در گفت وگو با نت واش اعلام شد

ارسال پرونده واكسن روتا به سازمان غذا و دارو

ارسال پرونده واكسن روتا به سازمان غذا و دارو به گزارش نت واش دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه هم اکنون هیچ کیت تشخیصی کرونا به کشور وارد نمی گردد و چالش اصلی در این عرصه صادرات است، اظهار داشت: در حوزه واکسن ها علاوه بر رفع تست بالینی واکسن آنفلوآنزا پرونده واکسن ˮروتاˮ تا آخر سال به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.


دکتر مصطفی قانعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تلاش شرکت های دانش بنیان در دستیابی به دانش فنی ساخت کیت های تشخیص سریع ویروس کرونا و تکنولوژی مربوط، اضافه کرد: در ایام اول شیوع این ویروس در کشور از کیت های PCR برای این منظور استفاده کردیم که حدودا در اردیبهشت ماه این کیت در کشور تولید شد.
وی افزود: با تولید کیت های تشخیص سریع که از نوع کیت های آنتی ژن است، تشخیص این بیماری در زمان کمتری صورت می گیرد، به شکلی که در تست PCR یک تا دو روز زمان نیاز دارد تا نتیجه مثبت یا منفی بودن تست کرونا به مراجعه کنندگان ارائه شود، ولی کیت های تشخیص سریع در ۲۰ دقیقه قادرند نتایج را اعلام کنند.
قانعی با تاکید بر اینکه هم اکنون ایران هیچ کیت تشخیصی وارد نمی کند، چالش کشور دراین زمینه را صادرات این محصول دانش بنیان دانست و توضیح داد: این مساله به این معنا است که کیت های تولیدی اجازه صادراتی داشته باشند.
آغاز تولید واکسن ها از سال جاری
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به برنامه های این ستاد در توسعه فناوری های زیستی در کشور، اشاره کرد: ورود ما در این عرصه ابتدا با تولید دارو بوده و الان چیزی که قابل مشاهده می باشد، کتابی به نام "آمارنامه دارویی" وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که در آن میزان واردات سالانه دارو اعلام می شود.
وی افزود: ما با بضاعتی که در ستاد توسعه زیست فناور ی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم، در طول این مدت به جایی رسیدیم که میزان واردات دارو در کتاب آمارنامه جدید نسبت به چاپ ۱۰ سال قبل آن، حدود ۱۰ میلیارد دلار کاهش واردات داشته است، ضمن آنکه بیمه ها حدود چندین هزار تومان هزینه نپرداختند، چون داروی ایرانی استفاده شده است.
دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تصریح کرد: علاوه بر آن کل بودجه ستاد زیست فناوری معاونت علمی از ۳ میلیارد تومان به ۷۰ میلیارد تومان رسید.
قانعی اشاره کرد: اعتبارات زیادی در اختیار نداشتیم که از فعالان این عرصه حمایت نماییم و موفقیت هایی که در این عرصه کسب شده است، به سبب زحماتی است که دانشمندان کشور کشیدند.
وی شروع گام دوم کارهای ستاد زیست فناوری را از سال قبل دانست و اظهار داشت: گام دوم در عرصه تولید واکسن بوده است که از آن جمله می توانیم به واکسن آنفلوآنزا اشاره نماییم.
قانعی با اعلان اینکه این واکسن از نوع نوترکیب است، اظهار نمود: این واکسن توسط پژوهشگران کشور به نتیجه رسیده و برای آنفلوآنزای فصلی مناسب می باشد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه شیوه تولید این واکسن بدون استفاده از تخم مرغ است، اشاره کرد: حالا واکسن ایرانی برای پیش گیری از آنفلوآنزا به تولید انبوه خواهد رسید که بدون استفاده از spf تخم مرغ است و برای نخستین بار در کشور به تولید می رسد.
وی آمریکا را تنها تولیدکننده این واکسن بدون spf تخم مرغ دانست و افزود: حالا محققان ایرانی به دانش فنی آن دست پیدا کرده اند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه تأثیر این واکسن جدید با قبلی در افراد یکسان اس، ت فقط در تولید، وابستگی به تخم مرغ ندارد، اظهار داشت: این واکسن چهارظرفیتی آنفلوآنزای فصلی است که برای همه قابل استفاده است؛ همه افراد می توانند از این واکسن استفاده کنند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اشاره کرد: الان واکسن آنفلوآنزا تست بالینی شده است؛ مشکلی که همیشه در کشور با آن مواجه بودیم.
قانعی تولید واکسن سرطان رحم را از دیگر دستاوردهای این ستاد نام برد و اظهار داشت: این واکسن پنجمین واکسن پرفروش دنیا است که توسط شرکت های دانش بنیان تولید شده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تولید واکسن "روتا" (واکسن خوراکی روتاویروس عامل اسهال) را از دیگر محصولات دانش بنیان شرکتها در حوزه زیست فناوری نام برد و تصریح کرد: تا آخر سال پرونده این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال می شود.
واکسن های طیور و آبزیان در دستور کار ستاد زیست فناوری
قانعی با تاکید بر اینکه اینها گام هایی برای ورود به تولید واکسن انسانی بوده است، افزود: در زمینه واکسن های دام، طیور و آبزیان تا کنون شرکت های دانش بنیان وارد نشده بودند و با برنامه ریزی های انجام شده این شرکتها در عرصه تولید حدود ۱۵ واکسن دام، طیور و آبزیان وارد شدند.
وی با تاکید بر اینکه تا کنون واکسن آبزیان نداشتیم، اظهار داشت: زمانی که از واکسیناسیون آبزیان سخن به میان می آمد، همه تعجب می کردند که چگونه می توان به آبزیان واکسن تزریق کرد؛ ولی هم اکنون دو نوع واکسن در این عرصه وارد بازار شده است.
گام سوم ستاد؛ امنیت غذایی
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه ما هنوز ۵ میلیارد دلار واردکننده مواد غذایی هستیم اظهار داشت: زیست فناوری به این معنا است که با امکانات موجود در جهت رفع نیازها اقدام نماییم نه با واردات.
وی اشاره کرد: ما سال بعد به این سمت حرکت خواهیم کرد که با زیست فناوری دریا نوعی امنیت غذایی در کشور ایجاد نماییم.
منبع:

1399/12/08
15:44:21
0.0 / 5
941
تگهای خبر: آب , بازار , بهداشت , بودجه
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است