گزارش نت واش؛

افزایش ۱۱ درصدی مصرف گاز دامن نیروگاه ها را گرفت؟

افزایش ۱۱ درصدی مصرف گاز دامن نیروگاه ها را گرفت؟ افزایش مصرف گاز بخش خانگی در حالی بعنوان علت اصلی خاموشی ها و تشدید آلودگی هوا در تهران معرفی می شود که انتطار می رفت نهادهای ذی ربط برای کنترل مصرف اقداماتی را از پیش تدبیر کنند.


به گزارش نت واش به نقل از مهر، آلودگی هوای زمستانه کشور خصوصاً در کلانشهرها یکی از اشکالات حادی است که هر ساله موجب بروز مشکلات گوناگون برای مردم می شود اما هر سال به بهانه های مختلف بین نهادهای ذی ربط پاسکاری شده و بدون هیچ اصلاح و اقدام مؤثری، با به انتها رسیدن فصل سرمایه به بایگانی می رود تا فصل سرد سال بعد آغاز و فرافکنی ها از سر گرفته شود. متضرر نهایی این چرخه باطل، مردم، محیط زیست و نظام درمانی کشور هستند؛ امسال زمین این پاسکاری که قبلاً بین وزارت نفت، خودروسازها و محیط زیست بود گسترده تر شده و دامنه آن به وزارت نیرو هم رسیده است و انگشت بهتان بیش از گذشته به سمت صنایعی چرخیده که از سر ناچاری، بجای گاز به مصرف مازوت روی آورده اند.
با آغاز روزهای سرد سال، اخبار افزایش مصرف گاز خانگی سر خط عناوین خبرها قرار گرفت. بگفته مسئولین وزارت نفت با آغاز زود هنگام روزهای سرد سال، مصرف گاز در بخش خانگی رکود زد و به مرز هشدار رسید. در ادامه این روند، میزان گازرسانی به بخش نیروگاهی با اولویت تامین گاز بخش خانگی، کم شد. همین مورد خاموشی های گسترده در تهران را به دنبال داشت تا جایی که عصر روز گذشته بخش بزرگی از مناطق مرکزی تهران و سایر بخش های شرقی و جنوب شرقی بطور پراکنده، در خاموشی کامل فرو رفت. از سویی دیگر به سبب شرایط پیش آمده، سهم مصرف سوخت مایع در سبد سوخت مصرفی نیروگاه ها و برخی دیگر از صنایع و واحدهای تولیدی افزایش یافت که طبیعتاً آلایندگی قابل توجهی را نسبت به گاز به وجود می آورد.
مسابقه افزایش تولید و مصرف گاز
بر اساس اظهارات حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به موازات افزایش مصرف خصوصاً در بخش خانگی، افزایش تولید هم اتفاق افتاده و تولید گاز از شروع امسال تا حالا ۱۰ میلیارد مترمکعب افزایش یافته که عمده آن در بخش خانگی مصرف شده است.
به گفته این مقام مسئول مصرف روزانه گاز در بخش خانگی این روزها به حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است و پیش بینی می نماییم این رقم تا روزانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب هم برسد و این روزها بیشتر نگرانی ما افزایش مصرف در بخش خانگی است و نگرانیم که اگر گازرسانی به صنایع کم شود باید سوخت جایگزین (مازوت و گازوئیل) برای آن مصرف شود که همین موضوع می تواند سبب آلودگی های محیط زیستی باشد و مشکلات حمل و نقل هم دارد. امسال شاهد شیوع ویروس کرونا بودیم تا جایی که حتی در تابستان مصرف گاز بیش از پیش افزایش پیدا کرد، برای اینکه مصرف آب گرم و شست وشوی مردم بیشتر شد و طبق تحلیل کارشناسان قسمتی از این افزایش مصرف هم بنا بر این است.
طبق اعلام منتظرتربتی مصرف روزانه گاز طبیعی نیروگاه ها آذرماه امسال حدود ۹۰ میلیون مترمکعب بوده و بقیه از گازوئیل و سوخت مازوت تامین شده است. سهم مازوت هم حدود ۱۵ میلیون مترمکعب بوده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به محدود شدن گازرسانی به صنایع سیمان، اظهار داشت: مصرف روزانه صنایع تولید سیمان هم قبل از آغاز فصل سرما ۲۰ میلیون مترمکعب بود که حالا حدود ۱۵ میلیون مترمکعب آن محدود شده، اما درباره گازرسانی به پتروشیمی ها و صنایع فولاد باتوجه به موازنه شبکه گاز تصمیم گیری می شود و ممکنست چند روزی گازرسانی به آنها محدود شود و باردیگر متصل شوند، اما این وضع امسال چند روز زودتر از سالهای گذشته صورت گرفت.
به گفته تربتی، یکی از دلیلهای افزایش مصرف گاز این است شبکه گاز همچنان در حال توسعه است و توسعه های خوبی هم در بحث گازرسانی روستایی انجام شده و هر سال حدود ۳ هزار روستا به شبکه گاز متصل می شوند؛ بدین سبب قسمتی از این افزایش مصرف ناشی از توسعه شبکه گاز است.
افزایش ۱۱ درصدی مصرف گاز / گاز کم بود، مازوت دادیم
به گزارش نت واش به نقل از مهر، ۲ دی ماه سال جاری نیز، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام نمود که مصرف روزانه گاز کل کشور در اولین روز زمستان امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال، ۵۵ میلیون مترمکعب افزایش یافته و به ۷۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۵۶۵ میلیون مترمکعب بود که نسبت به زمان مشابه پارینه ۱۱ درصد افزایش یافته است.
وی در ادامه توضیح داد: مصرف صنایع عمده هم ۱۲۰ میلیون مترمکعب و نیروگاه ها ۵۵ میلیون مترمکعب بوده که گازرسانی به نیروگاه های کشور نسبت به زمان مشابه پارینه ۲۴ درصد کاهش یافته و دلیل آن افزایش مصرف مشترکان بخش خانگی است.
مصرف گاز طبیعی در اولین روز زمستان پارینه ۶۸۵ میلیون مترمکعب بود، هرچند افزایش تعداد مشترکان گاز در این روند رو به رشد تأثیر داشته است، اما بگفته کارشناسان، مصرف گاز نباید تا این اندازه افزایش بیاید.
۷ دی ماه امسال سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: به سبب مصرف بالای گاز در کشور و نبود امکان تامین گاز کافی برای نیروگاه ها، بنا به دستور مراجع ذی صلاح از فرآورده های مایع نظیر گازوئیل و مازوت بعنوان سوخت استفاده می شود. این مساله به سبب جلوگیری از خاموشی احتمالی نیروگاه های برق کشور انجام می شود و هیچ ارتباطی به پر بودن انبارهای ذخیره نفت کوره (مازوت) ندارد؛ همانطور که در فصل تابستان مصرف گاز خصوصاً در بخش خانگی کمتر است، کل سوخت مورد نیاز نیروگاه ها را گاز تشکیل می دهد.
از سویی دیگر در همین راستا مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: الان نیروگاه ها بصورت روزانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون مترمکعب سوخت مایع مصرف می کنند که می توان آنرا با صرفه جویی در مصرف انرژی، تغییر داد. مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها، سبب آلودگی هوا می شود درحالیکه صرفه جویی در مصرف انرژی، می تواند این آلایندگی را کم کند.
کاهش محدودیت گازرسانی به نیروگاه در گروی کاهش مصرف خانگی
به گفته این مقام مسئول با کاهش ۱۰ درصدی در مصرف برق، می توان مصرف معادل، ۷۰ میلیون مترمکعب گاز را کم کرد که این صرفه جویی به طور کامل، محدودیت تامین سوخت نیروگاه ها را برطرف می کند.
البته طبق اطلاع به دست آمده شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به نیروگاه های تامین کننده برق پایتخت مازوت تحویل نداده و عمدتاً نفت گاز خصوصاً نفت گاز یورو تحویل داده است. البته این مساله از طرف شرکت توانیر تأیید نشده است. با وجود نکات مطرح شده، انتظار می رفت وزارت نفت و نیرو چنین شرایطی را پیش بینی کرده و برای آن تدبیر می کردند و اقداماتی را برای مدیریت مصرف و اطلاع رسانی و ایجاد آمادگی در بخش خانگی، صنعتی، تولیدی و زیست محیطی انجام می دادند تا به دو راهی خاموشی برق یا قطع گاز نرسند.
البته برخی منابع از افت تولید گاز هم خبر می دهند که این خبر هنوز تأیید نشده است و خبرنگار مهر در حال پیگیری است تا اطلاعاتی از وضعیت تولید گاز و سهم افت فشار مخزن گازی پارس جنوبی بدست آورد.


1399/10/14
19:19:09
0.0 / 5
1235
تگهای خبر: آب , آلودگی , برق , تجاری
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است