واردات خودروی آمریكایی ممنوع می باشد

واردات خودروی آمریكایی ممنوع می باشد به گزارش نت واش رئیس سازمان ملی استاندارد در نشستی خبری تصریح کرد که با عنایت به دستور مقام معظم رهبری امکان ترخیص خودرو های آمریکایی از گمرک وجود ندارد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، نیره پیروزبخت در نشستی خبری درباره وضعیت ترخیص خودرو ها از گمرک اظهار داشت: عمدتا مشکلات ترخیص کالاها در گمرکات، در ارتباط با مسائل بانکی یا نداشتن ثبت سفارش است. در بحث خودرو های بنز، بی ام دبلیو و پورشه که به تازگی خبرساز شد هم فقط بحث استاندارد نبوده و قوانین و مقرراتی هم مانند مقررات گمرکی یا اظهار نشدن کالا هم دخیل هستند.
وی اضافه کرد: همینطور بر مبنای دستور صریح مقام معظم رهبری خودروی آمریکایی، حتی اگر در کشور دیگری ساخته شده باشد یا اگر خودرویی محصول کشور دیگری باشد، اما در آمریکا ساخته شده باشد، اجازه ورود به کشور ندارد که این مورد به صورت بخشنامه به گمرکات کشور ابلاغ گردیده است.
رئیس سازمان ملی استاندارد همینطور اظهار داشت: یکی از افرادی که در مجلس نام و نشانی دارد از من سوال کرد که چرا اجازه واردات خودرو های آمریکایی را نمی دهید؟ من در پاسخ گفتم اگر فردی این ماشین ها را در خیابان ببیند به سازمان استاندارد ایراد می گیرد که چرا خلاف دستور رهبری عمل کرده است. بنابراین هر چقدر هم یک خودرو استاندارد باشد نمی توانیم برخلاف ضوابط اجازه واردات بدهیم. همینطور در مورد خودرو های با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی منع قانونی وجود دارد و نمی توانیم با واردات آنها موافقت نماییم.
پیروزبخت با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد یکی از سازمان هایی است که کمترین مشکل را در این رابطه دارد، چون که کالای وارداتی را سریع تعیین تکلیف می نماییم و با انجام آزمایش ها و کنترل های لازم اگر کالایی از استاندارد لازم برخوردار نباشد، مشمول عدم انطباق با استاندارد شده و از واردات آن جلوگیری می شود، خاطرنشان کرد: آمار بالایی برای استاندارد در این حوزه وجود ندارد مگر اینکه موردی مانند واردات ۱۴۰ هزار تن ذرت غیراستاندارد مطرح باشد که چند سال پیش صورت گرفت و با عنایت به این که این ذرت ها به سلامت مردم لطمه می زنند، اگر ۱۰۰ سال دیگر هم در گمرک باقی بمانند با ترخیص آنها موافقت نخواهیم کرد که این مساله ماندگاری کالا محسوب نمی گردد. این مورد درس خوبی شد و بعد ازآن فقط ۱۰ هزار تن نهاده دامی مغایر با استاندارد به کشور وارد شد.
وی اضافه کرد: این سازمان آمادگی دارد تا نسبت به ورود خودروهایی که محدودیت های یاد شده را نداشته و در عین حال استانداردهای ۸۵گانه را پاس می کنند، با همکاری سایر دستگاههای ذی ربط اجازه دهد.

مصالح ساختمانی استاندارد است
رئیس سازمان ملی استاندارد همینطور در مورد استاندارد مصالح ساختمانی هم با اشاره به اینکه هم اکنون صادرات مصالح ساختمانی انجام می شود، اظهار داشت: تولیدات داخل دارای کیفیت و استاندارد مناسبی هستند، اما اینکه از این مصالح به چه صورت در ساخت و ساز استفاده شود، مبحث مهمی است. بعنوان مثال تیرآهنی که برای سقف یک ساختمان دو طبقه کفایت می کند نباید در ساخت یک برج استفاده گردد و نمی توان توقع داشت که در مقابل زلزله مقاومت داشته باشد. ازاین رو مصالح ساختمانی تولید داخل استاندارد هستند، ولی باید از آنها درست استفاده گردد.

کلیپ هایی برای تخریب تولید داخل
وی در ادامه با اشاره به اینکه بیشتر کلیپ ها و اخبار نامناسب در مورد مواد غذایی ساخت داخل در فضای مجازی را دروغ دانست و اظهار داشت: اغلب این کلیپ ها حقیقت ندارد و از جانب رقبای داخلی و یا از خارج برای تخریب تولید داخلی در ایران منتشر می شود.

ماجرای کلوچه غیر استاندارد ایرانی در آلمان چه بود؟
به گفته این مقام مسئول به تازگی ایراداتی که در آلمان به یک کلوچه ایرانی وارد شده بود هم بررسی شده که نشان می داد این کلوچه مطابق با استانداردی که مقرر است از سال ۲۰۲۱ در اروپا اجرا شود نبوده، البته کلوچه هم در میان محصولات غذایی که مقرر است استاندارد آنها تغییر کند نبوده و به هر حال این کشورها می توانند استانداردهای جدید خویش را از تولیدکنندگان مطالبه کنند.

فقط ۱۱ تله کابین مجوز دارند
پیروز بخت درباره وسایل تفریحی، ورزشی و شهرهای بازی هم اظهار داشت: ۴۴ تله کابین در کشور وجود دارد که ۱۱ تله کابین مجوز دریافت نمودند. وضعیت هفت تله کابین در حال بازرسی و بررسی است و ۲۶ تله کابین در بعضی شهرها بدون مجوز فعالیت می نمایند که عمدتا با مجوز مسؤلان استانی و برای جذب توریست فعالیت خویش را شروع کردند. ازاین رو در این حوزه سازمان ملی استاندارد مقصر نیست و حتی این سازمان در این حوزه شکایت کرده است.

استاندارد ایستگاه های پایش آلودگی هوا
رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه در حوزه هوای پاک و مقابله با آلودگی هوا هم چندین استاندارد برای سوخت گاز طبیعی و روغن موتور در دست تهیه بوده، اظهار داشت: همینطور تدوین استاندارد ملی راهبری و نگهداری ایستگاه های پایش آلودگی هوا تدوین شده است.
وی اضافه کرد: در ۹ ماهه سال جاری، نزدیک به ۷۷ هزار دستگاه نازل های سوخت مایع در کشور مورد بازرسی قرار گرفتند، همینطور بیشتر از ۹۸ هزار دستگاه وسایل توزین سبک در واحدهای صنفی بازرسی شد. همینطور در این زمان ۴۱۲۷ دستگاه نازل های سی. ان. جی و ۱۰ هزار و ۱۰۰ دستگاه باسکول های جاده ای سنگین بازرسی شدند.

صدور ۴۵ گواهی حلال کالاها
این مقام مسئول در ادامه سازمان ملی استاندارد را تنها مرجع صدور گواهی حلال در کشور عنوان نمود و اظهار داشت: تابحال ۴۵ گواهی حلال برای محصولات مختلف بخصوص مواد غذایی صادر گردیده است.
پیروزبخت درباره استانداردهای در رابطه با شیوع کرونا هم اظهار داشت: در زمینه بهداشت مواد غذایی، گوشت، کنترل سیستم های واردات و بازرسی واردات مواد غذایی، استانداردهایی در کدکس وجود دارد و این سازمان برنامه ریزی کرده تا در سریع ترین زمان ممکن با کمک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، استانداردهای مربوطه را تدوین کند.
1399/11/06
15:17:53
0.0 / 5
673
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , تولید , خودرو
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است