افزایش قیمت كالاها ركورد ۱۰ ساله زد

افزایش قیمت كالاها ركورد ۱۰ ساله زد به گزارش نت واش قیمت کالاها تحت تأثیر بهبود بزرگترین اقتصادهای جهان که تقاضا برای فلزات، مواد غذایی و انرژی را تقویت کرده و صدمه دیدن محصولات از وضعیت جوی نامناسب و محدودیتهای حمل و نقل، به بالاترین حد خود در حدود یک دهه اخیر صعود کرده اند.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، شاخص اسپات کامادیتی بلومبرگ که قیمت ۲۳ ماده خام را دنبال می کند، روز سه شنبه ۰.۸ دردص رشد کرد و به بالاترین حد از سال ۲۰۱۱ رسید. این شاخص از مارس سال قبل که به پایینترین رکورد در چهار سال قبل نزول کرده بود، بیشتر از ۷۰ درصد جهش پیدا کرده است.

با خروج برخی از اقتصادهای بزرگ جهان از پاندمی کووید ۱۹ و اوج گیری فعالیت تولیدی این کشورها، قیمت فلزات افزوده شده است. عادی شدن رفت و آمد در این کشورها قیمتهای انرژی را هم تقویت کرده است. در این بین، محصولات کشاورزی نظیر ذرت، گندم و شکر به علت خشکسالی که به محصول برزیل، آمریکا و اروپا خسارت زده است، افزوده شده است. چین هم خرید مواد را افزایش داده است.

رشد هزینه مواد خام، قیمت همه چیز از خانه تا مواد غذایی و دستمال کاغذی و پوشک را افزایش داده و نگرانیها نسبت به تورم در سرتاسر جهان را برانگیخته است. جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا و رئیس سابق بانک مرکزی این کشور اوایل روز سه شنبه در مصاحبه ای اظهار کرده بود امکان دارد لازم باشد نرخهای بهره زودتر از موعد افزایش پیدا کند تا مانع از داغی بیش از اندازه اقتصاد شود با این وجود وی بعدا گفت افزایش نرخهای بهره را پیشبینی نکرده و نرخ بالاتر تورم را انتظار ندارد.

آمریکا و چین به سرعت در حال احیا از پاندمی هستند و احیای این اقتصادهای بزرگ تقاضا برای همه نوع کالایی از خودرو تا دستگاههای الکترونیکی و زیرساخت را تقویت کرده است. فورد موتور افزایش ۲.۵ میلیارد دلاری هزینه ناشی از افزایش قیمت فولاد، آلومینیوم و فلزات پرارزش تا آخر سال ۲۰۲۱ را پیشبینی کرده است.

بسته ۲.۵ تریلیون دلاری هزینه برای زیرساخت از جانب دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و پیشبینی شتاب گرفتن رشد پنلهای خورشیدی، توربینهای بادی و خودرو های برقی با عنایت به وعده های اقلیمی، سبب شده است قیمتهای فلزات افزوده شده و نگرانیهایی نسبت به کمبود عرضه ایجاد شود. گروه گلدمن ساکس ۲۸ آوریل در گزارشی پیش بینی نمود قیمت کالاها در شش ماه آینده امکان دارد ۱۳.۵ درصد دیگر افزایش پیدا کند و نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه و مس به ۱۱۰۰۰ دلار در هر تن افزایش پیدا کنند. این بانک آمریکایی پیش بینی نمود با پیشرفت برنامه های واکسیناسیون و بهبود رفت و آمد، نفت بزرگترین رشد تقاضا را در شش ماه آینده شاهد خواهد بود.

اما باآنکه قیمت کالاها بالا رفته اما به معنای شروع یک ابرسیکل دیگر نیست که بعنوان دوره طولانی بالا ماندن قیمتها از میانگین بلندمدت تعریف می شود.

تحلیلگران بانک جی پی مورگان معتقدند با بازگشت کارکنان به محل کار، تقاضا از کالاها به خدمات چرخش پیدا می کند و تقاضا برای فلزات به منظور تولید لوازم الکترونیکی خانگی کاسته می شود. طبق پیشبینی موسسه کپیتال اکونومیکس، قیمت سنگ آهن که به تازگی به رکورد بالایی صعود کرد امکان دارد تا آخر سال حدود ۲۰ درصد ریزش پیدا کند و مس که ماه گذشته به بالای ۱۰۰۰۰ دلار در هر تن رسید، به حدود ۸۲۵۰ دلار در سه ماهه چهارم عقب نشینی خواهد نمود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نوسان قیمت کالا تأثیر قابل توجهی روی هزینه زندگی دارد چونکه همه موارد شامل قیمت سوخت، برق، غذا و پروژه های ساختمان سازی را دربرمی گیرد. همینطور بر شرایط تجارت، نرخ مبادله ارزی و سیاست کشورهای متکی به کالا مانند روسیه، برزیل و شیلی اثرگذار است.

منبع:

1400/02/15
21:42:55
5.0 / 5
400
تگهای خبر: برق , تولید , خدمات , خشكسالی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است