مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی:

مرغداران مرغ احتكار نمی كنند

مرغداران مرغ احتكار نمی كنند مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی اظهار داشت: اگر دولت همین میزان ارزی که مقرر است برای واردات مرغ تخصیص دهد که حدود 2000 تومان بیشتر از یارانه ای است که در رابطه با ذرت و کنجاله سویا به مرغداران می دهند را به نرخ مصوب مرغ اضافه می کرد، اساسا بازار مرغ نظم بیشتری داشت.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، در ایام پایانی اسفند ماه هیات دولت بمنظور ترمیم ذخائر راهبردی گوشت سفید کشور و با هدف تنظیم بازار و پشتیبانی از مصرف کنندگان، به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجازه داد تا ۵۰ هزار تن گوشت مرغ را با بهره گیری از ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) خریداری و وارد کشور کند. اقدامی که برای خیلی از فعالان صنعت طیور این سوال را به وجود آورده است که چرا بجای واردات از تولیدکنندگان داخلی حمایت بیشتری نمی گردد و نرخ مصوب مرغ اصلاح نمی شود؟

محمد علی کمالی سروستانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه واردات مرغ به کشور حدود یک ماه زمان می برد و در نتیجه تاثیری در بازار این روزهای مرغ و شب عید ندارد، اظهار نمود: اگر دولت همین میزان ارزی که مقرر است برای واردات مرغ تخصیص دهد که حدود ۲۰۰۰ تومان بیشتر از یارانه ای است که در رابطه با ذرت و کنجاله سویا به مرغداران می دهند را به نرخ مصوب مرغ اضافه می کرد، اساسا بازار مرغ نظم بیشتری داشت.

وی افزود: بارها به ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت اعلام کردیم که نرخ مصوب مرغ مصلحتی است و قیمت واقعی تمام شده تولید مرغداران نیست. یعنی اگر ۱۰۰ درصد ذرت و کنجاله سویا با ارز ۴۲۰۰ تومانی بموقع در اختیار مرغداران هم قرار بگیرد قیمت تمام شده تولید بیش از این می شود. ولی به این صحبت ها توجهی نشد و می توان گفت قسمتی از نابسامانی بازار مرغ در ایام پایانی اسفند ناشی از همین مساله بود.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: از همه مسئولان مربوطه در سازمان های دولتی درخواست داریم به شکلی برنامه ریزی کنند که نهاده بموقع و به انداز کافی در اختیار مرغداران قرار گیرد و همین طور نرخ مصوب مرغ هم اصلاح گردد. بنظر می رسد اگر قیمت ها اصلاح گردد عرضه به حدی خواهد شد که حتی ممکنست قیمت ها کمتر از نرخ مصوب شود.

به گفته وی، نگرانی از گرانی مرغ و فشار بر مصرف کننده دلیل اصلی عدم اصلاح نرخ مصوب مرغ بود؛ در صورتیکه شرایط بازار به شکلی پیش رفته که تولیدکننده و مصرف کننده سودی نمی برند و عده ای دلال مرغ را در بازار آزاد با قیمت های سرسام آور در اختیار مردم قرار می دهند.

کمالی سروستانی اشاره کرد: سالهای قبل که شرایط مشابهی پیش آمد و واردات مرغ صورت گرفت صنعت طیور کشور چندسال تاوان بسیاری داد. بنا بر این از مسئولان درخواست داریم تا جایی که می توانند سیستم ها و روش های داخلی را تصحیح کنند. مرغداران داخلی آمادگی تولید دارند. ما ظرفیت تولید بیش از سه میلیون تن مرغ را در سال داریم در صورتیکه مصرف بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن نیست.

وی در آخر اظهار داشت: مرغداران نمی توانند مرغ هایشان را احتکار کنند، برای اینکه وقتی مرغ به سن کشتار رسید هر روز که در سالن بماند تلفات می دهد. از طرفی این مرغ ها نیازمند خوراک هستند و خوراک نیز در بازار آزاد بسیار گران است. همین طور وقتی مرغ سنگین شود قیمت آن هم کاهش پیدا می کند. پس به نفع مرغدار نیست که مرغ را نگه دارد و بایستی آنرا به کشتارگاه بفرستند. اما باید دید پس از کشتارگاه این مرغ ها به کجا می روند و چگونه توزیع می شوند.
1400/01/02
18:21:58
5.0 / 5
908
تگهای خبر: بازار , ترمیم , تولید , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است