بلاتكلیفی واردكنندگان و تولیدكنندگان با مصوبه تجاری جدید

بلاتكلیفی واردكنندگان و تولیدكنندگان با مصوبه تجاری جدید به گزارش نت واش رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران با انتقاد از تصمیم گمرک در خصوص عدم تعیین درصد تعرفه واردات اظهار داشت: در صورتیکه فعالان این حوزه به مرکب، یووی و مقوا نیاز دارند اما چون تعرفه ها هنوز مشخص نشده، واردکننده نمی تواند کالاها را بفروشند برای اینکه اگر برمبنای ارز 18 هزار و 500 تومان بخواهد بفروشد قیمت کالاها بین 10 تا 15 درصد افزایش خواهد داشت و با این وضعیت بلاتکلیفی واردکنندگان یک چالش جدی است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه امسال محل افزایش درآمد دولت از محل عوارض گمرکی است. طبق این مصوبه نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، بر طبق برابری نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار که نرخی نزدیک به بازار است.
همین طور بر طبق این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همین طور نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تاکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد. کالاهای اساسی بعنوان نیاز اصلی مردم، همچنان برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کند و از طرفی محاسبه حقوق ورودی آن نیز افزایش نداشته و با نرخ ترجیحی است. این مساله طیف وسیعی از تولیدکنندگان و وارد کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد.
احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران، در این رابطه در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: تعیین نشدن قیمت نهایی کالا همین طور افزایش نهایی بهای کالاهای وارداتی در پی افزایش حقوق ورودی گمرکی، به ویژه در حوزه چاپ لطمه های جدی برای دست اندرکاران این حوزه به وجود می آورد.
بگفته وی قبلا تعرفه های گمرک برمبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی بود اما الان در بودجه سال جدید این تعرفه برمبنای ارز نیمایی است که به ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان می رسد و با این حساب قیمت خیلی از کالاها گران خواهد شد.
با مصوبه جدید کالاهای حوزه چاپ ۱۰ تا ۱۵ درصد گران می شود
ابوالحسنی با اعلان اینکه حدود ۷۵ درصد مواد اولیه صنعت چاپ وارداتی است، اشاره کرد: در صورتیکه فعالان این حوزه به مرکب، یووی و مقوا نیاز دارند اما چون تعرفه ها هنوز مشخص نشده، واردکننده نمی تواند کالاها را بفروشد برای اینکه اگر برمبنای ارز ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان بفروشد قیمت کالاها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت.
رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران همین طور با اعلان اینکه گمرک هنوز وضعیت تعرفه ها را مشخص نکرده، اظهار داشت: بلاتکلیفی واردکنندگان یک چالش جدی است؛ برای اینکه در دو بخش مشکل دارند؛ نخست اینکه اجناس گران می شود و طبیعتا قسمتی از بازار ریزش پیدا می کند و دیگر اینکه نمی توانند قیمت گذاری کنند که نتیجه آن به ضرر صنف خواهد بود.
وی ادامه داد: دراین زمینه مقرر است اگر تعرفه ۱۰ درصد بود این تعرفه را تا سه درصد کم کند، اما عملا چنین موضوع رخ نداده و الان گمرک هر جنسی را که ترخیص می کند از واردکننده تعهد میگیرد که هر زمان مبلغ و میزان درصد اعلام گردید آنرا پرداخت کند.
ابوالحسنی در آخر اشاره کرد که چنین موضوعی برخلاف فرمایشات رهبری و شعار سال ۱۴۰۰ است. درحالی که مقام معظم رهبری بر تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها تاکید دارند، اما شاهد می باشیم که در ایام ابتدایی سال تولیدکنندگان با یک چالش جدی در بخش تامین مواد اولیه روبه رو شده اند که شرایط کار را برای آنها سخت کرده است.
روز گذشته هم دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی گفته بود که در صورت اجرای مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰ در خصوص تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، لوازم خانگی بی بروبرگرد گران می شود و تبعاتی نیز متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.
منبع:

1400/01/24
14:46:10
5.0 / 5
675
تگهای خبر: بازار , بودجه , تجاری , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است