همزمان با هفته زمین پاك؛

زمین پاك در ایستگاه بسطام

زمین پاك در ایستگاه بسطام به گزارش نت واش همزمان با هفته زمین پاک، برنامه پایش و جمع آوری زباله های روستاهای ابرسج، دِه خیر و دولت آباد از توابع بسطام شهرستان شاهرود با حضور علاقمندان به طبیعت برگزار گردید.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بامداد دومین جمعه اردیبهشت ماه و در واپسین روزهای هفته زمین پاک، بخش بسطام در شمال شهرستان شاهرود، علاقمندان به زمین و مام طبیعت را آن هم در لوای برنامه پایش و پاک سازی محورهای روستایی از زباله های انسانی به خود خوانده است.
جاده ابرسج که در ۱۵ کیلومتری شاهرود قرار داشته و برای حضور در آن باید از بسطام زیبا عبور کرد، مملو از پیچ و خم است جاده ای که یال های جنوبی البرز شرقی در انتهای آن قرار دارد و پشتش جنگل هیرکانی ابر و استان گلستان است. هوای اینجا چهار، پنج درجه ای از شاهرود خنک تر است. ابرسج از دور چون نوزادی است که در کنار کوهی بزرگ چون مادری عاشق، در آغوش گرفته شده باشد.
ابتدا تا انتهای جاده ۱۲ کیلومتری می شود و در این راه سه روستای دولت آباد، دِه خیر و ابرسج قرار دارند روستاهایی که به عالم پروری و شهید پروری معروف هستند و سرآمدشان هم ابرسج است که حتی در مقطعی پنج عضو شورای خبرگان رهبری اصالتی از این روستا داشتند.
عزم جدی برای دوست داشتن زمین
این روستا اما در کنار عالم پروری، قطب تولید عسل، گردو، سفال و نمد، تخم مرغ و ده ها محصول دیگر مانند گیاهان دارویی باغی است ابرسج همینطور تنها روستایی است که دارای حوزه علمیه و دانشگاه است مقوله ای که نشان از ظرفیت های معنوی این روستا دارد. جمعیتش را در سرشماری سال ۹۵ دقیقاً یک هزار و ۹ نفر اعلام نموده اند اما دهیاری اعتقاد دارد چون مهاجرت وسیعی به شهر صورت گرفته و جمعیت سیال در این روستا وجود دارد که در شهر هم خانه دارند، این روستا پر جمعیت تر است. از طرفی خیلی از ابرسجی ها در قم، مشهد، تهران و گرگان هستند.
روستا معماری پلکانی دارد در دامنه کوه، گویا خانه ها همچون میخی به زمین فرورفته اند تا از دامن کوه به پایین نلغزند چونکه در بعضی کوچه ها ارتفاع و شیب آنقدر زیاد است که برای احوال پرسی از همسایه هایشان باید عزم یک کوهنوردی ۱۰ دقیقه را کنند. این کار البته جمع آوری زباله و خدمات روستایی را هم برای دهیاری دشوار ساخته است. در روستا سطل های مکانیزه زباله وجود دارد آن هم کوچک تر از شهر؛ اما مشکل اینجا است که آنقدر کوچه ها شیب داشته و یا باریک هستند که خودروی زباله جمع کن نمی تواند به آنها ورود کند در نتیجه هنوز در بسیاری بخش ها علیرغم وجود سطل های مکانیزه، زباله ها با دست جمع می شوند.
در این روزهایی که حال زمین چندان خوب نیست گروهی از علاقمندان به طبیعت با همکاری دهیاران و اعضای شورای روستاهای ابرسج، دِه خیر و دولت آباد، بسیج و داوطلبان پشت پیچ و تاب های طولانی جاده کوهستانی که لذت بالا رفتن از یال جنوبی البرز را به آدم می چشاند، منتظر ایستاده اند. وعده شأن مقابل دهیاری ابرسج است. یک وانت آبی رنگ برای جمع آوری زباله ها آماده است دهیاری تعدادی کیسه و دستکش و امکانات اندک آماده کرده است بیست نفری مقابل درب دهیاری ایستاده و آماده اند.

فرهنگ سازی در روستاها
تصمیم بر آن می شود که به سه گروه تقسیم و از انتهای جاده به سمت روستا بیایند و در دو طرف جاده به پاک سازی و جمع آوری زباله بپردازند. عضو شورای اسلامی روستای ابرسج درباره این طرح به خبرنگار مهر، می گوید: طرح جمع آوری زباله به پیشنهاد یکی از علاقمندان به محیط زیست توسط سه دهیاری ابرسج، دِه خیر و دولت آباد مطرح و مصوب شد و بعد از هماهنگی های صورت گرفته، هفته زمین پاک و روز دهم اردیبهشت ماه برای این امر در نظر گرفته شد.
سید احمد مرتضوی با اشاره به اینکه این کار در واقع به صورت نمادین و در جهت الگو سازی برای همراهی و مشارکت مردم در پاکیزه نگه داشتن زمین و همینطور ترویج در دیگر روستاهای منطقه بسطام و کشور صورت گرفته و در آن مردم، علاقمندان به محیط زیست، دهیاری، شورای اسلامی، بسیج و… همراه هستند.
وی با اشاره به اینکه نظارت و آغاز کار توسط دهیاری و مردم علاقمندان در کنار استفاده از رسانه ها، فضای مجازی و… می تواند به توسعه فرهنگ نگهداشت زمین هم در میان مردم منجر شود، اضافه کرد: یکی از برنامه های ابرسج مقوله نخاله های ساختمانی و ساماندهی آن است. خوشبختانه از زمانی که دهیاری تمام وقت در این روستا مشغول به کار شده، شاهد رویدادها و اتفاقات خوبی هستیم که یکی از آنها ساماندهی مستمر زباله ها است. همینطور نصب دوربین های نظارتی و پلاک خوان از دیگر مسائلی است که توانسته در ایجاد القای حس روانی پاکیزه نگهداشتن منطقه بخصوص در ورودی های روستا، مؤثر باشد.
تفکیک زباله آموزش داده می شود
دهیار ابرسج هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه طرح زمین پاک هوای پاک با همکاری یکی از علاقمندان به طبیعت که پیشنهاد این طرح را عرضه کرده و همینطور پایگاه بسیج شهید مطهری ابرسج، پایگاه بسیج شهید محمدی دِه خیر و اعضای شورای روستا و همینطور دهیاری های سه روستای دولت آباد، دِه خیر و ابرسج آغاز و در فاز نخست جاده روستایی به طول ده کیلومتر پاکسازی می شود، اظهار داشت: در این طرح مردم و همراهان محیط زیست حضور دارند.
کمیل رستمی با اشاره به اینکه درباره فرهنگ سازی روستای پاک از ظرفیت شبکه تبلیغی، رسانه ها روستا و مبلغان خانم که در جلسات مناسبت های مذهبی و مناسبت های ملی حضور پیدا می کنند بهره گیری شده است، اظهار داشت: خوشبختانه در جهت آموزش مردم بخصوص با استفاده از ظرفیت های سازمان تبلیغات اسلامی مانند مساجد و گردهمایی های مذهبی و جشن ها (در ایام غیر کرونایی) پیشرفت های خوبی را هم شاهد بودیم تا جایی که آموزش تفکیک زباله از مبدا هم در ابرسج انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه سطل های زباله روستای ابرسج مکانیزه است اما با عنایت به پلکانی بودن و شیب بسیار فراوان روستا در بسیاری نقاط حتی خودرو توانایی ورود و جمع آوری زباله را ندارد در نتیجه زباله های روستای ابرسج با دست جمع آوری می شود، اظهار داشت: زباله ها شامل آنانی که از مبدا توسط مردم تفکیک شده و یا خیر؛ بعد از جمع آوری توسط دهیاری باردیگر تفکیک می شود و مازاد آن دفن می شود اما در صورتیکه بتوانیم توسعه فرهنگی بهتری را در جهت پسماند داشته باشیم، اساسا شاهد همراهی بیشتر مردم هم خواهیم بود.

تولید سالانه ۱۷۰ تن زباله در ابرسج
دهیار ابرسج با اشاره به اینکه این روستا هفته ای چهار تن و در یک ماه ۱۵ تن زباله دارد که نزدیک به ۱۷۰ تن زباله در سال برای جمعیت یک هزار و ۹ نفری روستا، رقمی قابل قبولی است، تصریح کرد: البته باید گفت روستای ابرسج دارای جمعیت بیشتری است چونکه عمده ساکنان این روستا به شکلی جمعیت سیال محسوب و در شهرها زندگی و کار می کنند.
رستمی با اشاره به اینکه در صورتیکه اعتبارات وجود داشته باشد ما می توانیم ۱۰۰ درصد سطل های زباله موجود در روستا را مکانیزه و مدرن نماییم، اظهار داشت: به علت نداشتن اعتبارات هنوز بعضی از سطل های زباله روستا توری هستند در نتیجه شاهد ریزش شیرابه های زباله در روستا هستیم اگر بتوانیم اعتباراتی برای این بخش تأمین نماییم، این تعداد سطل زباله را هم مکانیزه خواهیم کرد تا در زمینه بهداشت عمومی گام بهتری برداریم.
با یک حساب حدودی میتوان دریافت که سه روستای ابرسج، ده خیر و دولت آباد سالانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ تن زباله تولید می کنند این در شرایطی است که تفکیک آن از مبدا می تواند به شکلی همراهی مردم و اهمیت بخشیدن به زباله که نام دیگر آنرا طلای کثیف نهاده اند را محقق کرده و مردم را هم به مشارکت در چنین طرح های همگانی تشویق کند.
حس همکاری کلید واژه زمین پاک
از جاده ابرسج به سمت پایین که سرازیر می شوی گروه های دو نفری را بسیار می بینی که پلاستیک به دست در آفتاب گرم امروز زباله جمع آوری می کنند. باران روز گذشته هم در کنار طراوتی که به منطقه داده، کمی کار را دشوار ساخته و پاهای داوطلبان و دوست داران زمین پاک را در گل فرو می برد از طرفی با نزدیک شدن به ظهر هوا به علت بارش، کمی دم می کند و عرق را از سر و روی این عاشقان زمین پاک سرازیر می سازد.
دهیار دولت آباد هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه در هفته گذشته پیشنهادی برای پاک سازی دو طرف جاده دولت آباد تا ده خیر و ابرسج عرضه شد، اظهار داشت: با وضعیت نابسامان کنونی که جاده متأسفانه بر اثر کم آگاهی مردم شرایط نابسامانی دارد، این پیشنهاد پذیرفته شد و امروز خوشبختانه شاهد اجرای طرح هستیم.
عباسعلی امیری با اشاره به اینکه دولت آباد ۳۰ خانوار جمعیت ساکن دارد، اظهار داشت: بیشترین تاثیر در نگهداشتن زمین به صورت پاک همراهی و برانگیختن حس همکاری بین آحاد جامعه دارد وگرنه چنین طرح هایی بی نتیجه خواهد ماند امروز در کنار همراهی مردم که با اطلاع رسانی، نصب بنرهای آگاهی دهنده و استفاده از ظرفیت های مختلفی مانند مساجد، رسانه ها و… صورت گرفته شاهد جمع آوری ضایعات و نخاله ها هم از سطح جاده هستیم. اقدامی که به پاکسازی محور انجامیده است.
وی با اشاره به اینکه اگر حس همکاری و مشارکت مردم نباشد، چنین طرح هایی جواب نمی دهد چونکه نه دولت هزینه ای می کند و نه توجهی به مقوله زمین پاک روستایی دارد چون درگیر مسائل دیگری است، تصریح کرد: همت مردم ما برای طبیعت و نگهداشتن زمین از آلاینده ها خوب است هر چند اگر از نظر معیشت هم گرفتار مشکل باشند، بنابراین علیرغم همکاری خوبی که بخشداری بسطام با ما دارد اما باید بر روی مشارکت های مردمی بیشتر حساب باز کرد.

افراد داوطلب آمده اند
افراد داوطلب برای جمع آوری زباله در سه بخش گردهم آمده اند گروه نخست ابتدای جاده اصلی شاهرود- آزاد شهر تا نزدیکی ها ده خیر را پوشش می دهند گروه دوم تا نزدیک ابرسج و گروه سوم جاده ابرسج را از پایین به بالا پیرایش و زباله هایش را جمع آوری می کنند اما با هر گروه که صحبت می کنی نام یک نفر را بعنوان مجری و پیشنهاد دهنده طرح اعلام می کند. دکتر مهدی عرب احمدی از موثران و پزشکان به نام شاهرودی که در زمینه محیط زیست هم نامی آشنا برای مردم است.
این پزشک و دوست دار طبیعت که در واقع برنامه امروز را پیشبینی کرده است، به خبرنگار مهر، می گوید: یکی از انگیزه های این طرح این بود که در روزگار کنونی شاید خیلی از مردم به انتقاد شرایط و اوضاع می پردازند اما کسی دست به کار تحول نمی گردد در نتیجه این انگیزه ای شد تا ما گروهی را گرد هم آورده و به صورت عملی کار را شروع نماییم چونکه معتقد هستیم که باید بالاخره از یک جایی آغاز کرد.
امیر احمدی با اشاره به اینکه هدف اصلی کار تمیز کردن مسیر تردد روستاهای سه گانه منطقه است تا مردم از آن لذت ببرند، اظهار داشت: خداوند بیان کرده که من تعدی کنندگان را دوست ندارم، بنابراین ما حق نداریم که به حقوق طبیعت تعرض و تعدی نماییم. ما حق نداریم که برای خودخواهی خودمان زباله هایمان را در دامن طبیعت رها نماییم و این زیبایی خدادادی را بگیریم از طرفی طبیعت می خواهد زیبا جلوه کند چرا جلوی آنرا می گیریم؟ بنابراین این کار برنامه ریزی شد تا در دیگر نقاط کشور هم مشابه این کار در روستاها صورت گیرد.
وی درباره راهکارهای مشارکت مردم در تداوم طرح هایی از این دست، بیان نمود: مشارکت مردم اصل مهمی است که می تواند زمین را پاکیزه نگه دارد اما از طرفی ما نمی توانیم صبر نماییم تا این امر صورت گیرد، بنابراین باید خود ما مردم از یک جایی شروع نماییم و شاید در حین انجام این کار کسانی که شاهد هستند، بهترین اثرگذاری را در افراد داشته باشد. من معتقد هستم که فرهنگ سازی رسالت رسانه ها و ارگان های دولتی و… است اما مردم وظیفه دارند که به اندازه خودشان کاری را صورت دهند.
حال زمین خوب نیست
این پزشک و دوست دار طبیعت با اشاره به اینکه مردم وظیفه دارند که طبیعت را تمیز نگه دارند، بیان نمود: حال و روز زمین خوب نیست و شاهوار مهم ترین مطالبه مردم این شهرستان است، ما حق نداریم که به شاهوار تعدی نماییم چونکه خداوند می فرمایند خدا خالق همه چیز است و برای همه وکیل هستم بنابراین نباید به حق طبیعت تعدی کرد.
امیر احمدی بیان نمود: میتوان بوکسیت را از جای دیگری تهیه کرد که مانند شاهوار تا این حد خرابی نداشته باشد. امروز باید درک نماییم که شاهوار ذخیره گاه آب و حیات شاهرود است این کوه سالانه چند صد میلیمتر بارندگی دارد و اگر قرار باشد گوشت آنرا تراشیده و به استخوان برسانیم دیگر چه منبع حیات بخش و آبی خواهد ماند و بنابراین تمام روستاهای پای شاهوار با مشکلات روبرو می شوند که از مهم ترین آنها سیلاب به علت تراشیده شدن کوه و همینطور خشکسالی به علت عدم توانمندی در مهار آب و رها شدن آن و در نتیجه هدر رفتن آن است.
وی با اشاره به اینکه طرح بوکسیت از تاش تا سیاه رودبار است و در نتیجه کل شاهوار و محدوده را در بر می گیرد بنابراین اگر امتداد یابد متأسفانه شرایطمان اصلاً خوب پیش نخواهد رفت، اظهار داشت: ما باید دنبال توسعه پایدار باشیم و این شعار جهانی است ما نباید برای یک منفعت، آسیب عظیم به یک زیرساخت بزنیم اگر کشور دنبال توسعه پایدار می باشد باید منابع طبیعی اش را حفظ کند اما متأسفانه برعکس شنیده شده که سال جاری بودجه منابع طبیعی و محیط زیست کاهش هم یافته است.

ما شغل نیاز داریم
این پزشک و دوست دار طبیعت بیان نمود: در این زمان که معدن بوکسیت شاهوار تعطیل بود، شرکت آلومینا افزایش تولید هم داشته و بنابراین این نشان داده است که در مناطق دیگر منابع زیادی هستند که می توانند از آنجا بوکسیت را تهیه کنند پس چرا باید از شاهوار که بی نظیر است و منابع آبی یک شهرستان وسیع را تأمین می کند باید قربانی شود.
امیر احمدی بیان نمود: محیط زیست زیربنا است و امروز دانشمندان در اخبار نشان داده می شود که در مریخ اکتشاف می کنند در حالیکه ما هنوز به زمین خوش آب و هوایی که اکسیژن هم دارد رسیدگی نمی نماییم و دنبال مریخ هستیم، چرا زمین زیبای خودمان را در آغوش نمی کشیم؟ چرا دولت ها فقط دنبال سیاست هستند و دنبال کارهای زیربنایی نیستند؟ اگر حال زمین خوب نباشد خداوند همانطور که در قرآن می فرماید وکیل آن است و در نتیجه ضرر آنرا خود ما مردم ببینیم. امکان دارد منافع مادی سبب شده باشد که مسؤلان ما کمی دست به عصا راه بروند.
هنوز دو ساعت نگذشته که کوهی عظیم از زباله کنار جاده به صورت پلاستیک های بزرگ مشکی رنگ جمع آوری شده است. تپه های بزرگ از زباله که این فکر را در درون مغز ما می پروراند که وقتی در دو ساعت با یک کار جمعی ۳۰ نفری میتوان چنین حجمی از پاکیزگی را به زمینمان هدیه دهیم چرا چنین کاری را انجام و به صورت مداوم آنرا انجام نمی دهیم؟ هم به لحاظ اجرایی و هم به لحاظ فرهنگ سازی در جهت کاهش زباله ریزی در طبیعت!
به هر حال این هم از آن دست سوالاتی است که کمی پاسخ دادنش دشوار به نظر می آید. قدر مسلم اما این است که سال ها است در شهرستانی مانند شاهرود محیط زیست و زمین دیگر اولویت مسؤلان نیستند که اگر بودند یک دهه تخریب و پاک تراشی و نابودی درختان و پوشش گیاهی را در شاهوار، این کانون آب ساز و حیات بخش شاهد نبودیم!
برنامه کم کم رو به اتمام است. جاده دراز و پر پیچ ابرسج به بدرقه می آید اما این دفعه البرز سرافراز پشت سرت است تا بدرقه ات کند. مثل همیشه سرافراز و زیبا هر چند حال و روز خوشی این روزها از دست مردم و مسؤلان ندارد.


منبع:

1400/02/12
20:14:50
5.0 / 5
658
تگهای خبر: آب , آلاینده , بهداشت , بودجه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است