خاوازی:

به خودكفایی در تولید كره رسیده ایم

به خودكفایی در تولید كره رسیده ایم وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اتفاق مهمی که در سال ۹۹ افتاد این بود که از وارد کننده بیشتر از ۴۵ هزار تن کره به خودکفایی در تولید آن رسیده ایم.به گزارش نت واش به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی در مراسم افتتاح طرح هایی ملی وزارت جهاد کشاورزی توسط ریاست جمهوری ضمن تشکر از حمایت های رئیس جمهوری از بخش کشاورزی اظهار نمود: پروژه های امروز ۴۶۳۵ طرح است که ۸۱۴۷ میلیارد تومان ارزش سرمایه گذاری و ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال زایی داشته است و در چهار محور پروژه بزرگ آب رسانی با لوله به دشت سیستان، سیستم های نوین آبیاری، شیلات و دام و طیور است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۳ با سفر شما به سیستان، این پروژه شکل گرفت و با فرمان مقام معظم رهبری، سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به این طرح اختصاص پیدا کرد که در خرداد سال ۹۹، ۳۲ هزار هکتار از بخش فیزیکی این طرح به پایان رسید.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ادامه ۳۲ هزار هکتار و ۱۴ هزار هکتار باقی مانده از طرح به پایان رسیده است و آبرسانی به درون مزارع هم به وسیله سیستم های نوین آبیاری در حال انجام می باشد.

وی اضافه کرد: این طرح ۷۰ هزار بهره بردار را شامل می شود که شهرهای زابل، زهک، هامون و هیرمند در این مجموعه قرار دارند، همینطور این طرح ۷۲۹ روستا را در بر می گیرد.

خاوازی در ارتباط با پروژه سیستم های نوین آبیاری تصریح کرد: در سال ۹۲ مجموعه سیستم های نوین آبیاری صرف نظر از کیفیت که بسیار با سیستم های جدید متفاوت بود، یک میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار بود که امروز به ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار هکتار رسیده است.

وی اضافه کرد: بخش صنعت در تولید انواع شیرآلات و لوله ها بسیار پیشرفت کرده است و تقریباً به خودکفایی ۱۰۰ درصدی در طراحی سیستم ها و ماشین آلات رسیده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بهره وری فیزیکی آب از ۹۲۰ گرم به ازای هر متر مکعب آب در سال ۹۲ امروز به هزار و ۴۵۰ گرم به ازای هر متر مکعب آب رسیده و راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

خاوازی در ارتباط با پروژه های بخش شیلات اظهار نمود: شیلات بخش پرظرفیتی است که بسیار جای کار دارد و این بخش دارای رتبه های بالای جهانی مانند رتبه اول تولید قزل آلای دنیا با ۱۸۵ هزار تن در سال است.

وی اضافه کرد: در تولید میگو در سال ۹۲، ۱۲.۷ هزار تن تولید داشتیم که به ۴۹ هزار تن رسیده است و از ۸۸۵ هزار تن تولید محصولات شیلاتی در سال ۹۲ به یک میلیون و ۲۲۲ هزار تن رسیده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به این که ظرفیت تولید میگو نامحدود است، افزود: هم اکنون ۱۶ هزار هکتار مزارع پرورش میگو در کشور داریم که تا خاتمه این دولت ۷ هزار هکتار مزارع پرورشی اضافه خواهد شد.

خاوازی در ارتباط با صادرات محصولات شیلاتی اظهار داشت: در سال ۹۲، ۷۱ هزار تن صادرات محصولات شیلاتی داشتیم که هم اکنون به ۱۲۴ هزار تن در سال رسیده است و از ۲۴۵ میلیون دلار درآمد ارزی از این بخش به ۴۶۰ میلیون دلار رسیده ایم.

وی در ارتباط با پروژه های دام و طیور خاطرنشان کرد: در مجموعه در تولید دام و طیور در ۸ سال قبل ۳۶.۶ درصد افزایش تولید داشته ایم، در شیر خودکفا هستیم، در گوشت نزدیک به خودکفایی هستیم، مرغ کشور تأمین است و در تولید عسل از ۷۵ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تن تولید در سال ۹۹ رسیده ایم.

خاوازی اضافه کرد: اتفاق مهمی که در سال ۹۹ افتاد این بود که از وارد کننده بیشتر از ۴۵ هزار تن کره به خودکفایی در تولید آن رسیده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی در انتها اظهار داشت: برای سال آینده هم خودگردانی سیستم آبیاری دشت سیستان توسط دولت صورت خواهد گرفت.
1400/02/03
13:17:28
5.0 / 5
920
تگهای خبر: آب , تولید , دولت , سرمایه گذاری
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است