رئیس سازمان توسعه تجارت مطرح كرد

اصلی ترین كالای وارداتی ایران چیست؟

اصلی ترین كالای وارداتی ایران چیست؟ به گزارش نت واش رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید امروز می توان با قاطعیت اعلام نمود که دیگر در ایران واردات بی رویه ای صورت نمی گیرد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، حمید زادبوم ضمن اشاره به محدودیت های اعمال شده بر مسیر واردات در سالهای گذشته، اظهار نمود: با عنایت به محدودیت های اعمال شده در سالهای گذشته، می توان اعلام نمود که در سال ۱۳۹۹ عملا دیگر واردات بی رویه ای صورت نمی گیرد و وقتی جزئیات کالاهای ورودی به ایران را بررسی می نماییم، می بینیم که یا واسطه ای و سرمایه ای هستند یا کالاهای مصرفی که نیاز قطعی مردم به شمار می روند.
وی افزود: کالاهای واسطه ای و سرمایه ای حدود ۸۷ درصد از کل واردات ایران را می سازند. این کالاها بعنوان مواد اولیه یا مورد احتیاج به واحدهای تولیدی تحویل می شوند و یعنی نه تنها برای اقتصاد ایران زیان ده نیستند که حتی نرسیدنشان می تواند به تولید صدمه بزند. ازاین رو نه تنها نگرانی در ارتباط با این کالاها نیست که می توان با عرضه تسهیلاتی به وارداتشان هم کمک کرد تا خطوط تولیدی برای تأمین مواد اولیه با مشکل مواجه نشوند.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه ۱۳ درصد باقی مانده از واردات ایران را هم کالاهای مصرفی که نیاز جدی مردم هستند می سازند، توضیح داد: برخی از این کالاها برای تأمین کامل نیاز جامعه به ایران وارد می شوند، مثلا برنج وارداتی یکی از این کالاهاست که برای تنظیم بازار و تأمین نیاز مردم وارد می شود. یکی دیگر از این کالاها را گوشی تلفن همراه تشکیل می دهد که باز هم نیاز جامعه است و نمی توان توقع داشت که واردات آن متوقف شود.
زادبوم افزود: با وجود اینکه واردات بی رویه کنار رفته اما آمار واردات ما سال قبل در مرز ۴۳ میلیارد دلار قرار داشت و سال جاری هم همین روند ادامه دارد. با عنایت به این که اصلی ترین محل تأمین ارز موردنیاز واردات، صادرات غیرنفتی کشور است، افزایش فعالیت ها در این عرصه هم اهمیت فراونی خواهد داشت و ما باید تلاش نماییم تراز تجاری کشور را بار دیگر مثبت نماییم.
به قول وی، در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹، تراز تجاری ایران حدودا منفی ۱.۲ میلیارد دلار بوده که سازمان توسعه تجارت امیدوار است این عدد تا آخر سال قابل جبران باشد.
منبع:

1399/11/26
15:42:13
0.0 / 5
805
تگهای خبر: بازار , تجاری , تولید , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است