گزارش مهر از اراك؛

مازوت نفس مردم را به شماره انداخت

مازوت نفس مردم را به شماره انداخت نت واش: نیروگاه ها مازوت می سوزانند غافل از اینکه در نزدیکی آنها نفس های مردم به شماره افتاده است و روند آلودگی هوا همچنان ادامه دارد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- فریده خدادادی: آلودگی هوا، قصه پر غصه ای که سال ها است مردم، مسئولان و کارشناسان از آن سخن می گویند و گویی به یک مسئله عادی از دید مسئولان بدل شده است.
هر از چند گاهی حتما باید مردم و فعالان محیط زیست در امتداد ماموریت آگاهی بخشی و دغدغه مندی نسبت به حفظ محیط زیست بوسیله رسانه ها موضوع به این مهمی را یادآور شوند تا شاید معجزه ای اتفاق بیفتد و شاهد اقدام و حرکتی از مدیران و مسئولان این حوزه باشیم البته موضوعی که بعد از مدتی سروصدا و جلسات گوناگون فراموش می شود تا پدیده وارونگی و آلودگی هوای بعدی.
از تمامی این نکات که بگذریم یکی از مسائلی که در چند ماه اخیر در کشور و خصوصاً استان مرکزی مطرح است بحث مازوت سوزی نیروگاه ها خصوصاً نیروگاه حرارتی شازند است که به بحران جدی تبدیل گشته و به معضل آلودگی هوا دامن زده است.
مردم شهرهای اراک و شازند به اندازه کافی با آلودگی هوا دست وپنجه نرم می کنند و حال که بیشتر از یک ماه از شروع فصل زمستان می گذرد، مازوت سوزی نیروگاه هم به نگرانی آنها دامن زده است.
نیروگاه حرارتی شازند با ۶.۵ میلیون لیتر مازوتی که می سوزاند، نزدیک به ۴۵۰ تن انواع آلاینده ها را وارد محیط می کند که خطرناک ترین نوع آلاینده ها دو آلاینده دی اکسید گوگرد و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرون است که اثرات مخربی بر سلامت شهروندان دارد.
ذرات دو و نیم میکرون ازجمله خطرناک ترین نوع آلاینده ها محسوب می شوند بطوریکه بطور مستقیم وارد نایژک در ریه شده و سبب ضایعات حاد تنفسی و مشکلات قلبی می شود.

از طرفی برمبنای مطالعات صورت گرفته دی اکسید گوگرد سبب مشکلات استخوانی، عروقی و بیماریهای ریوی می شود و نیروگاه حرارتی شازند در زمان مازوت سوزی خود ۴۵۰ تن از این آلاینده ها را وارد ریه شهروندان می کند که بسیار خطرناک می باشد.
در شرایطی که دنیا خصوصاً کشور ما با پاندمی کرونا مواجه می باشد و بیشتر افراد به التهابات ریوی گرفتار می شوند، مازوت سوزی نیروگاه برمبنای مطالعات جهانی می تواند تا ۱۰ درصد میزان مرگ ومیر را بالابرده و شدت بیماری را افزایش می دهد؛ آلودگی هوا در وضعیت کرونا موضوع مهمی است و در کنار اقداماتی که برای پیش گیری از این ویروس انجام می شود، باید مدیریت شود تا نتایج ناشی از آن کاهش پیدا کند.
پیش تر معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با یکی از رسانه ها با اشاره به اینکه در سایر شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور نیز نیروگاه ها و صنایعی که نزدیک به مناطق مسکونی هستند به سمت مازوت سوزی نرفته اند، اشاره کرد: برای مثال در اصفهان بطور دائم اطلاعات مخازن مازوت چک می شود.
وی با تاکید بر اینکه اگر نیروگاه ها و صنایع نزدیک به مناطق مسکونی بخواهند از مازوت استفاده کنند باید ابتدا مخازن را فک پلمب کنند، تاکید کرد: سازمان محیط زیست با فک پلمب مخازن این نیروگاه ها و صنایع به شدت مخالفت کرده است و اگر بدون مجوز دادستانی مبادرت به فک پلمب کنند، کاری غیرقانونی انجام داده اند بدین سبب با آنها برخورد خواهد شد.

مسعود تجریشی افزود: «نیروگاه شازند اراک» تنها نیروگاهی است که در نزدیکی مناطق مسکونی و پرجمعیت مبادرت به استفاده از سوخت مازوت کرده است و آلودگی بسیار زیادی نیز تولید می کند. به این جهت به آقای بیژن زنگنه، وزیر نفت و هیئت دولت تذکر داده ایم که باید هرچه سریعتر مازوت سوزی نیروگاه شازند قطع شود.
معاون سازمان محیط زیست بعد از مدتی حکم پلمب نیروگاه شازند اراک به علت مصرف مازوت را صادر کرد.
رئیس جمهور به وعده خود درباب قطع سوخت مازوت نیروگاه شازند عمل کند
محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود (۱۰ دی) در خانه ملت بخش عمده ای از آلودگی هوای اراک را ناشی از استفاده سوخت مازوت از طرف نیروگاه حرارتی شازند عنوان نمود و اظهار داشت: رئیس جمهور به وعده خود درباب قطع سوخت مازوت و افزایش سهمیه گاز این واحد نیروگاهی عمل کند.

علی اکبر کریمی، نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی اظهار نمود: نیروگاه شازند یکی از منابع آلاینده مهم در اراک و شازند است.
وی اضافه کرد: دغدغه مصرف سوخت مازوت همیشه وجود داشته و رئیس جمهوری در مسافرت خود به استان مرکزی قول قطع مصرف مازوت در نیروگاه شازند را برای همیشه داد و مردم انتظار اجرای آنرا دارند.
وی بیان کرد: استاندار مرکزی اواسط امسال در این خصوص مکاتباتی داشته و این مهم تاکید شده است که مازوت در نیروگاه حرارتی مصرف نشود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: انتظار می رود که این دستور از طرف وزارت نفت و وزارت نیرو موردتوجه قرار گیرد، اگر محدودیت هایی درباب لزوم مصرف مازوت در کشور وجود دارد، نباید فشار آن به نیروگاه شازند تحمیل شود.
استاندار مرکزی دستور رئیس جمهور را پیگیری کند
کریمی عنوان کرد: ضرورت شرایط اقلیمی و محیطی، انصاف، عدالت و قانون، دستور رئیس جمهوری، هزینه اجتماعی و تهدید سلامتی از مواردی است که اعمال قانون در مورد مصرف سوخت گاز در نیروگاه شازند را الزامی می کند و انتظار است دستور رئیس جمهوری درباب قطع مازوت مجدد از طرف استاندار مرکزی پیگیری شود.

وی اشاره کرد: در قانون هوای پاک با تلاش زیاد در مجلس شورای اسلامی، سهم ۳۵ درصدی برای محیط زیست از محل عوارض آلایندگی وضع شد که صرف بهبود امور محیط زیست شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: در تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۹ این مساله مشخص و برای آن ردیف قرار داده شده است.
کریمی عنوان کرد: در بررسی صورت گرفته سهم استان مرکزی در ۶ ماه از امسال از این ردیف، ۴۶۰ میلیارد ریال بوده که در صندوق محیط زیست است؛ این اعتبار در ماه های پایانی رقم قابل توجهی است و باید اقداماتی صورت گیرد تا منابع آن جذب شود و نیاز است محیط زیست در این راستا پیگیری جدی داشته باشند.
شهرداری ها از محل عوارض آلایندگی بیش از ۹۰۰ میلیارد ریال وصولی داشته اند، اما این رقم نباید صرف پرداخت حقوق کارکنان شود وی اظهار داشت: شهرداری ها هم از محل عوارض آلایندگی بیش از ۹۰۰ میلیارد ریال وصولی داشته اند، اما این رقم نباید صرف پرداخت حقوق کارکنان شود، شهرداری هایی که از این عوارض برخوردار می باشند باید منابع مالی خودرا در امتداد اجرای راهبردهای کاهش آلودگی هوا هزینه کنند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آلودگی هوا از دغدغه های مهم مردم است و تجارب علمی، دانشگاهی و تحقیقات مختلف ارتباط مستقیم آلایندگی با بیماریها و تهدیدات سلامتی را نشان داده است.
آلایندگی هوا شوخی بردار نیست
کریمی بیان کرد: آلایندگی هوا و تهدیدات ناشی از آن شوخی بردار نیست و همه وظیفه دارند با بضاعت، مقدورات و امکاناتی که در دست دارند، حداکثر تلاش را برای حفظ سلامتی مردم به کارگیرند.
وی تاکید کرد: امید می رود که مصرف مازوت در نیروگاه شازند برای همیشه قطع و سایر منابع آلاینده استان مرکزی نیز کم شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: در وضعیت اضطرار آلودگی هوا می طلبد که برخی تصمیمات درباب تردد خودرو های سنگین، توقف خودرو های آلاینده و سایر راهبردهای پشتیبانی از سلامت اتخاذ شود تا از شرایط سخت این روزها عبور نماییم.
اراک یکی از ۱۰ شهر آلوده کشور است
سال گذشته استاندار مرکزی ضمن اشاره به آلودگی شهر اراک بیان کرد: شهر اراک جزو ۱۰ شهر آلوده کشور است و ما بعنوان یک خطر جدی آنرا بیان می نماییم که باید در امتداد کاهش این آلودگی و کنترل آن راهکارهای لازم به کار گرفته شود.

آقازاده عنوان کرده بود که در امتداد کاهش آلودگی هوا شاید تصمیم بگیریم که استفاده از مازوت را برای همیشه در نیروگاه شازند قطع نماییم.
استاندار مرکزی در نامه ای به رئیس جمهوری خواهان ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند با هدف مهار آلایندگی هوای شهرهای اراک و شازند شد البته یادآور می شود؛ شدت آلودگی هوا در مردادماه سال جاری نیز به اندازه ای بود که استاندار مرکزی در نامه ای به رئیس جمهوری خواهان ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند با هدف مهار آلایندگی هوای شهرهای اراک و شازند شد.
سید علی آقازاده در این نامه اظهار نمود: با عنایت به این که دی اکسید گوگرد منتشرشده ناشی از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند عامل هشت روز از آلودگی سال قبل کلان شهر اراک و شازند بوده نیاز است باتوجه به مصوبه سفر استانی دولت به استان مرکزی، استفاده از سوخت مازوت برای نیروگاه شازند مانند نیروگاه اصفهان ممنوع اعلام گردد.
نیروگاه شازند مجاز است تا سقف ۲ میلیون لیتر مازوت بسوزاند
این در حالی است که وی نهم دی ماه با حضور در جلسه شورای اسلامی کلان شهر اراک بعد از اشاره به مسائل مختلف شهری به موضوع آلودگی هوا پرداخت و عنوان کرد: نیروگاه شازند در تلاش است تا گاز تامین کند ولی اگر نتوانست گاز موردنیاز خودرا تامین کند تنها مجاز است تا سقف ۲ میلیون لیتر سوخت بسوزاند و برای سوزاندن بیش از دو میلیون لیتر سوخت باید کاهش انرژی مصرف برق را در پیش بگیرد.
آقازاده اضافه کرد: تعطیلی دو واحد نیروگاه بمنظور کاهش آلاینده ها صورت گرفته است.

رضا میرزایی، مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی اضافه کرد: مازوتی که در نیروگاه شازند توزیع می شود بدترین نوع مازوتی است که وجود دارد و مازوت با کیفیت بهتر به استان های دیگر توزیع می شود.
سید علی آقازاده ظهر چهارشنبه ۲۶ دی ماه در جلسه شورای اداری استان مرکزی در اراک عنوان کرده بود که هرچند وزارتخانه های نفت و نیرو به استان و نیروگاه فشار می آورند تا روزانه مصرف مازوت به ۷ میلیون لیتر برسد، اما اجازه مصرف بیشتر سوخت مازوت در نیروگاه شازند را نداده ایم.
وی ضمن اشاره به اینکه مشکلی در تولید برق وجود ندارد و نیروگاه فعال است، گفته بود که البته مشکل در تامین سوخت نیروگاه وجود دارد. اگر نیروگاه سوخت داشته باشد خاموشی به صفر می رسد.
وی افزود: در وضعیت کنونی برخی نیروگاه های سوخت دریافت نمی کنند یا مانند نیروگاه شازند اجازه مصرف بیشتر مازوت به آنها داده نمی گردد، پس میزان فعالیت آنها و تولید برق کاهش یافته است.
فیلتراسیون نیروگاه شازند مناسب نیست
مدیرکل محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: یکی از مهم ترین مشکلات این است که فیلتراسیون نصب شده در نیروگاه شازند مناسب نمی باشد و این در شرایطی است که خیلی از نیروگاه های کشور آلایندگی خودرا کنترل می کنند.
میرزایی افزود: برمبنای آخرین ارزیابی و بررسی صورت گرفته میزان دی اکسید گوگردی که امروز از نیروگاه شازند وارد محیط می شود سه برابر حد مجاز است.
حال این پرسش مطرح است چرا تصمیم قطعی برای جلوگیری از منع مصرف سوخت مازوت گرفته نمی گردد و باوجود بیماری کرونا و خطرات مربوط به آن و اقدامات پیشگیرانه ازجمله محدودیت تردد همچنان به تعطیلی های چندروزه ادارات و غیره و اقدامات کوچک بسنده می شود؟
اداره محیط زیست در مقابله با آلودگی هوای اراک منفعل است
طوفان محمدی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر اراک در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: وجود هوای پاک از ابتدایی ترین نیازهای بشری است و عدم توجه مسئولان به این مسئله قابل قبول نیست.

وی اضافه کرد: افزایش آلودگی ها و اثرگذاری سو آن بر سلامت جامعه سبب بروز بیماری هایی همچون مغز و اعصاب، سقط جنین، سرطان و… می شود و متأسفانه کمترین توجهی به این معضل صورت نمی گیرد.
محمدی تصریح کرد: چرا با عنایت به این که آلایندگی نیروگاه حرارتی شازند اثبات شده است، مراجع مسئول اقدامی برای فیلتراسیون این نیروگاه انجام نمی دهند. در سوی دیگر این ماجرا بحث کاهش عوامل آلایندگی، موضوع معاینه فنی خودرو ها قرار دارد.
استانداردهای انجام معاینه فنی خودرو ها باید ارتقا یابد و تا حد امکان از حرکت خودرو های آلاینده جلوگیری شود وی افزود: استانداردهای انجام معاینه فنی خودرو ها باید ارتقا یابد و تا حد امکان از حرکت خودرو های آلاینده جلوگیری شود.
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر اراک، توسعه حمل و نقل عمومی را یکی از راه های حل اساسی کاهش آلودگی هوا اراک دانست و اظهار داشت: اراک به توسعه زیرساخت های حمل و نقل عمومی نیاز ویژه ای دارد که برای این کار شهرداری اراک و استانداری مرکزی باید با یکدیگر همکاری کنند.
وی افزود: هم اکنون ظرفیت حوزه اتوبوس رانی شهرداری نصف شده و تعداد اتوبوس های فعال در این عرصه به ۸۰ دستگاه می رسد. ناوگان تاکسیرانی اراک تقریباً فرسوده شده و نیاز به بازسازی دارد. باید تاکید کنم که با اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا و قوانین مربوط به آن دیگر نباید آلایندگی وجود داشته باشد، اما به این مبحث بی توجهی می شود.
نتایج عدم اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا مشهود است
رئیس شبکه مردم نهاد زیست محیطی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: متأسفانه عدم مدیریت صحیح آلودگی طی سالهای گذشته و اجرا نشدن طرح جامع کاهش آلودگی هوا امروز و حتی در ایام سرد زمستان خودرا در شهر اراک به خوبی نشان داده است بطوریکه در فصل زمستان با پدیده وارونگی هوا و در تابستان نیز با پدیده ریزگرد مواجه هستیم و هرسال این مسئله در حال تکرار شدن است.

سیاوش آقاخانی اظهار داشت: حجم واحدهای صنعتی و کوه ها و بلندی های اطراف شهر اراک و وضعیت خاص آب و هوایی این شهر در کنار جمعیت نیم میلیون نفری آنرا بحران های جدی مواجه کرده است.
وی افزود: سه صنعت بزرگ کشور ازجمله نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه در بالادست باد غالب شهر اراک تولید شده است، یعنی از بدترین نقاطی که این صنایع می توانستند مستقر شوند همین مکان فعلی است، از طرفی باتوجه به شرایط خاص محیطی شهر اراک، واحدهای صنعتی و وضعیت بیماریهای منجر به سرطان در شهر اراک و آمار بیماران سرطانی می طلبد که توجه بیشتری نسبت به اقدامات مدیریتی برای کاهش آلودگی صورت پذیرد.
خلف وعده رئیس جمهور در مورد نیروگاه شازند
این فعال محیط زیست اضافه کرد: متأسفانه با وجود تعهدات فراوان مجموعه های دولتی مانند طرح جامع کاهش آلودگی هوا و مصوبات گوناگون کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی، متأسفانه نیروگاه شازند نسبت به مازوت سوزی اقدام نمود و از ۲۱ آذرماه امسال استان مرکزی جزو نخستین استان هایی بود که پروسه سوزاندن مازوت بمنظور تامین برق نیروگاه شازند را انجام داد.
آقاخانی بیان کرد: رئیس جمهور در مسافرت به استان مرکزی در آبان ماه ۱۳۹۵ در محضر مردم شهر اراک در ورزشگاه ۵ مرداد یک قول مشخص دادند که گاز نیروگاه حرارتی شازند در وضعیت خاص و برای همیشه تامین شود. این در شرایطی است که در دوران ریاست جمهوری وی این وعده شکسته شده و بدقولی رئیس جمهور صورت گرفت و نیروگاه شازند جزو نخستین نیروگاه ها به سوزاندن مازوت اقدام نمود و به علت بدقولی مدیران سرمایه اجتماعی کاسته می شود.
وی اظهار داشت: استاندار مرکزی در اسفندماه سال قبل و اوایل امسال به مردم شهر اراک اعلام نمود که خط انتقال مازوت به نیروگاه شازند پیرو دستور رئیس جمهور و قول مساعد وی پلمب شده است اما با مازوت سوزی نیروگاه این نکته وجود دارد که نه فقط پلمبی صورت نگرفته بلکه متأسفانه امروز هم برمبنای مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوا نیروگاه حرارتی شازند روزانه دو میلیون لیتر مازوت می سوزاند.
رئیس شبکه مردم نهاد زیست محیطی استان مرکزی اظهار داشت: در شرایطی که باوجود پدیده وارونگی هوا، وضعیت آلودگی هوا بسیار خطرناکست چرا نیروگاه حرارتی شازند همچنان به مازوت سوزی ادامه می دهد و حتی قبل تر نیز طبق اخبار واصله پالایشگاه نیز از مازوت بهره برده است که بطور مستقیم این آلودگی ها وارد شهر اراک می شود و در ریه شهروندان اراکی نفوذ کرده و باقی می ماند.
رئیس جمهور در وعده خود با مردم شهر اراک صادق باشد
آقاخانی بیان کرد: متأسفانه عدم همدلی و همیت مسئولین در پیش بینی شرایط فعلی باعث شده که با این چالش ها مواجه شویم، باوجوداین شرایط و اینکه نیروگاه های حرارتی کشور مازوت می سوزاندند، نیروگاه حرارتی شهید منتظری اصفهان با تدبیر مجموعه مدیریت استان اصفهان به بهانه آب و … مبادرت به مازوت سوزی نکرد اما امروز در شهر اراک به علت مدیران غیربومی و دغدغه مند نبودن آنها نیروگاه حرارتی شازند مبادرت به مازوت سوزی می کند.
وی افزود: مطالبه امروز ما از رئیس جمهور بعنوان نفر اول بخش اجرائی کشور این است که به وعده خود با مردم شهر اراک صادق باشد و آنرا اجرائی کند برای اینکه تنها نیروگاهی که در کشور در حوزه تامین گاز آن رئیس جمهور قول داده، نیروگاه اراک است و حال این پرسش مطرح می شود که چرا از نخستین استان هایی بوده که نسبت به سوزاندن مازوت اقدام شده است.
وی عنوان کرد: انتظار می رود که قول تامین گاز نیروگاه حرارتی شازند اجرا شود و مردم مظلوم شهرهای اراک و شازند درگیر ملاحظات سیاسی نشوند.
طرح جامع آلودگی هوا نیاز به بازبینی دارد این فعال محیط زیست افزود: از مدیران استان انتظار می رود طرح جامع آلودگی هوا و بندهای آن موردبازنگری قرار گیرد و به روزرسانی شود و الگوهای آلودگی هوا در فصل تابستان را پیش بینی کنند، مدیران این مسئله را رها نکند تا بعد از درگیری با آن به دنبال حل مشکل باشیم بلکه مدیریت، پیش بینی منابع، امکانات و ظرفیت ها برای مواجهه با چالش است که متأسفانه در وضعیت فعلی وضعیت محیط زیست و خصوصاً آلودگی در شهر اراک نشان می دهد، مدیریت قوی و مناسبی در این عرصه وجود ندارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: رئیس جمهور در جریان سفر به استان مرکزی و شهر اراک در سال ۹۵ استفاده نکردن از مازوت برای نیروگاه حرارتی شازند و تامین گاز این نیروگاه را برای همیشه قول دادند و از سویی نیز مصوبه هیئت وزیران نیز در خصوص عدم مازوت سوزی بوده است و در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی نیز مصوبه ای در خصوص این مساله وجود دارد و این سه مسئله کافی است تا بحث عدم استفاده از سوخت مازوت نقض نشود.
گوگرد یکی از خطرناک ترین منابع آلاینده است
حمیدرضا مهاجرانی اظهار داشت: گوگرد بعنوان یکی از خطرناک ترین منابع آلاینده شناخته شده است و ترکیبات گوگرددار مانند اکسید گوگرد خطرناک بوده و جزو آلاینده هایی هستند که در سراسر دنیا پایش می شوند.
وی تاکید کرد: مازوت اگر به درستی تولید نشده باشد به طورقطع از گوگرد بالایی برخوردار می باشد حال این پرسش مطرح است آیا مازوت تولیدی پالایشگاه، گوگرد استانداردی دارد؟
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک اضافه کرد: مازوت تولیدشده در پالایشگاه جزو بی کیفیت ترین مازوت های کشور است و اداره کل محیط زیست استان نسبت به پایش آن باید بررسی های دقیق تری را انجام دهد اما آنچه مسلم است قرار بود که اصلاً مازوت سوزی صورت نپذیرد.
سلامتی مردم باید در اولویت باشد
مهاجرانی عنوان کرد: اینکه پالایشگاه یا نیروگاه مبادرت به استفاده از سوخت مازوت کند هیچ تفاوتی ندارد، این ماده درهرصورت خطرناکست و سلامتی شهروندان شهرهای شازند، سربند، مهاجران و اراک را تهدید می کند و نباید هیچ مسئله ای به جز سلامتی مردم در اولویت باشد.
وی اظهار داشت: یکی از مؤلفه های اصلی امنیت ملی، سلامت شهروندان است و کسی نمی تواند بگوید اولویت بالاتری وجود دارد.

به گزارش نت واش به نقل از مهر، بااینکه بنا به اعلام رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اراک «آلودگی هوا ۱۴۴ بیمار تنفسی را راهی بیمارستان کرده»، همچنان قصه پر غصه آلودگی هوای اراک در فصل زمستان به قوت خود باقی است؛ مازوت می سوزد و دودش به چشم مردم می رود.
خبرگزاری مهر تا رسیدن به نتیجه قطعی این موضوع را پیگیری می کند.


منبع:

1399/11/12
14:20:26
0.0 / 5
1016
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اتوبوس
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است