واكاوی دلایل كمبود روغن در خراسان جنوبی؛

یك مغازه پر از روغن و دیگری خالی تر از خالی!

یك مغازه پر از روغن و دیگری خالی تر از خالی! به گزارش نت واش خراسان جنوبی چند ماهی است چشممان به جمال روغن به خصوص روغن جامد که مصرف بیشتری در خراسان جنوبی دارد، با وجود نظارت مسؤلان روشن نمی گردد.


به بازار که سر می زنیم، در بعضی از مغازه ها هیچ اثری از روغن نیست و در بعضی دیگر چند روغن با فاصله زیاد از هم گذاشته شده تا کمی آن در قفسه ها بیه چشم نیاید و این یعنی ترس از نبود کالایی اساسی در مغازه ها که مردم را به خرید بیشتر آن ترغیب می کند.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، گاهی حتی در بازار روز شهر هم نمی توانی نشانی از روغن بیابی و فروشندگان هم نبود روغن را نرسیدن به دستشان توصیف می کنند. چیزی که آشکار است این است که روغن مایع در تمام فروشگاه های بیرجند وجود دارد، اما مردم از شایعه کمبود روغن، تعداد زیادی خرید در هر بار انجام می دهند، اما روغن جامد در فروشگاه ها با کمبود روبرو است با این که مصرف این نوع روغن در خراسان جنوبی از متوسط کشوری بالاتر بوده و مردم این استان بیشتر از روغن جامد به نسبت روغن مایع استفاده می نمایند.
با بررسی های مسؤلان که بارها هم بیان شده، مشکل در توزیع است، توزیعی که یک مغازه را پر از روغن نمی کند و دیگری را خالی تر از خالی.


یکی از فروشندگان به ایسنا می گوید: چند ماه است که روغن جامد یا مایع پخت و پز در شهر کمیاب شده است و همین ترس از کمیاب شدن، مردم بیشتر از نیاز خرید می کنند.
وی با اشاره به اینکه روغن سرخ کردنی، هر ۱۰ روز چند کارتن در اختیار ما قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: بعضی از مردم عادت به خوردن روغن حامد کرده اند و هرچه پولش باشدذ می خرند، اما قفسه مغازه ها از این روغن خالی است.
مسئولان در چند ماه گذشته فروشگاه های اینترنتی بسیاری راه اندازی کرده اند، اما سوال اینجاست چند درصد از مردم این فروشگاه ها شناخته و یا استفاده میکنند؛ بیشتر مردم استان عادت به خرید حضوری کرده اند و به قول مدیر فروشگاه های اینترنتی، انگار مردم دوست ندارند این تغییر در خرید را باور کنند. به قول مسؤلان، هرگونه تغییر یا افزایش قیمت اقلام اساسی از قبیل روغن خوراکی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود و در اختیار اصناف قرار می گیرد، اما بعضی از افراد سودجو سهمیه خویش را گران تر از حد معمول آن هم به عده خاصی می فروشند، اما تعزیرات با این امر مقابله می کنند.


بازرسی ها ادامه دارد
علی تهوری، معاون بازرسی و پشتیبانی از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: بازرسان این سازمان به صورت ویژه و در چارچوب تیم های تخصصی و گشت های مشترک واحدهای عمده فروشی و خرده فروشی مورد رصد و بازرسی قرار می دهند.
وی افزود: واحدهای خرده فروشی ملزم به عرضه فاکتور خرید به بازرسان و صدور فاکتور یا صورت حساب فروش در صورت در خواست مشتری به مصرف کننده هستند.
جذب و توزیع ۶۵۰ تن روغن خوراکی
الیاس جویبان، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم از جذب و توزیع ۶۵۰ تن روغن خوراکی در این استان اطلاع داد.
وی ادامه داد: این مقدار غیر از سهمیه شرکتهای پخش روغن است و این شرکت ها هم در هفته گذشته ۱۰۰ تن روغن خوراکی را در استان توزیع کردند.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از پیگیری جذب ۴۵۰ تن روغن خوراکی برای استان اطلاع داد و اضافه کرد: از این رقم ۳۰۰ تن سهمیه صنایع و مصرف واحدهای تولید شیرینی و ۱۵۰ تن روغن خوراکی است که پیگیر جذب آن هستیم.
جویبان با اشاره به اینکه مراکز خرده فروش می توانند بدون محدودیت روغن مورد نیاز خویش را از عمده فروشی ها خریداری کنند، اضافه کرد: قیمت هر بطری ۸۰۰ گرمی روغن خوراکی برای مصرف کننده حداکثر ۹ هزار و ۵۰۰ تومان است.


مشکلی برای تأمین روغن خوراکی وجود ندارد
وی ضمن اشاره به اینکه هم اکنون مشکلی برای تأمین روغن خوراکی در خراسان جنوبی وجود ندارد، اظهار نمود: مشکل موجود در استان در ارتباط با روغن جامد است و پیگیر جذب روغن جامد هم هستیم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون فروش اینترنتی روغن جامد در سه فروشگاه استان در حال انجام می باشد و مردم می توانند از این طریق مبادرت به خرید کنند، از جذب و توزیع ۳۷ هزار حلب روغن جامد در استان اطلاع داد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۱۹ هزار و ۵۰۰ حلب از این میزان در شهرستان ها توزیع شده است، اضافه کرد: ۱۷ هزار و ۵۰۰ حلب روغن جامد هم در مرکز استان و از راه اتحادیه های تعاونی روستایی، فرهنگیان و کارکنان دولت همینطور فروشگاه های اینترنتی و واحدهای صنفی منتخب توزیع شده است.
جویبان اظهار نمود: طرح تشدید نظارت بر بازار هر سال از ۱۵ اسفند ماه آغاز می شد، اما سال جاری با عنایت به شرایط خاص یک ماه زودتر و از ۱۵ بهمن شروع شده است.
بازرسی ها و نظارت ها وجود دارد، اما هنوز چشم مردم به جمال روغن جامد که مصرف بیشترشان است، روشن نشده و این همان دردی است که احتکار و گران فروشی را به دنبال خواهد داشت.
منبع:

1399/11/25
14:44:30
0.0 / 5
957
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , تولید , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است