صنعت دخانیات در سال ۱۳۹۹ ،

كاهش 22 درصدی قاچاق سیگار

كاهش 22 درصدی قاچاق سیگار نت واش: برمبنای آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تولید سیگار در 11 ماهه اول پارینه 4.4 درصد نسبت به زمان مشابه سال 1398 رشد داشته و در نتیجه آن قاچاق سیگار بیش از 22 درصد کاهش یافته است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، روند قاچاق سیگار در سال ۱۳۹۸ کاهشی بود، بطوریکه در کل این سال برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۳۹ درصد کاهش یافته بود، اما در سال ۱۳۹۹ با مشکلاتی که به سبب عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه در زمینه تولید این محصول ایجاد و منجر به توقف تولید در هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی شد، قاچاق سیگار رو به افزایش گذاشت، تا جایی که در اردیبهشت پارینه برآوردها از میزان قاچاق سیگار نزدیک به دو برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۸ بود. اما از مهر ماه سال قبل میزان افزایش قاچاق تک رقمی شد و حالا در ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ نسبت به زمان مشابه سال قبل قاچاق سیگار کاهش ۲۲.۱ درصدی داشته است.
بر طبق این آمار در ۱۱ ماهه اول سال قبل ۵۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید ۵۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه اول سال قبل ۴.۴ درصد افزایش داشته است.
به دنبال این افزایش تولید و با توجه به این که میزان مصرف در این ۱۱ ماه ۵۹ میلیارد و ۵۸۰ میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم با ۲۲.۱ درصد کاهش، از ۹ میلیارد و ۵۸۰ میلیون نخ سیگار در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۸ به هفت میلیارد و ۴۶۰ میلیون نخ سیگار در زمان مشابه سال ۱۳۹۹ رسیده است.
رشد ۳۱ درصدی تولید تنباکو
در مورد تنباکو، آمار صادرات برخلاف ماه های قبل منتشر نشده، اما تولید انواع تنباکوی معسل و سنتی در ۱۱ ماهه اول سال قبل ۳۱ درصد رشد داشته است. بر این اساس تولید تنباکو در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۴۳۹ و ۳۱۹۷ تن بوده است.
صدور و تمدید مجوز تاسیس و تولید واحدهای تولید تنباکو نیز در طول این مدت دو برابر شده و به ۱۵۲ عدد رسیده است.
این در حالیست که سال قبل رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مصرف سالانه تنباکوی معسل را ۱۰ تا ۱۲ هزار تن عنوان کرده و گفته بود که به دنبال ممنوعیت واردات و تولید تنباکوی معسل هم اکنون بیش از ۸۰۰۰ تن و به زودی کلی مصرف ۱۰ تا ۱۲ هزار تنی این محصول در کشور بوسیله قاچاق یا محصولات تقلبی تامین می شود.
البته برمبنای گفته های وی و آمارها تنها بخش کمی از نیاز سالانه کشور در بخش تنباکوی معسل در داخل تامین می شود.
منبع:

1400/01/08
11:59:07
5.0 / 5
1137
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت , محصولات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است