صنعت و بورس در سال ۱۳۹۹

سهم بنگاه های صنعتی از انتشار اوراق بدهی ۳ برابر شد

سهم بنگاه های صنعتی از انتشار اوراق بدهی ۳ برابر شد به گزارش نت واش معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از معافیت صندوق پروژه و شرکت سهامی عام پروژه از مالیات نقل و انتقال دارایی اطلاع داد و اظهار داشت که انتشار اوراق بدهی از ۲۴۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ به حدود ۸۲۰۰ میلیارد تومان طی یازده ماهه سال ۱۳۹۹ رسیده و بیشتر از سه برابر رشد داشته است.


سعید زرندی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: سال قبل ۴۲۲ شرکت صنعتی و معدنی آمادگی و علاقه خویش را برای ورود به بازار سرمایه و یا انتشار اوراق اعلام نمودند که تابحال ۲۲۴ شرکت با نهادهای مالی قرارداد منعقد نمودند ۱۷۲ شرکت امیدنامه و گزارش توجیهی تنظیم کردند.
همینطور به قول وی در مدت یاد شده ۸۶ شرکت در هیئت های پذیرش بورس و فرابورس به تایید رسیدند که ۵۵ شرکت، یعنی ۶۴ درصد شرکت ها وابسته به بخش صنعت و معدن است. ۱۶۵ هزار میلیارد تومان هم اوراق بدهی در سال ۱۳۹۹ انتشار یافته است که ۸.۲ هزار میلیارد تومان، یعنی پنج درصد آن برای تأمین مالی شرکتهای صنعتی و معدنی بوده است.
این مقام مسئول در ادامه از فزایش بیشتر از سه برابری سهم بنگاه های صنعتی و معدنی از انتشار اوراق بدهی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: انتشار اوراق بدهی از ۲۴۵۰ میلیارد تومان، معادل ۲.۵ درصد کل در سال ۱۳۹۸ به حدود ۸۲۰۰ میلیارد تومان، معادل ۵ درصد طی یازده ماهه سال ۱۳۹۹ رسیده و بیشتر از سه برابر رشد داشته است.
زرندی در ادامه با اشاره به اینکه مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس در خصوص امکان انتشار اوراق بدون ضامن برای بنگاه های دارای رتبه بندی اعتباری مناسب، سبب استقبال بنگاه های بزرگ از این مزیت شده و کاهش هزینه تأمین مالی و تسریع فرایند را به دنبال داشته، اظهار داشت: در بهمن ماه سال قبل ۳۷۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی بدون ضامن و به پشتوانه رتبه اعتباری در بازار سرمایه انجام شده است.
۸۰ درصد معاملات بورس کالا در محصولات صنعتی، معدنی و پتروشیمی
معاون طرح و برنامه وزارت صمت همینطور سهم محصولات صنعتی، معدنی و پتروشیمی را از کل ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران، ۸۰ درصد عنوان نمود و اظهار داشت: از ۹۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد انتشار یافته در بورس کالا از ابتدا، یعنی سال ۱۳۹۳ تاکنون، ۶۸۰۰ میلیارد تومان، یعنی ۷۲ درصد، در رابطه با محصولات صنعتی، معدنی و پتروشیمی بوده است.
او همینطور وعده داد که با پیگیری های وزارت صمت و اقدامات بورس کالای ایران، استفاده بخش تولید از اوراق سپرده کالایی و اوراق خرید دین کالایی بزودی عملیاتی شود.
معافیت مالیاتی و تاسیس شرکت سهامی عام پروژه
زرندی در انتها اعلام نمود که با هدف تقویت روند تشکیل سرمایه در کشور و اجرای پروژه های توجیه پذیر، پیگیری های لازم از راه نمایندگان مجلس در دستور کار قرار گرفت و نهایتا با دریافت تایید کمیسیون تلفیق، صندوق پروژه و شرکت سهامی عام پروژه از مالیات نقل و انتقال دارایی معاف خواهند بود.
وی ادامه داد: شرکتهای سهامی عام پروژه، ابزار واقعی برای مردمی کردن اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی هستند که با تعامل وزارت اقتصاد و سازمان بورس از آغاز بهمن ماه به تصویب هیات مدیره سازمان رسیده است.1400/01/10
00:38:23
5.0 / 5
759
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , صنعت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است