رئیس انجمن ملی انجیر ایران مطرح كرد

قاچاق انجیر ایران به چین

قاچاق انجیر ایران به چین به گزارش نت واش رئیس انجمن ملی انجیر ایران اظهار داشت: به علت اینکه تعرفه واردات کالا به چین ۳۹ درصد است دست صادرکنندگان ایرانی برای واردات انجیر با قیمت مناسب به این کشور بسته شده است و در نهایت انجیرایران از راه ویتنام و هنگ کنگ به چین قاچاق می شود.کمال یداللهی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه استان فارس بیشترین انجیر صادراتی را در کشور تولید می کند، اظهار نمود: یکی از مشکلاتی که هم اکنون در بخش انجیر وجود دارد تعرفه بالای صادرات انجیر به چین است و همین مساله سبب شده تا صادرکنندگان این کالا را از راه ویتنام و هنگ کنگ واردکشور چین کنند. البته در آنجا هم بعنوان کالای قاچاق تلقی شده و سال قبل هم بار خیلی از صادر کنندگان توسط دولت چین ضبط و متحمل ضرر و زیان بسیاری شدند.

وی افزود: ضمن اینکه بخشی از انجیرهای صادر شده به چین هم به علت کاهش قیمت ها و شرایط بوجود آمده در بازار عملا به فروش نرسیده است و صادرکنندگان هم نتوانستند پول انجیرهایی که از کشاورزان خریداری نموده اند، پرداخت کنند.

رییس انجمن ملی انجیر ایران افزود: از وزارت صمت درخواست کردیم که هرچه زودتر به این مورد رسیدگی کنند و تعرفه ها بگونه ای باشد که امکان صادرات فراهم گردد. در حقیقت لازم است در تعرفه گذاری انجیر تجدید نظر صورت گیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه تعرفه واردات کالا به چین ۳۹ درصد است، اظهار داشت: از وزارت امور خارجه درخواست کردیم با این کشور مذاکره کنند که یا حداقل تعرفه ترجیحی شود و یا اینکه این تعرفه برای صادرکنندگان انجیر کاهش پیدا کند.

یداللهی خاطرنشان کرد: انجیر صادراتی با انجیر مصرفی در داخل کشور متفاوت می باشد. بهترین نوع انجیر در داخل کشور مصرف می شود و حدودا انجیرهای صنعتی صادر می شوند.

رییس انجمن ملی انجیر ایران در پاسخ به اینکه آیا به جز چین کشور دیگری بازار صادراتی انجیر ایران است یا خیر، اظهار نمود: به دنبال پیدا کردن بازارهای صادراتی دیگر غیر از چین هستیم. اما هم اکنون بیشترین صادرات به چین است. چونکه چین مصرف بالایی دارد و درخواست انجیر درجه یک هم ندارد و انجیرهای صنعتی مورد پسند آنها است. از طرفی بازارهای اروپایی هم استانداردهای سختگیرانه خویش را دارند که درصد کمی از صادرکنندگان دارای این استاندارد ها هستند.

وی در انتها اظهار داشت: قیمت انجیر بسته به نوع و کیفیت آن متفاوت و از ۴۰هزار تومان تا ۸۵ هزارتومان به صورت عمده قیمت گذاری شده است.منبع:

1399/12/20
12:43:09
0.0 / 5
731
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است