كاهش 13 و یك دهم درصدی صادرات فولاد ایران در سال 99

كاهش 13 و یك دهم درصدی صادرات فولاد ایران در سال 99 بر اساس گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، طی سالی که گذشت، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) با کاهش ۱۳.۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن(۱۳۹۸)، حدود ۹ میلیون تن بوده است؛ اخطار کاهش صادرات و به دنبال آن کاهش درآمدهای ارزی توسط انجمن مذکور داده شد اما وزارت صمت و وزیر وقت آنرا جدی نگرفت.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، براین اساس، باوجود افزایش تولید فولاد در مجموع سال ۱۳۹۹، صادرات پارسال کاهش قابل توجهی را تجربه کرده که نشان دهنده درآمدهای ارزی و بازارهای از دست رفته تحت تاثیر محدودیت های دولتی اعمال شده بر صادرات فولاد در سال پیش است.
طبق آمار ۹ میلیون تن فولاد ایران شامل فولاد میانی و محصولات فولادی طی سال ۱۳۹۹ صادر شده بوده که نسبت به سال ۱۳۹۸، یک میلیون و ۳۶۲ هزار تن کاهش داشته و افت ۱۳.۱ درصدی را ثبت کرده است.
در سال ۱۳۹۹ فولاد میانی کشور، شش میلیون و ۱۶۲ هزار تن صادر شده که نسبت به شش میلیون و ۹۰۸ هزار تن صادر شده در سال ۱۳۹۸، کاهش ۱۱ درصدی را نشان داده است. در میزان صادرات فولاد میانی سال ۱۳۹۹، سهم صادرات بیلت و بلوم چهار میلیون و ۵۶۴ هزار تن و سهم صادرات اسلب، یک میلیون و ۵۹۸ هزار تن بوده است. با عنایت به این که این در سال ۱۳۹۸ به ترتیب چهار میلیون و ۸۳۶ هزار تن (بیلت و بلوم) و دو میلیون و ۷۲ هزار تن (اسلب) صادرات شده بود، در سال ۱۳۹۹، صادرات بیلت و بلوم، شش درصد کاهش داشته و اسلب کاهش شدید ۲۳ درصدی صادرات را تجربه کرده است.

افت ۱۸ درصدی صادرات محصولات فولادی
کل صادرات محصولات فولادی کشور در سال ۱۳۹۹، دو میلیون و ۸۳۹ هزار تن بوده که نسبت به سه میلیون و ۴۵۵ هزار تن صادر شده در سال ۱۳۹۸، کاهش ۱۸ درصدی را نشان داده است.
از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، دو میلیون و ۱۹۴ هزار تن بوده که پارسال ۱۷ درصد کاهش داشته است. ضمن اینکه صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی به خود اختصاص می دهد، در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ هم ۱۸ درصد کاهش یافته است و به میزان یک میلیون و ۸۳۵ هزار تن رسیده است.
صادرات مقاطع تخت فولادی هم با کاهش ۲۰ درصدی از عدد ۸۰۵ هزارتن صادر شده در سال ۱۳۹۸ به ۶۴۵ هزار تن در سال ۱۳۹۹ رسیده است. انجمن تولیدگنندگان فولاد ایران هم مبحث کاهش صادرات در بخش محصولات تخت را با عنایت به نیاز داخلی کشور، پیشبینی کرده بود.
میزان صادرات آهن اسفنجی در مجموع سال ۱۳۹۹ هم با افت ۱۱ درصدی نسبت به مجموع صادرات آن در سال ۱۳۹۸ که ۹۴۲ هزار تن بوده است به ۸۴۳ هزار تن رسید.

هشدار انجمن تولیدکنندگان فولاد برای کاهش صادرات فولاد و افت درآمدهای ارزی جدی گرفته نشد
در این حوزه، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اوایل اردیبهشت سال قبل در نامه ای به وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت (رضا رحمانی) با عنایت به شرایط بوجود آمده توسط بحران کرونا و همینطور محدودیت های شدید داخلی در رابطه با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود که این هشدارها گویا جدی گرفته نشد.
براین اساس انجمن فولاد ایران در نامه هشدارآمیز خود سه درخواست خود در خصوص رفع فوری تمامی محدودیت های صادراتی آهن و فولاد کشور، در اولویت بودن توسعه صادرات بعنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در مورد فولاد) و وضع و اجرایی شدن مشوق های صادراتی همچون سایر کشورهای فولادساز دنیا، بیان کرد.
طبق اعلام انجمن مذکور، به هیچ یک از این درخواست ها پاسخ مثبت داده نشد و در عوض تنظیم بازار داخلی به صادرات فولاد گره خورد؛ نهایتاً هم محدودیت های صادراتی، کاهش صادرات فولاد کشور پارسال را به دنبال آورد.
منبع:

1400/02/07
11:07:39
5.0 / 5
779
تگهای خبر: بازار , بحران , تولید , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است