رهنما خبر داد

رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیشبینی و اخطار سیل كشور

رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیشبینی و اخطار سیل كشور رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از بهره برداری آزمایشی سامانه پیشبینی و اخطار سیل در کل کشور اطلاع داد.


به گزارش نت واش به نقل از مهر، مهدی رهنما اظهار داشت: سازمان هواشناسی کشور برمبنای وظایف ذاتی و بمنظور ارتقا کیفیت پشتیبانی و بیش آگاهی سیل، طراحی و توسعه سامانه نرم افزاری پیش بینی و هشدار سیل نسل چهارم را به پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور محول نمود. این سامانه قادر می باشد حداقل سه تا چهار روز پیش از زمان رخداد سیل، امکان وقوع و مشخصه های سیل آتی را که شامل تمامی مشخصه های مورد نیاز مدیریت و هشدار سیل می باشد، پیش بینی، به روز رسانی و تدقیق نماید. وی با اهمیت ترین مشخصات خروجی این سامانه که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور طراحی و تولید شده است را پیش بینی هیدروگراف سیل برای نقاط کنترل مشخصی از حوضه که برمبنای آن مکان و زمان وقوع سیل، دبی حداکثر سیل، حجم سیلاب ۵ و ۱۰ روزه در حوضه را در اختیار قرار می دهد، عنوان نمود. رهنما افزود: امکان پیش بینی برف و یخبندان نیز از دیگر قابلیت های این سامانه است، به نحوی که پیش بینی های این بخش از سامانه با هدف برنامه ریزی بمنظور به کارگیری تجهیزات و آمادگی برای مقابله با برف و یخبندان در سطح بزرگراه ها، جاده ها و معابر کل کشور از اهمیت به سزایی برخوردارست و می توان در مرحله بعدی به توسعه و بست آن به کل کشور اهتمام ورزید. وی افزود: با بهره برداری از سامانه های پیش بینی و هشدار سیل که حقیقتاً یکی از مشغله های اساسی کل نظام حاکمیتی می باشد و با در نظر گرفتن همین مورد با ابلاغ دستور شخص معاون اول محترم رئیس جمهور به کلیه سازمان ها پیرامون همکاری مطلوب با پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در جهت ایجاد این سامانه، می توان با برنامه ریزی مناسب در بخش پیشگیری و مقابله، از بروز خسارت های اقتصادی و اجتماعی در وضعیت بحران های ناشی از حوادث طبیعی تا حد زیادی جلوگیری کرد و میزان تاب آوری در مقابل مخاطرات جوی را در سطح کل کشور افزایش داد.

رهنما در آخر از زحمات همکاران پژوهشی مجموعه پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در جهت طراحی و مدیریت راه اندازی این سامانه تقدیر و تشکر نمود.


منبع:

1399/12/01
14:21:40
0.0 / 5
763
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است