ابری شدن آسمان پنل های خورشیدی مددجویان با نوسانات ارز

ابری شدن آسمان پنل های خورشیدی مددجویان با نوسانات ارز به گزارش نت واش قم معاون بخش خودکفایی و اشتغال کمیته امداد استان قم اظهار داشت: باتوجه به افزایش روز افزون نرخ ارز در کشور طرح پنل های خورشیدی هم تحت الشعاع قرارگرفته است واجرای آن مستلزم مساعدت دیگر ارگان ها و سازمان های دولتی است.


4 سال پیش طرحی در قم فعال شد، به نام خودکفایی مددجویان کمیته امداد. قرارشد که بخشی از افرادی که هر ساله باید از فهرست مددجویان بیرون بروند از راه کسب درآمدهای مستقیم باشد. با عنایت به شرایط آب و هوایی و اقلیم خشک قم مقرر شد با نصب پنل های خورشیدی در منازل مددجویان، هزینه فروش برق به دولت هر ماه به حساب مددجویان واریز شود.
در مرحله اول این طرح با نصب چند پنل خورشیدی در روستای سراجه، زادگاه شهید فهمیده در قم شروع شد. رضایت را می شد از چهره همه مردمی که در این طرح مشارکت کرده بودند مشاهده کرد. دریافت حقوق ماهانه 750 هزارتومان و پرداخت اقساط سه ساله نصب پنل ها که از محل تسهیلات تأمین شده بود نویدبخش روزهای بسیار روشنی برای افراد بی بضاعت شده بود.
اما یک مشکل بزرگ بوجود آمد و آن هم تحریم. تحریم ها همه چیز را به هم ریخت و این طرح آنچنان که قرار بود باشد به صرفه نشد.
مهرداد مصلح، معاون بخش خودکفایی و اشتغال کمیته امداد استان قم، در گفتگو با ایسنا بیان نمود: طرح اعطای پنل های خورشیدی در بین خانواده های مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان قم و با هدف اشتغال و درآمدزایی مددجویان پیشبینی شد و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق نیروگاه خورشیدی پشت بامی خواهان همکاری و مشارکت در این طرح بود.
وی ادامه داد: از اوایل اجرای این طرح حدود ۸ پنل خورشیدی به خانواده های مددجویان اعطا شده است، اما متاسفانه با عنایت به نوسانات اقتصادی و افزایش ۱۰۰ برابری قیمت قطعات و همینطور افزایش نرخ ارز اجرای این طرح متوقف شده است.
مصلح ضمن اشاره به قیمت تمام شده ۲۵ میلیون تومانی برای اجرای این پنل ها در اوایل این طرح اظهار نمود: هزینه اجرای این طرح وابستگی کامل به نرخ ارز و نوسانات اقتصادی کشور دارد، بنابراین در سال ۹۸ ما با مبلغی معادل ۴۵ میلیون تومان می توانستیم این طرح را اجرا نماییم اما حالا حتی با قیمتی معادل ۷۵ میلیون تومان هم امکان اجرا نداریم.
وی تصریح کرد: این در شرایطی است که تنها بودجه ای که ما می توانیم بعنوان تسهیلات به خانواده های مددجویان بپردازیم ۵۰ میلیون تومان است، در حالیکه قیمت تمام شده اجرای این طرح درحال حاضر مبلغی بیشتر از این قیمت خواهد بود.
معاون بخش خودکفایی و اشتغال کمیته امداد استان قم خاطرنشان کرد: سقف تسهیلات ما همانطور که بیان شد تنها تا ۵۰ میلیون تومان را شامل می شود و اجرای این طرح مستلزم مساعدت دیگر ارگان ها و سازمان های دولتی خواهد بود که رایزنی های لازم انجام شده ولی تابحال مثمر ثمر نبوده است.
مصلح اظهار داشت: خانواده های بی بضاعت به جهت اینکه بتوانند منبع درآمدی مناسب برای خود داشته باشند باید مبلغ تمام شده اجرای این طرح برای آنها حداکثر ۵۰ میلیون تومان باشد تا به عایدی و سود مناسبی برای معیشت و اشتغال خود دست یابند، در غیر اینصورت باید علاوه بر تسهیلات اعطایی از جانب کمیته مبلغی هم از خود هزینه نمایند و میزان اقساط پرداختی آنها هم افزایش خواهد یافت.
منبع:

1400/02/02
18:33:50
5.0 / 5
700
تگهای خبر: آب , برق , بودجه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است