یك مسئول در وزارت جهادكشاورزی مطرح كرد

تأثیر كرونا بر مصرف و صادرات میوه های نیمه گرمسیری

تأثیر كرونا بر مصرف و صادرات میوه های نیمه گرمسیری به گزارش نت واش فارس مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد که انتشار کرونا تأثیر کاهشی بر مصرف و صادرات میوه های نیمه گرمسیری نداشته است.


زهرا جلیلی مقدم پنجشنبه ۱۸ دی در حاشیه سفر به استان فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دستورالعمل های در ارتباط با مدیریت برداشت میوه در شرایط انتشار کرونا به همه استان ها ابلاغ گردیده و از جانب باغداران رعایت می شود.
وی ضمن اشاره به اظهار نظر فائو، در مورد برداشت و مصرف میوه ها، اظهار داشت: با عنایت به وجود امکان شست و شوی میوه های نیمه گرمسیری در شرایط شیوع ویروس کرونا، نگرانی برای مصرف کننده وجود ندارد. ازاین رو شرایط کنونی تاثیری بر مصرف و صادرات این نوع میوه نداشته است.
او تصریح کرد: از طرفی با عنایت به خواص دارویی و ارزش غذایی میوه های نیمه گرمسیری مانند مرکبات، انار و دیگر انواع میوه، در شرایط کرونا، به علت میزان ویتامین ث موجود در آنها، انتظار می رود میزان مصرف و تقاضای خرید آنها افزایش یابد.
جلیلی مقدم با اشاره به اینکه میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشور سهمی حدود ۳۸ درصد تولید را به خودشان اختصاص می دهند، اظهار داشت: میزان تولید این میوه ها در کشور حدود ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از سطحی نزدیک به ۷۳۸ هزار هکتار است.
به گفته این مقام مسئول، ایران رتبه دوم تولید خرما، رتبه سوم انار، رتبه چهارم کی وی، رتبه هفتم مرکبات و رتبه پنجم تولید انجیر را دارد.
او استان فارس را یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشور دانست و اظهار داشت: فارس بزرگترین تولید کننده انار و انجیر دیم در کشور است.
جلیلی مقدم به برنامه اصلاح، بازسازی و توسعه باغ های میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری در برنامه پنج ساله و در سطح ۱۸۰ هزار هکتار هم اشاره افزود: از این سطح حدود ۱۴۶ هزار هکتار برنامه اصلاح و نوسازی باغ ها در دستور کار قرار دارد و در این حوزه از ارقام تجاری روز دنیا که به تنش ها مقاوم است استفاده می شود.
او افزود: برنامه های تغذیه عمومی، تغذیه تکمیلی، هرس و عملیات نوین به باغی در این باغ ها اجرا می شود که به دنبال آن افزایش تولید در واحد سطح را خواهیم داشت که منجر به افزایش بهره وری آب می شود. البته تابحال اصلاح و نوسازی باغها برپایه سطوح پیشبینی شده، در دستور کار بوده است.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهادکشاورزی از ورود ۹ ژنوتیپ برتر خرما، پنج رقم انار و یک ژنوتیپ نرم هسته به استان فارس اطلاع داد و اظهار داشت: سال جاری باغ پایلوت پیوند اتصالی (برای توسعه ارقام مقاوم به زوال مرکبات) و باغ سازگاری ارقام جدید و تجاری برخی گونه های گرمسیری و نیمه گرمسیری، در استان فارس راه اندازی می شود.
وی اضافه کرد: یکی از مواردی که دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری دنبال می کند تولید میوه های گرمسیری در محیط های کنترل شده است، ازاین رو از سال جاری آناناس رقم md۲، کاین و چند رقم تجاری به صورت پایلوت کشت می شود.
جلیلی مقدم افزود: حالا رقمی از پاپایا با شهرت بنگالی، در استان فارس تولید می شود اما کشت ارقام جدید تجاری نظیر رقم ردلیدی در دستور کار است.
وی با اشاره به اینکه واردات نهال کشت بافتی خرما رقم مجول از استان فارس شروع شده، اضافه کرد: با پیگیری های این استان حدود ۳۲ هزار اصله نهال رقم تجاری خرمای مجول وارد کشور شده است.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری کشور تولید نهال رقم واندرفول انار را یکی از اقدامات استان فارس برشمرد و اظهار داشت: سال ۹۶ این رقم را در استان های انار خیز کشور توزیع کردیم و نتایج بررسی سازگاری آن بزودی منتشر می شود.
منبع:

1399/10/18
23:59:34
0.0 / 5
1262
تگهای خبر: آب , تجاری , تولید , راه اندازی
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است