اخطار نسبت به افزایش مجدد قیمت مرغ

اخطار نسبت به افزایش مجدد قیمت مرغ به گزارش نت واش فعالان بخش خصوصی در ادامه هشدارهایشان درباره کاهش دسترسی به مواد اولیه، از احتمال افزایش باردیگر قیمت مرغ می گویند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، در طول سه سال قبل و تحت تأثیر تحریم های آمریکا، واردات کالا به ایران با برخی سیاست های محدودکننده همراه شد و البته دولت اعلام نمود که برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص خواهد داد.
هرچند در طول سالهای قبل، روند تخصیص ارز دولتی ادامه داشته اما کند شدن این فرآیند در بعضی دوره ها، مشکلاتی که در حوزه نظارت بر آنها وجود داشته و البته محدودیت هایی که در ترخیص کالاها از گمرک وجود دارد، سبب ایجاد مشکلاتی جدید در این بخش شده است.
در ایام گذشته، فعالان اقتصادی اخطار داده اند که اگر ترخیص کالاها سرعت نگیرد و روند دسترسی به مواد اولیه با جدیت بیشتری دنبال نشود، احتمال کاهش تولید و بالا رفتن باردیگر قیمت ها وجود دارد و در این بین مرغ بعنوان محصولی که برای تولید باید ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کند، اما با این وجود این محصول سال قبل روند افزایش قیمت کم سابقه ای را پشت سر گذاشت و سال جاری هم بنظر می رسد از تحولات قیمتی دور نخواهد بود.
ناصر بیکی – رئیس اتاق تجاری اراک – به پایگاه اتاق تجاری ایران گفته: هم اکنون مصرف سرانه واقعی گوشت مرغ در کشور ۳۰ کیلوگرم است که باتوجه به گرانی گوشت قرمز و احتمال کمبود آن در اثر خشکسالی، ممکنست در سال ۱۴۰۰ میزان مصرف مرغ تا ۳۵ کیلوگرم هم ارتقا پیدا کند که اگر چنین شود، پیشبینی می کنم میزان مصرف مرغ در سال ۱۴۰۰ به ۲.۸ میلیون تن برسد.
بیکی افزود: همه هزینه های مرغ داری و پرورش مرغ، محدود به نهاده های اصلی خوراک مرغ نیست. گرچه دانه ذرت و کنجاله سویا در ردیف کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی است؛ اما مرغ دار باید دارو، واکسن و انواع مکمل های خوراک طیور خویش را با ارز آزاد و به قیمت بالا تهیه نماید. افزایش تعرفه های برق، آب، سوخت، دستمزد کارگر، قطعات و لوازم گران موردنیاز، هزینه های سرمایه ای، کرایه های حمل سرسام آور و هزینه های تعمیر و نگهداری سنگین در واحد تولید هم بخش دیگری از هزینه هاست که روی بهای تمام شده مرغ اثر می گذارد.
رئیس اتاق اراک، پایه های گرانی را تورم و قیمت های گزاف نهاده های تولید و خدمات دانست و تصریح کرد: گران فروشی ناشی از کاهش تولید و عدم هماهنگی بین عرضه و تقاضا، احتکار و مورادی از این دست اتفاق می افتد؛ بدین سبب هم اکنون، باتوجه به ارزش پول ملی و درآمد سرانه مردم، اسیر گرانی مرغ هستیم نه گرانفروشی آن؛ پس نباید آدرس اشتباه به مصرف کننده داده شود.
او درباره این که در شرایط عادی میزان تولید فعلی گوشت مرغ تکافوی مصرف روزمره و سالیانه کشور را می دهد اظهار داشت: در اواسط سال گذشته، متاسفانه بخشی از زنجیره تولید مرغ گرفتار نقصان اساسی شد و آن عبارت بود از این که متاسفانه در مقاطعی واردات مرغ اجداد نژاد Ross مشمول تحریم ها شد و از همان زمان نقصان در تولید مرغ مادر رقم خورد. این مساله به مرور بر میزان تولید جوجه گوشتی و گوشت مرغ اثر گذاشت و به نظر باید تا آخر سال جاری، منتظر آثار سوء بیشتر آن بر روند تولید این محصول باشیم.
این فعال اقتصادی تشریح کرد: ایجاد مخاطره در پرورش یک قطعه مرغ اجداد، معادل نقصان ۵۰ عددی در تولید مرغ مادر و به دنبال آن کاهش تولید ۷۵۰۰ جوجه گوشتی و سپس کاهش ۱۵ تن گوشت مرغ است. جبران این سطح از خسارت به یک فرایند زمانی طولانی نیاز دارد؛ بدین سبب معتقدم در سال ۱۴۰۰ با کمبود ۳۰۰-۴۰۰ هزار تنی گوشت مرغ مواجه خواهیم شد و باید از همین حالا تصمیم گیران کلان کشور به فکر باشند.1400/03/01
21:17:43
5.0 / 5
642
تگهای خبر: آب , برق , تجاری , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است