معاون محیط زیست كشور:

1 و نیم میلیون هكتار از تالاب ها پتانسیل تبدیل به كانون ریزگرد دارند

1 و نیم میلیون هكتار از تالاب ها پتانسیل تبدیل به كانون ریزگرد دارند به گزارش نت واش معاون محیط دریایی و امور تالاب های سازمان محیط زیست، اظهار داشت: نزدیک 1.5 میلیون هکتار تالاب های کشور پتانسیل تبدیل شدن به کانون ریزگردها را دارند.به گزارش نت واش به نقل از مهر، رضا لاهیجان زاده بامداد سه شنبه در نخستین کنفرانس ملی تنوع زیستی فارس همزمان با روز جهانی حیات وحش با اعطای جایزه مرحوم دکتر ولوی (مدیرکل فقید محیط زیست فارس) که با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس و رئیس دانشگاه شیراز، شروع به کار کرد، اضافه کرد: خدمات اکوسیستم هرچه به سمت کمیتی راه یابد، می توانیم از ثروت های ملی دفاع نماییم.
وی در ارتباط با استان فارس از عنوان نگین طبیعت ایران نام برد و اظهار داشت: در فارس ۳ پارک ملی و ۲ پناهگاه و ۸ منطقه حفاظت شده و ۹ منطقه شکار ممنوع داریم اما باتوجه به وسعت و خاصیت های طبیعی انتظار اکوسیستمی هم از این استان وجود دارد.
معاون محیط دریایی و امور تالاب های سازمان محیط زیست در ادامه، بیان کرد: به سبب اینکه اقلیم کشور ما که خشک و نیمه خشک است بنابر این اکوسیستم ایران شکننده است.
لاهیجان زاده، افزود: در مدیریت آب در فارس یک مسئله حاد است؛ بیشترین حجم آب تجدیدپذیر در یک بازه کوتاه استفاده شده است.
به گفته این کارشناس کشوری، کسری آب زیرزمینی، فارس را با یک فاجعه روبه رو کرده است و ۱۰ میلیارد مترمکعب کسری آب تجمعی در این استان وجود دارد.
وی افزود: با احتساب بارش، دست کم ۲۰ سال زمان می برد که به یک وضعیت متعادلی بخواهیم برسیم اگر که شاهد شور شدن آب های زیرزمینی نشویم، این در حالیست که در فارس گردش آب ۲۱ میلیارد مترمکعبی داریم.
به گفته معاون محیط دریایی و امور تالاب های سازمان محیط زیست، در مقیاس ملی هم شرایط مشابه ای داریم و مجموعاً ۱۷ تا ۱۸ میلیون هکتار عرصه حفاظت شده و شکار ممنوع داریم که ثروت های ملی و باقیمانده برای نسل آینده است.
وی با اعلان اینکه عمده تنوع زیستی هم در دل این عرصه ها قرار دارد، اشاره کرد: به سبب صدمات بعضاً جبران ناپذیر دولت در استواری بخشی به قوانین دراین زمینه ورود کرده است و نمونه های آن تصویب قانون حفاظت از تالاب ها، خاک و.... است.
معاون محیط دریایی و امور تالاب های سازمان محیط زیست یکی از نتایج خشک شدن تالاب ها را وقوع پدیده ریزگردها عنوان نمود و اظهار داشت: یکی از شرایطی که منجر به گرد و غبار می شود برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی است.
وی با بیان اینکه نزدیک ۳۲ میلیون هکتار از عرصه هایی که می توانند کانون گرد و غبار شوند شناسایی شدند، اظهار نمود: نزدیک ۱.۵ میلیون هکتار تالاب های پتانسیل تبدیل به کانون ریزگردها دارند.
لاهیجان زاده ابراز امیدواری کرد که تالاب ارومیه در سال ۱۴۰۶ به رقوم اکولوژیکی خود بر گردد. وی با این وجود اظهار نمود: کاری که باید درباب تالاب های استان فارس هم بکار گرفته شود باید برمبنای الگوی دریاچه ارومیه باشد.
وی افزود: برنامه هایی برای تالاب های فارس صورت گرفت و برمبنای توافق با کشور ژاپن ۳ میلیون دلار پیش بینی شد که در ۳ تالاب احیا صورت بگیرد که یکی تالاب بختگان است.
در ادامه این کنفرانس دکتر محمد مدادی از دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست پیرامون الزامات حفاظت از تنوع زیستی در سطح ملی و محلی سخنرانی کرد، سپس پنل های تخصصی این کنفرانس در ادامه شروع به کار کرد.
به گزارش نت واش به نقل از مهر، نخستین کنفرانس ملی تنوع زیستی فارس همزمان با روز جهانی حیات وحش که از سه شنبه ۱۲ اسفندماه شروع شده است تا چهارشنبه ۱۳ اسفند ادامه دارد.


منبع:

1399/12/13
14:16:55
0.0 / 5
1028
تگهای خبر: آب , خدمات , دولت , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است