كارنامه مسكن ملی در سال ۹۹،

مسكن ملی كند پیش می رود اما می رود

مسكن ملی كند پیش می رود اما می رود با وجود آنکه پروژه اقدام ملی با دو چالش عدم همراهی کامل سازندگان و کمبود نقدینگی متقاضیان همراه شده برمبنای اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی 600 هزار واحد از این طرح به مرحله ساخت رسیده و این در حالیست که در ابتدا 400 هزار واحد برنامه ریزی شده بود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، طرح اقدام ملی مسکن از اواخر سال ۱۳۹۷ برای راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی و اواسط سال ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. البته اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ آن زمان هدف اصلی را ایجاد نهضت خانه سازی، ادامه پروژه توسط دولتهای بعدی و قرار گرفتن مسکن در ریل تولید عنوان کرد؛ هدفی که بنا بگفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن محقق شده است. این در شرایطی است که غالب انبوه سازان داخلی به علت ۴۲ ایراد که به قراردادهای طرح اقدام ملی مسکن وارد دانستند از اجرای آن سر باز زدند.
از جانب دیگر بخش قابل توجهی از متقاضیان توانایی پرداخت آورده اولیه را ندارند. از ۴۶۰ هزار متقاضی واجد شرایط مسکن ملی در کل کشور تا روز ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۹ فقط ۱۴۶ هزار نفر وجوه اولیه را واریز کرده اند. به نظر می آید که مسکن ملی علیرغم مشکلات با سرعت ملایمی به جلو حرکت می کند. زمان شروع طرح اقدام ملی مسکن در سال ۱۳۹۸ اعلام گردید که این پروژه دو ساله به پایان می رسد اما اساسا در سال ۱۴۰۰ تکمیل نخواهد شد؛ چونکه خیلی از پروژه ها در مناطق مختلف کشور دارای تعداد و پیشرفتهای متفاوتی هستند و خاصیتهای آنها از مقیاس با یکدیگر فرق دارد. برخی مثل پروژه سیرجان افتتاح شده، یزد به مرحله افتتاح رسیده و برخی دیگر برای تکمیل دست کم به سه سال زمان نیاز دارد. برمبنای صحبتهای مسؤلان، روند تکمیل آورده متقاضیان در سرعت اجرای پروژه ها اثرگذار است.
پروانه اصلانی ـ مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ـ ضمن اشاره به اینکه در مجموع تا حالا ۶۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در قالب پروژه های واگذاری گروهی زمین، پروژه های مشارکتی، پروژه های متوسط و بزرگ مقیاس، نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و تفاهمنامه با سایر وزارت خانه ها، وارد فاز عملیاتی و اجرائی شده است، در بیان جزئیات آنها اظهار داشت: در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تا حالا به حدود ۱۳۵ هزار خانوار، واگذاری گروهی زمین انجام شده و ساخت حدود ۳۴۰ هزار واحد مسکونی نیز در قالب پروژه های متوسط و بزرگ مقیاس شروع شده است. همین طور برای حدود ۴۰ هزار واحد نیز در بافت های فرسوده، تسهیلات نوسازی و بهسازی در قالب طرح اقدام ملی مسکن پرداخت شده است.
اصلانی افزود: تا حالا عملیات اجرائی حدود ۲۵ هزار واحد مسکونی نیز در قالب مشارکت با بخش خصوصی شروع شده و برای حدود ۶۰ هزار واحد نیز برای تامین مسکن متقاضیان تحت پوشش دستگاههای مختلف اجرائی، زمین تامین و عملیات اجرائی آنها در حال انجام می باشد.
وی در مجموع عملکرد طرح اقدام ملی مسکن را ۶۰۰ هزار واحد عنوان نمود و اظهار داشت: برای ۶۰۰ هزار واحد مسکونی که عملیات اجرائی آنها شروع شده، زمین نیز تامین شده است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن درباب واریز وجه طرح اقدام ملی مسکن برای پروژه های غیر از واگذاری گروهی و مشارکتی که نیاز به آورده ندارند، توضیح داد: در پروژه های متوسط و بزرگ مقیاس طرح اقدام ملی مسکن که با آورده متقاضیان و تسهیلات آنها اجرائی می شوند، حدود ۱۵۰ هزار نفر واریز وجه کرده اند که مجموع مبالغ واریزی توسط این متقاضیان، معادل ۵۶۶۱ میلیارد تومان است.
اصلانی با تکیه بر استقبال مناسب مردم از اجرای طرح اقدام ملی مسکن، شناخت ابعاد طرح و موفقیت در اجرا را از دلیلهای استقبال مردم از این طرح ملی برشمرد و خاطرنشان کرد: همچنان روزانه تقاضاهایی برای ثبت نام در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی ارائه می شود که این امر نشان از استقبال مردم از اجرای آنست.
معاون وزیر راه و شهرسازی: مسکن ملی پیشرفت مناسبی دارد
چند روز قبل محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ وضعیت پروژه های اقدام ملی را مطلوب عنوان کرد و اظهار داشت: بیش از ۵۰۴ هزار واحد اقدام ملی مسکن شروع شده است و اغلب پروژه ها در حال اجرا است؛ بعضی در مراحل اسکلت و دیوارچینی قرار دارد، برخی در حال آماده سازی زمین و تعدادی هم در مراحل فوندانسیون. اینکه بیان می شود خیلی از پروژه ها هنوز شروع یا حتی جانمایی نشده اطلاعات درستی نیست. ممکنست تعداد معدودی از پروژه ها به علت برخی مشکلات هنوز شروع نشده باشد اما کلیت طرح در وضعیت مناسبی قرار دارد.
وی ادامه داد: کسانی که برای مسکن ملی ثبت نام کردند دو گروه هستند. برای حدود ۱۳۵ هزار نفر زمین واگذار شده که تحت عنوان گروههای ساخت عموما در شهرهای کوچک در حال ساخت هستند که پروژه های آنها بین ۳ تا ۱۰ واحد است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: حدود ۳۲۶ هزار واحد نیز در قالب ۷۸۰۰ پروژه در سراسر کشور تعریف شده که در حال اجرا می باشد. تمام متقاضیانی که پول واریز کرده اند به پروژه وصل شده و معلوم است پروژه شان کجاست. این اطلاعات بجز استان در سامانه ملی نیز قابل رصد است. بدین صورت که در نقشه کشور به صورت GIS می توان این طرحها را مشاهده کرد.
مسکن ملی پردیس در مرحله آماده سازی زمین و تجهیز کارگاه برنامه ساخت ۲۰۰ هزار مسکن ملی در شهرهای جدید
سهمیه شهرهای جدید از پروژه اقدام ملی مسکن ۲۰۰ هزار واحد است که عملیات اجرائی ۱۱۷ هزار واحد شروع شده است. پروژه ها عمدتاً در مراحل پیشرفت ۵ تا ۵۰ درصد قرار دارد و در مواردی نیز به پایان رسیده است. از مجموع ۲۰۰ هزار واحد هدف گذاری شده برای ۲۱ شهر جدید عملیات اجرائی در تمامی ۲۱ شهر شروع شده که جزئیات آن بدین شهر است:
شرکت عمران برای شهر جدید پرند ۲۵ هزار و ۱۵۰ واحد مسکن ملی را هدف گذاری کرده است. ۲۸۴۴ واحد در بخش مشارکت، ۹۲۴ واحد در تفاهمنامه بنیاد شهید، ۳۸۳۲ واحد در قالب تفاهمنامه نیروهای مسلح، ۴۹۶ واحد مربوط به وزارت آموزش و پرورش، ۵۰۴۳ واحد نیز با تعهد ساخت الان در حال اجرا می باشد که مجموع واحدهای شروع شده را به ۱۵ هزار و ۴۵۵ واحد رسانده است.
در شهر جدید پردیس بیش از ۱۲ هزار و ۹۴۵ واحد اقدام ملی مسکن تعریف شده که ۱۲ هزار و ۶۰۰ واحد آن به مرحله شروع رسیده است.
در هشتگرد واقع در استان البرز نیز ۲۱ هزار مسکن ملی در برنامه شرکت عمران شهر جدید قرار گرفته که مجموع واحدهای کلنگ زنی شده به ۱۵ هزار و ۹۴۳ رسیده است.
در شهر جدید اندیشه واقع در استان تهران ۳۲۲۵ واحد در برنامه گنجانده شده که عملیات اجرائی ۲۳۰۵ واحد شروع شده است.
فولادشهر اصفهان میزبان ساخت ۱۸ هزار مسکن ملی است ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد آن ثبت نامی خواهد بود. مجموع واحدهای شروع شده به ۱۵ هزار و ۴۳۱ می رسد.
همین طور در شهر جدید بهارستان در استان اصفهان ۲۱ هزار مسکن ملی در دستور کار قرار دارد که تا کنون ساخت ۱۶ هزار واحد شروع شده است.
از دیگر شهرهای جدید که تعداد قابل توجهی مسکن ملی در آن هدف گذاری شده صدرای شیراز با ۲۱ هزار، سهند با ۱۶ هزار و ۲۰۰ و ایوانکی با ۱۵ هزار و ۵ واحد است. در شهر جدید صدرا در استان فارس از ۲۱ هزار واحد که در برنامه قرار دارد تا کنون ۹۰۲۲ واحد شروع شده است. در شهر جدید سهند واقع در اطراف تبریز در آذربایجان شرقی از ۱۶ هزار و ۲۰۰ واحد ۸۷۷۱ واحد به مرحله شروع رسیده و در ایوانکی استان سمنان نیز ۱۵ هزار و ۵۵ واحد هدف گذاری شده که تا کنون ۳۰۰۰ واحد کلنگ زنی شده است.
در عالیشهر از ۲۲۵۰ واحد تا کنون ۱۰۸۰ واحد شروع شده است. در سیراف ۳۲۴۰ واحد مسکن ملی تعریف شده که ۶۹۰ واحد در مرحله ساخت قرار دارد. در مهاجران اراک از ۶۳۰۰ واحد که در برنامه قرار دارد تا کنون ۵۷۸۰ واحد شروع شده است. در امیرکبیر اراک ۶۱۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن گنجانده شده که ۲۸۰۰ واحد شروع شده است. در شهر جدید علوی کل ۳۰۰ واحد برنامه ریزی شده شروع شده است. در شیرین شهر اهواز ۱۲۰۰ واحد مسکن ملی در برنامه قرار گرفته که ۵۰۰ واحد در مرحله ساخت قرار دارد. برای شهر جدید رامین در اهواز هم ۱۱۰۰ واحد مسکن ملی در قالب ثبت نام، ۱۵۷۰ واحد در قالب تفاهمنامه آموزش و پرورش و ۱۰۰ واحد در بخش تعاونی تعریف شده که تا کنون ۱۱۰۰ واحد شروع شده است. در رامشار کل ۲۰۰ واحد برنامه ریزی شده شروع شده است. در نهایت برای شهر تیس ۵۵۰۰ واحد مسکن ملی در برنامه گنجانده شده که ۳۰۰۳ واحد در مرحله اجرا قرار دارد.
پروژه مسکن ملی شهر جدید سهند مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان شروع و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر بوسیله سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه بوسیله آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته با عنایت به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به انتها رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ شروع شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به پایان رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.1400/01/06
02:45:26
5.0 / 5
811
تگهای خبر: آب , تولید , ثبت نام , دستگاه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است