارزش یک میلیارد و ۶۷ میلیون و ۶۰ هزار و ۴۰۷ دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد شده بود.

روغن کمی عقب رفت، ولی گرانی ادامه دارد

افزایش قیمت و گاهی کمبود روغن در بازار از نیمه دوم سال قبل اوج گرفت و آنچه بتازگی مرکز آمار از وضعیت قیمت خوراکی ها منتشر نموده، جزییات مربوط به روغن نشان میدهد که قیمت روغن مایع ۹۰۰ گرمی نسبت به اردیبهشت پارینه بیش از ۸۶ درصد افزایش داشته است، ولی در مقایسه با فروردین ماه ۰.۷ درصد ارزان شده است.

همچنین قیمت روغن مایع در اردیبهشت پارینه بطور متوسط ۸۷۰۰ تومان بوده که به ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان در فروردین امسال و متوسط ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان در اردیبهشت ماه رسیده است.

طبق این گزارش روغن مایع با حداقل ۱۱ هزار و ۲۰۰ و حداکثر ۲۵ هزار تومان قیمت خورده است.

اما در مورد روغن جامد قیمت هر کیلو در اردیبهشت پارینه بطور متوسط ۹۲۰۰ تومان و فروردین امسال ۲۳ هزار تومان بوده که در اردیبهشت ماه به ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.
حداقل و حداکثر قیمت فروش روغن جامد در ماه گذشته به ترتیب ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان و ۳۲هزار تومان اعلام گردید.

براین اساس، روغن جامد در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه ۳.۴ درصد ارزان شده اما در قیاس با اردیبهشت پارینه بیش از ۱۴۱ درصد افزایش قیمت دارد.

این کاهش قیمت روغن مایع و جامد در فروردین ماه در حالی ثبت شده که تصویب افزایش قیمت آن در اواخر اردیبهشت ماه بود و احیانا در تورم خردادماه بروز خواهدنمود.1400/03/15
12:47:33
5.0 / 5
634
تگهای خبر: بازار , تولید , صنعت , فروش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است